ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין ש. שלמה רכב בע"מ נגד יונתן גולדברג :

לפני כבוד הרשמת הבכירה נעמה פרס

התובעת

ש. שלמה רכב בע"מ

נגד

הנתבעים/שולחי ההודעה לצד שלישי

1.יונתן גולדברג
2.מגדל חברה לביטוח בע"מ

נגד

הצד שלישי כלל חברה לביטוח בע"מ

פסק דין

מונחת בפני תביעה שעניינה תאונת דרכים, אשר אירעה ביום 1.9.15, בין רכב התובע ובין רכב הנתבעים, המורכב מגורר ונגרר (להלן: "התאונה"). אין חולק כי אירעה התאונה בגדרה נהג רכב הנתבעים פגע ברכב התובעת עם הנגרר. המחלוקת בתיק דנן נסבה בשאלה אם שתי הפוליסות, של הגורר והנגרר, מכסות את הנזק שנגרם לרכב התובעת, כתוצאה משימוש בגורר ובנגרר יחד. בתום הדיון בתביעה, לאחר שמיעת טענות הצדדי ם, הסמיכוני הצדדים לפסוק על פי סעיף 79א(א) לחוק בתי המשפט [נוסח משולב], התשמ"ד-1984. לאחר שמיעת הצדדים ועיון בפסיקה הרלוונטית , שאינה בעלת גוון אחיד, הנני קובעת כי על מבטחות הגורר והנגרר לשאת בנזקי התובעת, בחלקים שווים. בהתאם לאסכולה הפסיקתית אותה אני רואה לאמץ, אף שהנהיגה ברכב מתבצעת מתוך הגורר, הרי שהנגרר אינו פסיבי בהתרחשות, שכן שינויי משקל, האורך וכושר התמרון משפיעים באופן אקטיבי מאוד על הנהיגה בכביש של הרכב הגורר. לפי גישה זו, הנהג בגורר שולט במכלול ולא הגורר עצמו ומכאן, שאין לייחס אחריות נפרדת לגורר או לנגרר , והם בבחינת מעוולים במשותף .
אשר על כן, אני מחליטה, כדלקמן:
מתוקף הסמכות המוקנית לי בתקנה 24 לתקנות סד"א, אני מורה על צירופה של כלל חברה לביטוח בע"מ, מבטחת הנגרר, כנתבעת נוספת בתביעה.

אני מקבלת את התביעה ברובה (ללא רכיב ימי השבתה בסך 240 ₪, אשר לא הוכח), בהתאם לפירוט הבא:
אני מחייבת את מגדל חברה לביטוח בע"מ (מבטחת הגורר) לשלם לתובעת סכום של 1,904 ₪, בתוספת הפרשי הצמדה כחוק מיום 20.2.17 ועד למועד התשלום המלא בפועל. בנוסף, תישא מגדל במחצית אגרה בסך 187 ₪ ושכר טרחת עו"ד בסכום של 900 ₪.

אני מחייבת את כלל חברה לביטוח בע"מ (מבטחת ה נגרר) לשלם לתובעת סכום של 1,904 ₪, בתוספת הפרשי הצמדה כחוק מיום 20.2.17 ועד למועד התשלום המלא בפועל. בנוסף, תישא כלל במחצית אגרה בסך 187 ₪ ושכר טרחת עו"ד בסכום של 900 ₪.
אני פוטרת את התובעת מתשלום המחצית השנייה של האגרה.
אני דוחה את ההודעה לצד שלישי ללא צו להוצאות ופוטרת את שולחי ההודעה לצד שלישי מתשלום המחצית השנייה של האגרה.

ניתן היום, י"א שבט תשע"ח, 27 ינואר 2018, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: ש. שלמה רכב בע"מ
נתבע: יונתן גולדברג
שופט :
עורכי דין: