ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מדינת ישראל נגד ניסן בנימנוב :

בפני: כבוד השופט י' קדמי
כבוד השופט י' טירקל
כבוד השופט ח' אריאל

המערערת: מדינת ישראל

נגד

המשיב: ניסן בנימנוב

עעור על פסק דין בית המשפט המחוזי
בחיפה מיום 2.7.1888 בת.פ. 131/98
שניתן על ידי כבוד השופטת: ש' שטמר

תאריך הישיבה: כ"ג באלול תשנ"ח (14.89.1998)

בשם המערערת: עו"ד נעמי גרנות

בשם המשיב: עו"ד רוטפלד (האפט) כרמלה

באולם נוכחת מתורגמנית לשפה הרוסית.

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט לערעורים פליליים

פסק-דין

ערעור המדינה כנגד קולת העונש שנגזר על המשיב בבית המשפט המחוזי בחיפה (ת.פ. 1136/98) - ארבעה עשר חדשים מאסר בפועל, שנים עשר חדשים מאסר על תנאי והפעלה במצטבר של 6 חדשים מאסר על תנאי - בשל שוד של שליח פיצה, יחד עם אחר, במהלכו דקר את השליח קלות בסכין זעירה שהיתה צמודה למחזיק מפתחות ונטל ממנו 50 ש"ח.

טענת התביעה היא, כי בית המשפט הקל עם המשיב הקלה מרחיקה לכת, בהתחשב בעברו הכולל הרשעה בעבירות סמים ובעבירה של נסיון לשוד; ובקשתה היא להחמיר בעונש באורח משמעותי. המערער מכור לסמים ולשיטתו של בית המשפט, בכך נעוצות עבירות הרכוש שהוא מבצע. העונש שגזר בית המשפט על המערער מוסבר ברצון "להשאיר לנאשם איזהו פתח תקווה לעתיד" בלשונה של הסניגורית.

אכן, העונש שנגזר על המערער מופרז לקולה ואין בו כדי לבטא את החומרה היתירה המאפיינת מעשי שוד אלימים המלווים בשימוש בסכין, תהיינה מידותיה אשר תהיינה. העובדה שהמעשה נעשה על רקע של התמכרות לסמים, אינה יכולה לשמש תריס בפני ענישה הולמת. על המערער לפנות לרשויות המטפלות בנושא זה בבקשת עזרה; ופנייה להשגת כסף לרכישת סמים על ידי שימוש באלימות גסה, מן הראוי שתיענש בענישה מרתיעה ומכאיבה.

במצב דברים זה, ובהתחשב בכך שכערכאת ערעור אין אנו, כמנהגנו, ממצים את הדין, אנו מסתפקים בהעמדת עונשו של המשיב על שנתיים מאסר לריצוי בפועל במקום 14 החדשים שגזר בית המשפט המחוזי.

פרט לשינוי זה ישאר גזר הדין בעינו כמות שהוא.

ניתן היום, כ"ג באלול תשנ"ח (14.9.1998).

העתק מתאים למקור
שמריהו כהן - מזכיר ראשי
98044590.H01


מעורבים
תובע: מדינת ישראל
נתבע: ניסן בנימנוב
שופט :
עורכי דין: