ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין יצחק שוקרון נגד דוד אטדגי :

בפני כבוד הרשם הבכיר איתי רגב

תובעים

1.יצחק שוקרון
2.ירון צור

נגד

נתבעים
1.דוד אטדגי
2.שחר גולדשטיין

פסק דין

לפני תביעה על סך 6,419 ₪.
התובעים טוענים כי הנתבעים רכשו מהם סחורה מאז שנת 2014 וכי במרץ 2016 סופקה להם סחורה בשווי סכום התביעה, אך כי תמורתה לא שולמה. לתמיכה בטענתם מציגים התובעים חשבונית וטוענים כי הנתבעים סירבו לשלם את תמורת הסחורה בטענה כי החשבונית לא חתומה על ידם. התובעים טוענים כי בהזדמנויות רבות נמסרו סחורה וחשבוניות מבלי שנחתמו החשבוניות ואף על פי כן שולמה תמורתן על ידי הנתבעים. התובעים טוענים כי הנתבעים סירבו לערוך בדיקה במחסניהם ולוודא כי הסחורה אכן מצויה ברשותם.

הנתבעים מאשרים כי היו לקוחות התובעים אך טוענים כי עם סיום עבודתם מול התובעים (ובפרט מול התובע 2) ערכו "גמר חשבון" וקיבלו מסמך המאשר זאת. אישור זה מצוי, על פי כתב התביעה, בידי הנתבע 2.
הנתבעים מציינים כי החשבוניות הנוספות התומכות בכתב התביעה, כנטען, שונות מזו בגינה הוגשה התביעה – הן בשם המצוין על גבן ("נעימים" ולא "כל הנוחות בעולם") והן בכתובת המופיעה בהן (קסם, דהיינו – כפר קאסם, ולא גדרה). הנתבעים גם מציינים כי החשבונית מלמדת על הזמנה בחודש מרץ 2016 ומשאר נספחי כתב התביעה עולה כי כבר ביצעו הזמנה בחודש זה, ולא נהגו לבצע יותר מהזמנה אחת בחודש.
הנתבעים טוענים כי על התובעים לפצותם בגין הוצאת לשון הרע, אולם לא הגישו תביעה שכנגד.

התובעים השיבו לכתב ההגנה וחזרו על עיקרי הטענות שבכתב התביעה.

דין התביעה להתקבל.
אמנם, על גבי החשבונית לא מצוי אישור בחתימת ידו של מי מהנתבעים ומוטב היה לו היו מקבלים התובעים את אישור הנתבעים לקבלת הסחורה ובכך – התחייבות לשלם את תמורתה. עם זאת, גם על גבי החשבוניות הנוספות שצורפו לכתב התביעה לא נמצאה חתימת הנתבעים ואין מחלוקת כי תמורת חשבוניות אלו שולמה.
אמנם, על גבי החשבונית מצוין השם "נעימים" ולא "כל הנוחות שבעולם", כפי שצוין על גבי יתר החשבוניות, אולם מכרטסת הלקוח של הנתבעים אצל התובעים עולה כי שמם נרשם כ-"כל הנוחות שבעולם – נעימים", והדבר מלמד על הקשר בין שני השמות אצל התובעים.
טענתם העיקרית של הנתבעים מתייחסת למסמך "גמר חשבון" שנערך וצוין במפורש בכתב ההגנה כי הוא מצוי בידי הנתבע 2. למרות זאת, לא צורף המסמך לכתב ההגנה ולא הוגש לעיון בית המשפט גם בדיון. חזקה כי ראיה או עדות שלא הוצגה על ידי מי שיכול היה להביאה לפני בית המשפט יש בה כדי להחליש את טענות הצד שנמנע מלהציגה.
זאת ועוד, בהעדר מסמך זה (שהנתבעים עצמם טוענים כי הוא ברשותם, כאמור) כל שנותר היא עדות בעל פה אל מול מסמך בכתב, והלכה היא כי הראיה הכתובה היא הראיה הטובה יותר וככלל יש להעדיפה על פני הראיה שבעל פה.

התוצאה היא כי עלה בידי התובעים להרים את הנטל שמוטל על תובע בהליך אזרחי ולא עלה בידי הנתבעים לסתור ראיות התביעה – ומשכך, מתקבלת התביעה.

אני מורה לנתבעים לשלם לתובעים את סכום התביעה בסך 6,419 ₪, בצירוף אגרת בית המשפט בסך 64 ₪. הסכומים ישולמו בתוך 30 יום מהיום, שאם לא כן יישאו הפרשי הצמדה וריבית מיום הגשת התביעה ועד לתשלום המלא בפועל.
המבקש לערער על פסק הדין רשאי להגיש בקשה לבית המשפט המחוזי מרכז לוד בתוך 15 ימים.

ניתן היום, י"ט שבט תשע"ח, 04 פברואר 2018, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: יצחק שוקרון
נתבע: דוד אטדגי
שופט :
עורכי דין: