ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מדינת ישראל נגד זכרייא עיסה :

לפני כבוד השופטת יעל פרדלסקי

המאשימה
מדינת ישראל

נגד

הנאשמים

  1. זכרייא עיסה
  2. חליל סכחפי (עציר) - נדון


נוכחים:
ב"כ המאשימה – עו"ד מורן מיודובניק
ב"כ הנאשם – עו"ד רן אלון
הנאשם - בעצמו

פרוטוקול


טיעונים לעונש

ב"כ המאשימה:
מגישה גליון הרשעות קודמות של הנאשם, מוגש ומסומן ת/1 וייסרק ע"י המזכירות. מגישה צילום של הסכין, מסומן ת/2 וייסרק ע"י המזכירות.
הנאשם הודה בביצוע של החזקת סם לצריכה עצמית, הפרעה לשוטר והחזקת סכין. מפנה לנסיבות האירועים לפיהם הנאשם החזיק בשני מועדים שונים סמים כימיים המוגדרים קשים, אשר השפעותיהן ההרסניות הן לפרט המשתמש והן לחברה ובאחד האירועים ניסה הנאשם אף להשליך את הסם. באירוע הסכין, החזיק הנאשם סכין בשעת לילה, ניתן להתרשם מתמונת הסכין כי מדובר בסכין תמימה וכבר נקבע בפסיקה כי סכין סופה להישלף והתוצאות של שימוש בסכין, הינן הרסניות ולכן גם נקבע רף בלתי מתפשר בפסיקה לפיו מתחם הענישה מתחיל מעונש מאסר. הערכים המוגנים שנפגעו הינם מיגור נגע הסמים בחברה, שמירה על יכולתם של גורמי אכיפת החוק לבצע עבודתם נאמנה, ומיגור נגע הסכין ושמירה על שלמות גוף הציבור. המתחם הראוי לדעת המאשימה, בגין כל אישום בתיק העיקרי, מאסר על תנאי ועד מספר חודשי מאסר קצר, ובאישום הסכין, מספר חודשי מאסר קצר ועד 12 חודשי מאסר בפועל. לשם כך מפנה לעפ"ג 22408-03-13. בענייננו מדובר בנאשם יליד שנת 1970, בעל עבר פלילי מכביד, כאשר לחובתו 7 הרשעות קודמות במגוון עבירות סמים, רכוש ואלימות. בעברו הוטלו עליו עונשי של"צ בהם לא עמד והם הופקעו. במהלך השנה האחרונה הוגשו בעניינו של הנאשם חמישה תסקירי שירות המבחן, מרובם הסיק שירות המבחן כי הנאשם אינו בשל לטיפול, התנהגותו מניפולטיבית, אשר מונעת מחשש מתוצאות ההליך הפלילי. מהתסקיר האחרון עולה כי הנאשם כלל לא יצר קשר או פעל לחידושו של הקשר עם שירות המבחן, והם מבקשים לסיים את ההליך המשפטי בעניינו ללא מעורבותם. בנסיבות המתוארות, ובהעדר אפיק שיקומי, עתירת המאשימה היא למאסר בפועל מאחורי סורג ובריח, מאסר על תנאי, קנס ושלילית רישיון נהיגה. המאשימה סבורה כי לאור העובדה שמדובר בתיקים משנת 2010 ושנת 2010, ניתן להסתפק ברף אמצעי לענין רכיב המאסר, ולכן נטען ל- 6 חודשי מאסר בפועל. התנהלותו כפי שעולה משירות המבחן, לפיה טען שאינו מסוגל לבצע של"צ, בהמשך כלל לא הגיע לפגישות, העובדה שבתיקים אחרים הופקעו צווי של"צ בעניינו, כל אלה מוכיחים כי קל וחומר כי הנאשם לא יתאים לביצוע עבודות שירות ואין גם לאפשר לו הזדמנות זו לאור התנהלותו. מבקשת צו להשמדת הסמים והסכין.

ב"כ הנאשם:
בתשובת לשאלת בית המשפט, האם לאור עתירת המאשימה אין מקום בטרם הטיעונים לעונש של ההגנה, להפנות את הנאשם לממונה על עבודות שירות, אני משיב כדלקמן: בית המשפט ינהג כפי חוכמתו, אני סבור כי תחילה יש לשמוע את טיעוניי, אסביר את הדרך השיקומית הארוכה שעבר הנאשם, את מצב בריאותי וכיו"ב. ולטעמי, התיק צריך להסתיים במאסר על תנאי וקנס. אם בית המשפט יסבור אחרת, בית המשפט יוכל להפנות אותו לאחר הטיעונים לעונש.
עמדת המאשימה מנותקת מהמציאות של האישומים המיוחסים לנאשם וגם מנותקת מהדרך הארוכה שעבר הנאשם. ראשית, באשר לטיבם של האישומים המיוחסים לנאשם, מדובר בעבירות ישנות יחסית, כשבאישום נשוא תפ 43869-10-11, מדובר על שתי עבירות של החזקת סם מסוכן לצריכה עצמית, כשהאחת מהן היא לפני 5 שנים והשנייה היא לפני 4.5 שנים. בתיק השני שהנאשם צירף מדובר על החזקת סכין שבוצעה לפני 4.5 שנים. ראוי לציין שבכל התקופה לא נפתחו כנגד הנאשם תיקים חדשים, על זה אין מחלוקת, ולמעשה לא הורשע מעולם בעבירה של החזקת סכין. לגבי הנסיבות, הרי שמדובר באותו אדם נשוא האישומים האלה, הוא לא אותו אדם, וזאת אני אראה לבית המשפט. האדם עליו מדובר באותה תקופה, הוא אדם שהיה מכור לסמים קשים – נרקומן. מאז ועד היום במסגרת 16195-05-11 תיק פרקליטות שהתנהל בפני כבוד השופט בני שגיא, הנאשם עבר במסגרת הליך ממושך, טיפול גמילה מסמים שאני אפרט: הוא שהה בקהילה טיפולית סגורה במשך תקופה לא מבוטלת, במהלכה הוגשו 8 תסקירים חיוביים, לאחר מכן הוא שולב במסגרת היחידה העירונית לטיפול בנפגעי סמים וזאת במקביל למסירת בדיקות שתן נקיות, טיפול פרטני וקבוצתי שהוא עבר והכל במסגרת שירות המבחן ולכן במסגרת אותו תיק הוטל עליו תקופת מבחן ושל"צ. אלא מאי, שלמרות השיקום המוצלח אותו עבר הנאשם, הוא נקלע למצוקה כלכלית קשה, קיומית ממש. יש לו ילדים קטנים ואחד הילדים נשוי ויש לו נכד, כולם מתגוררים אצלו בבית וכל עול הפרנסה נפל עליו. מלבד זאת, מדובר באדם שסובל ממחלת לב קשה, שהובילה למותם של רבים מבני משפחתו, אחיו נפטר בגיל צעיר, אחותו גם נפטרה בגיל צעיר בעודה כורעת ללדת, גם אביו ובן דודו גם נפטרו בגיל צעיר וגם הוא סובל ממחלה זו. אני מזכיר שרק בדיון האחרון הוא היה מאושפז בבית חולים. מציג מסמך על האישפוז האחרון. מסומן נ/1. כל הדברים הללו גרמו לזה שהוא לא יכול היה לבצע את השלצ שהוטל עליו במסגרת תיק אחר. ולכן שירות המבחן ביקש להפקיע את השל"צ, בתיק שהיה בפני כבוד השופט בני שגיא. בסיפור הזה כבר היינו מול שירות המבחן. כבוד השופט בני שגיא שהיה ער לכך וליווה את הנאשם, היה חשוב לו לראות כי הנאשם לא התדרדר חזרה לשימוש בסם ואין מחלוקת שלא נפתחו לו תיקים חדשים, וכן כבוד השופט שגיא הורה לנאשם לבצע בדיקות שתן, במסגרת שירות המבחן והנאשם נמצא נקי מסמים ולא מדובר במעט בדיקות. כל הבדיקות שתן שנתן יצאו נקיים, ולכן כבוד השופט בני שגיא בהחלטתו מיום 17.5.15 כשהוא מאזן את כל השיקולים, החליט להפקיע את השל"צ, ומציין שהוא לא יכול לבצע עבודות שירות בגלל מצבו הבריאותי ולכן הוא אומר...מצטט. ונתן לו קנס כספי כעונש חלופי. מוגש ומסומן נ/2 וייסרק ע"י המזכירות. בכל מקרה, אנו נמצאים בגגדרי המתחם, הנאשם מקיים אורח חיים נורמטיבי לחלוטין, גם שירות המבחן לא הצביע על כך שהנאשם לא שב ומשתמש בסם, אלא מאי, לא יכול לבצע עבודות של"צ. אני מציג פסיקה על עבירות של החזקת סכין, בהם השיתו מאסר על תנאי וקנס. אני עותר לעונש של מאסר על תנאי וקנס. גם לו לא היינו מצויים בגדרו של המתחם, ניתן משיקולי שיקום לחרוג מהמתחם. ניתן לחרוג מהמתחם משיקולי שיקום. הנאשם היום עובד למחייתו, בחנות בשר ומפרנס את משפחתו ואם יישלח לכלא, ייגדע מקור פרנסתו של הנאשם.

הנאשם:
אני מודה לבית המשפט, לקחתי את ההזדמנות מבית המשפט, והיו לי תקופות שלא עמדתי בהם. החיים שלי ומה שעברתי, אני הייתי פה לפני החג, ונתנו לי ללכת לעבודות של"צ ודיברתי עם מישהו שם, אני עשיתי את כל הדרך שלי, ומחזיק במעמד של ניקיון מסמים, אני אבקש שבית המשפט יתחשב בי.

בתשובה לשאלת בית המשפט – אין לי רישיון נהיגה.


גזר דין

1. ביום 27.1.14 הציגו ב"כ הצדדים הסדר דיוני, לפיו הנאשם יודה בכתב האישום וכן יצרף פ"א 3405/11 תחנת יפתח. עוד הוסכם, בין הצדדים, כי הנאשם יופנה לקבלת תסקיר שירות המבחן והטיעונים לעונש יידחו.

2. במסגרת ההסדר הדיוני הורשע הנאשם ביום 27.1.14 על יסוד הודאתו בכל המיוחס לו בכתב האישום בת"פ 43869-10-11 בביצוע 2 עבירות של החזקת סם מסוכן לצריכה עצמית, עבירה לפי סעיף 7 (א) + (ג), לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש] התשל"ג – 1973 ובביצוע עבירה של הפרעה לשוטר בשעת מילוי תפקידו, עבירה לפי סעיף 275 לחוק העונשין, התשל"ז – 1977 (להלן: "החוק"). בנוסף, צירף הנאשם תיק פ"א 3405/11 תחנת יפתח, והורשע על פי הודאתו בביצוע עבירה של החזקת סכין שלא כדין, עבירה לפי סעיף 186 (א) לחוק.

3. מעובדות האישום הראשון, לכתב אישום בת"פ 43869-10-11 בהן הודה הנאשם, עולה כי בתאריך 29.11.10 סמוך לשעה 19:00, ברח' עזה ביפו, החזיק הנאשם סם מסוכן לצריכתו העצמית ושלא כדין (4 טבליות MDMA). עוד עולה מעובדות האישום הראשון כי בהמשך למתואר לעיל, משהבחין הנאשם בשוטר קובי מוזס, ניסה הנאשם לעזוב את רח' עזה, וזרק את הסם המסוכן ובכך הפריע לשוטר בשעת מילוי תפקידו. מעובדות האישום השני, לכתב אישום בת"פ 43869-10-11 בהן הודה הנאשם עולה כי בתאריך 7.3.11 בשעה 17:30 או בסמוך לכך, בדירה ברח' עזה ביפו, החזיק הנאשם בסם מסוכן מסוג קוקאין במשקל של 0.1735 גרם לצריכתו העצמית ושלא כדין.

4. מטיוטת כתב האישום בתיק פלילי 48151-09-11 (פ"א 3405/11 תחנת יפתח) עולה כי ביום 16.3.11 בשעה 23:50 או בסמוך לכך, ברח' עזה החזיק הנאשם בידו בסכין ולא הוכיח כי החזיקה למטרה כשרה. למען הסר ספק, אבהיר כי תיק הפלילי 48151-09-11 נמחק, ולפיכך הנאשם צירף את פ"א 3405/11 תחנת יפתח).

5. מתסקירי שירות המבחן, אשר מטעמי צנעת הפרט לא אפרטם, עולה כי מדובר בנאשם, אשר לאורך שנים גילה קשיים בתפקוד וכוחותיו להתמודד עם סיטואציות קשות בחייו, מוגבלים. מדובר בנאשם אשר סובל מבעיות בריאות, וממוקד בעבודתו ומתקשה להתמודד עם מצבו הכלכלי הקשה, ולאור קשייו לא הצליח לבצע של"צ ולעמוד בתנאי פיקוח של שירות המבחן ולפיכך, שירות המבחן הגיש בקשה בתיק בו הוטלו עליו של"צ וצו מבחן, להפקיע את צו השל"צ ואת צו המבחן. עוד עולה מתסקירי שירות המבחן כי הנאשם לא הגיע מספר פעמים לשירות מבחן על מנת לבדוק אפשרות ביצוע של"צ בתיק נשוא גזר הדין. להערכת שירות המבחן הנאשם אינו פנוי בעיתוי חייו הנוכחי לקשר מסוג כלשהו עם שירות המבחן ולפיכך שירות המבחן ביקש לסיים את ההליך המשפטי בתיקים נשוא גזר הדין ללא מעורבות שירות המבחן.

6. ב"כ המאשימה הגישה גליון הרשעות קודמות של הנאשם ותצלום של הסכין, ועתרה בטיעוניה לעונש להטיל על הנאשם 6 חודשי מאסר וכן להטיל על הנאשם מאסר על תנאי, קנס ופסילת רישיון נהיגה כשטיעוניה לעונש מפורטים בפרוטוקול מהיום.

7. ב"כ הנאשם הגיש פסיקה וכן סיכום אשפוז של הנאשם מיום 8.9.15, וכן את החלטת כבוד השופט שגיא מיום 17.5.15 בת"פ 16195-05-11 ועתר בטיעוניו לעונש להטיל על הנאשם מאסר על תנאי וקנס , כשטיעוניו מפורטים בפרוטוקול מהיום.

8. הנאשם עתר לבית המשפט להתחשב בו והדגיש שעבר דרך ארוכה וכיום נקי מסמים.
שלא להטיל עליו מאסר בפועל.

9. הנאשם הורשע כאמור בביצוע עבירות של החזקת סם לצריכה עצמית, עבירה של החזקת סכין שלא כדין ועבירה של הפרעה לשוטר בשעת מילוי תפקידו. הערך המוגן בעבירה של החזקת סם לצריכה עצמית, הינו הגנה על בריאות הציבור. הערך המוגן בעבירה של החזקת סכין, הינו הגנה על בטחון הציבור, והערך המוגן בעבירה של הפרעה לשוטר בשעת מילוי תפקידו, הינו הגנה על שלום הציבור בכלל ועל שלומם של השוטרים בפרט, וכן הגנה על סדרי השלטון החוק.
מתחם העונש ההולם לאישום הראשון בת"פ 43869-10-11 בהתחשב בנסיבות ביצוע העבירה ובפסיקה, נע בין מאסר על תנאי לבין מספר חודשי מאסר בפועל. מתחם העונש ההולם לאישום השני בת"פ 43869-10-11 נע בין מאסר על תנאי לבין מספר חודשי מאסר בפועל. מתחם העונש ההולם ביחס לעבירה בה הודה הנאשם בפ"א 3405/11 תחנת יפתח נע בין מספר חודשי מאסר בפועל לבין 10 חודשי מאסר על תנאי.

10. לטעמי ראוי לגזור על הנאשם אשר ערך צירוף תיקים, עונש כולל. ולפיכך, החלטתי לגזור על הנאשם עונש כולל.
11. בבואי לגזור את עונשו של הנאשם, עמדו לנגד עיניי, בנוסף למתחמי העונש ההולמים ולטיעוני ב"כ הצדדים, הודאת הנאשם, החיסכון בזמן שיפוטי, גליון הרשעות קודמות של הנאשם, מצבו הבריאותי של הנאשם, הפגיעה בנאשם ובמשפחתו באם אגזור עליו עונש של מאסר בפועל, לרבות, בעבודות שירות, חלוף הזמן ו העובדה שלא נפתחו לנאשם תיקים חדשים. עוד עמדו לנגד עיניי, תסקירי שירות המבחן והחלטת כבוד השופט בני שגיא מיום 17.5.15 ממנה עולה כי בדיקות השתן שמסר הנאשם במסגרת ת"פ 16195-05-11 נמצאו נקיות.

12. לאחר ששקלתי את מכלול השיקולים כשלנגד עיניי תיקון 113 לחוק, החלטתי לחרוג ממתחם העונש מטעמי שיקום, ולפיכך אני גוזרת על הנאשם את העונשים הבאים:
א. 6 חודשי מאסר על תנאי לתקופה של 3 שנים והתנאי הוא שלא יעבור על כל עבירה על פי פקודת הסמים המסוכנים ו/או על כל עבירה, כנגד שוטרים ו/או על עבירה של החזקת סכין שלא כדין.
ב. קנס בסך 1,000 ₪ או 10 ימי מאסר תמורתו. הקנס ישולם ב- 4 תשלומים חודשיים שווים ורצופים, החל מיום 1.12.15 אי תשלום שיעור אחד במועדו, יעמיד את היתרה לפירעון מיידי.
ג. הנאשם יחתום על התחייבות, בסך 1,500 ש"ח, לא יאוחר מהיום בשעה 17:00, להימנע במשך שנתיים מלעבור על העבירות בהן הורשע, לא תיחתם ההתחייבות, ייאסר ל- 4 ימים.
ד. 2 חודשי פסילת רישיון נהיגה, מלקבל או מלהחזיק רישיון נהיגה.

הסכין והסמים יושמדו.

זכות ערעור תוך 45 יום לבית המשפט המחוזי.

מזכירות תשלח עותק של גזר הדין לשירות המבחן.

ניתנה והודעה היום ט' חשוון תשע"ו, 22/10/2015 במעמד הנוכחים.

יעל פרדלסקי , שופטת

ב"כ הנאשם:
באם הפקיד הנאשם כספים במסגרת תיק זה, אבקש לקזזם מהקנס.


החלטה

באם הפקיד הנאשם כספים במסגרת תיק זה, יקוזזו הכספים מהקנס.

ניתנה והודעה היום ט' חשוון תשע"ו, 22/10/2015 במעמד הנוכחים.

יעל פרדלסקי , שופטת

הוקלד על ידי ליזה אילוז


מעורבים
תובע: מדינת ישראל
נתבע: זכרייא עיסה
שופט :
עורכי דין: