ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין הבנק הבינלאומי הראשון לישראל בעמ נגד מיכאל פנחס לוי :

בפני כבוד הרשמת הבכירה מיטל חלפון - נזריאן

תובעת

הבנק הבינלאומי הראשון לישראל בעמ

נגד

נתבע
מיכאל פנחס לוי

החלטה

לפניי בקשת רשות להגן מטעם הנתבע בפני תביעה שטרית בסך של 51,184 ₪.

עסקינן בהתנגדות לביצוע שני שיקים שנתן הנתבע לחברת יתיר שירותי יבוא-יצוא סוכנות מכס בע"מ (להלן: "החברה"), במסגרת עסקה שבינו לבין החברה לייבוא טרקטור. התובעת נתנה לחברה אשראי בגינם ואלה חזרו בהעדר כיסוי מספיק.

הנתבע בתצהירו אינו מתכחש לכך שמסר לחברה שיקים פתוחים בחתימתו אולם מעלה טענות כנגד החברה וכנגד מנהל החברה מר אפי גבאי (להלן: "המנהל"), ביניהן טענות רבות הנוגעות לעסקת היסוד בינו לבין החברה בדבר הטעייה, תרמית, כפייה ואיומים ו כן טענה בדבר כישלון תמורה מלא. עוד נטען כי לאחר שהחברה נקלעה למצב כלכלי קשה, היא החלה להפקיד שיקים של הנתבע בסכומים גבוהים ומבלי שהוא יכול לעמוד בתשלומם. ביחס לתובעת נטען כי היא אינה אוחזת כשורה בשיקים שכן היה עליה לדעת על מצבה של החברה, על כך שהחברה נמצאת בהליכי פירוק ועל כך שהבנק הינו נושה בהליכים אלה. משכך, נטען כי הבנק נעדר תום לב.

בדיון שנערך בפניי ביום 07.01.18 שב הנתבע על טענותיו והוסיף כי היה על התובעת לדעת כי חשבונו של הנתבע מוגבל ואינו יכול לפרוע את סכום השיקים שהופקדו, וכן כי היה עליה לבצע בדיקות בטרם פרעה שיקים בסכומים כה גבוהים. מנגד, התובעת טענה כי לא הייתה יכולה לדעת כי הנתבע מוגבל, שכן, הצהיר שהפך מוגבל מיום 26.11.15, בעוד השיקים הופקדו ביום 09.11.15. עוד טענה התובעת כי לא ידעה על העסקה שביצע הנתבע עם החברה ולכן, לא יכולה היתה לדעת כי כנגד השיקים לא ניתן דבר כטענת הנתבע לכישלון תמורה. לטענת התובעת ניתנה תמורה על ידה בעבור השיקים באמצעות אשראי לחשבון החברה. כמו כן, לטענת התובעת חשבון הבנק של החברה התנהל באופן תקין לחלוטין ולא היה כל חשש שהחברה נקלעה למצב כלכלי קשה. לטענת התובעת לו היית ה לבנק כל ידיעה היית ה פונה לנתבע ומבררת הדבר עמו.

דיון והכרעה:

עיקר טענות הנתבע הינן כלפי התנהלות החברה לה מסר השיקים ואולם טענות אלה מקומן להתברר רק לאחר שהנתבע יעבור המשוכה הראשונה והיא טענתו כי התובעת אינה אוחזת כשורה בשיקים. ביחס לטענתו כי התובעת אינה אוחזת כשורה בשיקים אני סבורה כי נטל ההוכחה של הטענה אינו קל בפרט לאור טענות התובעת כפי שנשמעו בדיון בפניי.

מצאתי כי הנתבע הציג טענות שיש לבררן ואין המדובר ב"הגנת בדים" גרידא. בשלב זה אין הנתבע נדרש לפרוס מלוא הגנתו או להוכיח מלוא טענותיו, אלא להצביע על ראשית הגנה. יחד עם זאת, נותרו בידי בית המשפט שאלות באשר לאפשרו תו של הנתבע להוכיח כי התובעת אינה אוחזת כשורה כאשר השיקים נמסרו על ידו לחברה, ללא ציון סכום ובחתימתו ולאור טענות התובעת כי לא יכולה הייתה לדעת כי קיימת התנהלות לא תקינה בחשבון החברה המפקידה וכי במועד בו נתנה תמורה מבוצעת בעד השיקים לא היה חשבונו של הנתבע מוגבל.

לאור האמור, ניתנת בזאת רשות להגן, בכפוף להפקדה של 10,000 ₪ בקופת בית המשפט, תוך 30 יום מהיום.

כשיופקד הסכום, המזכירות תעורר התיק בפניי על מנת ליתן החלטה בדבר המשך סדרי דין.

עיון פנימי – 19.02.18.

ניתנה היום, ג' שבט תשע"ח, 19 ינואר 2018, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: הבנק הבינלאומי הראשון לישראל בעמ
נתבע: מיכאל פנחס לוי
שופט :
עורכי דין: