ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין משה פורטל נגד מדינת ישראל :

בפני: כבוד השופט י' אנגלרד

המבקשים: 1. משה פורטל
2. שמעון פורטל

נגד

המשיבה: מדינת ישראל

בקשה לעיכוב ביצוע פסק דין בת.פ. 615/97

בבית המשפט העליון

החלטה

זוהי בקשה לעיכוב ביצוע גזר דינו של שמעון פורטל (להלן: "המבקש"), הוא הנאשם מס' 2 בת.פ. 615/97. המבקש הואשם והורשע בעבירה של תקיפה בנסיבות מחמירות לפי סעיפים 379 ו382-(ב) לחוק העונשין, התשל"ז - 1977.

בית המשפט קמא קבע כי המבקש ואחיו (הוא נאשם מס' 1 בת.פ. 615/97), תקפו אחד, יוסי חלפון, בנסיבות מחמירות על רקע דרישה לתשלום דמי חסות בשוק מגדל העמק. משזה לא הסכים לשלם את דמי החסות היכו אותו הנאשמים, תוך שנאשם מס' 1 אף דוקר אותו בסכין. עוד קבע בית המשפט קמא כי המבקש ואחיו הם אנשים אלימים המפילים את חיתתם על בעלי דוכנים בשוק במגדל העמק. עוד ציין בית המשפט כי הנאשמים לא הביעו סליחה וחרטה וכן כי עברם אינו נקי. זאת ועוד, בת.פ. 6339/97 בבית משפט השלום בנצרת, נידון המבקש למאסר של ארבעה חודשים על תנאי למשך שלוש שנים, ואילו את העבירה נשואת ערעור זה ביצע המבקש יומיים בלבד לאחר שהורשע בת.פ. 6339/97 האמור. בית המשפט קמא סבר כי גם עובדה זו מלמדת על יחסו של הנאשם לחוק ולמערכת המשפט.
לאחר הרשעתו בדין, גזר בית המשפט קמא על המבקש עונש מאסר בפועל של תשעה חודשים וכן הפעיל לגביו את עונש המאסר על תנאי שהיה תלוי ועומד נגדו לאחר הרשעתו בת.פ. 6339/97, כך שבסך הכל נגזרו על המבקש שלושה עשר חודשי מאסר בפועל. המבקש ערער על חומרת העונש וכן הגיש בקשה לעיכוב ביצוע גזר הדין.

ב"כ המבקש טען בפני כי יש לעכב את ביצוע עונש המאסר מן הסיבות הבאות: (א) הסיכוי להצלחת ערעורו של המבקש גדול ביותר. לטענתו, מדובר בעבירה קלה מאד שבגינה לא היה מקום להטיל על המבקש עונש מאסר כה כבד. (ב) החלטה שלא לעכב את ביצוע עונש המאסר עשוי לסכל את מטרת הערעור. תקופת המאסר שנגזרה על המבקש הינה קצרה יחסית, ולכן, עשוי להיווצר מצב שבו יסיים המבקש את ריצוי העונש בטרם יידון ערעורו.

דעתי היא כי דין הבקשה להידחות. כפי שציינה השופטת ד"ר נאוה אפל-דנון בהחלטתה לדחות את בקשת עיכוב הביצוע של גזר הדין "הכלל הוא שעונש, בעיקר עונש מאסר יש לבצע מיד...". לא השתכנעתי כי נסיבות המקרה דנן מצדיקות סטיה מכלל זה. כאמור, המבקש הורשע בעבירה של תקיפה בנסיבות מחמירות על רקע הנסיון להשתלט באמצעים אלימים על השוק במגדל העמק ולגבות מן הסוחרים בו דמי חסות. זאת ועוד, המבקש ביצע את העבירה שעה שמאסר על תנאי היה תלוי מעל ראשו.
אי לכך, אני דוחה את הבקשה ומורה על ביצוע גזר הדין בת.פ. 615/97, על פי החלטתו של בית המשפט קמא.

המזכירות מתבקשת לקבוע את הדיון בערעור עד ליום 30.11.98 ניתנה היום, ח' בתשרי תשנ"ט (28.9.98).


העתק מתאים למקור
שמריהו כהן - מזכיר ראשי
Q02.98059380


מעורבים
תובע: משה פורטל
נתבע: מדינת ישראל
שופט :
עורכי דין: