ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין ג'בר עבאסי נגד מדינת ישראל :

בפני כבוד ה שופטת סיגל אלבו

מבקשים

  1. ג'בר עבאסי
  2. גווד סיאם

נגד

משיבה
מדינת ישראל

החלטה

לפניי בקשה לדחיית מועד ביצועו של צו הריסה.

המבקשים טוענים כי מדובר במבנה בשכונת סילוואן, וכי בעבר הגישו מספר תכניות בניסיון להכשיר את הבנייה, אך בשל מורכבות הליכי התכנון במקום, הדבר לא צלח בידם. בינתיים החליטה עירית ירושלים להכין תכנית כוללת לשכונה שמספרה 18001 , וביום 21.2.11 קיבלה התכנית אישור עמידה בתנאי סף בפני הוועדה המחוזית. כעת התכנית ממתינה לשיבוץ לדיון בוועדה המחוזית.
במקביל החלו תושבי השכונה בקידום הליך תכנוני, ומשרד אדריכלים שקד על איסוף נתונים, אשר הסתיים לאחרונה. ביום 17.10.17 התקיימה פגישה בלשכת מהנדס העיר, בו הוצגה התכנית. כיום, האדריכלים שוקדים על סיום השלב הראשוני של לימוד השטח והכנת המלצות ולאחר מכן ניתן יהיה להחליט על המתווה הסופי של התכנית. להערכת האדריכלים, התכנית תופקד בתוך 14 חודשים.
עוד טוענים המבקשים, כי ידיהם כבולות הואיל ועירית ירושלים היא שאוחזת במושכות התכנון.

המשיבה מתנגדת לבקשה וטוענת כי מדובר במבנה בהיקף של 357 מ"ר, שגזר הדין בעניינו ניתן בשנת 2003. מבדיקה מול מר אמנון ארבל, סגן מנהל אגף התכנון בעיריה, עולה כי ניתן להגיש תב"ע נקודתית, אשר תיבחן בהתאם למדיניות הנהוגה. משלא הוגשה תב"ע נקודתית, הרי שאין מקום למתן ארכות נוספות, וברור כי לא קיים אופק תכנוני קרוב.

לאחר עיון בטענות הצדדים ובתיק בית המשפט, הגעתי למסקנה כי יש לדחות את הבקשה.

נקודת המוצא לדיון בבקשה לפי סעיף 207 לתקנות התכנון והבניה ( סדרי דין בבקשה לפי סעיף 207 לחוק), תשס"ט-2008, נקבעה ע"י כבוד בית המשפט העליון בשורה ארוכה של פסקי דין ובכלל זה ברע"פ 8220/15 רשיק כאפיה נ' מדינת ישראל ( פורסם בנבו, 27.12.15) וכן ברע"פ 9035/16 מחמוד דאוד נ' מדינת ישראל ( פורסם בנבו, 24.11.16) . בית המשפט שב והדגיש, כי דחיית מועד ביצוע צו תעשה במקרים חריגים ויוצאי דופן, וזאת כאשר היתר הבנייה מצוי בהישג יד:
"הכלל הנוהג בפסיקה הוא כי ככלל, צו הריסה יבוצע במועדו, ואילו היעתרות לבקשה לדחיית המועד לביצוע הצו תיעשה רק במקרים " חריגים ויוצאי דופן", בהם היתר הבנייה מצוי בהישג יד ורק עיכוב פורמלי מעכב את קבלתו... יוטעם, כי הנטל להוכיח כי קבלת ההיתר קרובה מוטל על המבקש את עיכוב ביצוע צו ההריסה, ובעניין זה אין די בטענות בעלמא בדבר קיומו של הליך תכנוני כלשהו" (רע"פ 8220/15 רשיק כפאיה נ' מדינת ישראל, 27/12/15 (פורסם בנבו)).

במקרה זה, מדובר בבנייה בהיקף נרחב בשטח של 357 מ"ר, הניצבת על תילה משנת 2002 וטרם הוכשרה.
מהבקשה עולה, כי הליכי התכנון נמצאים בשלב ראשוני בלבד, טרם הוגשה תכנית, ובוודאי שלא ניתן לומר כי ההיתר בהישג יד. טענת המבקשים כי לא ניתן להגיש תכנית נקודתית לשם הכשרת הבנייה לא הוכחה ואינה נתמכת באסמכתא לביסוסה. בנסיבות אלה, בהן לא קיים הליך תכנוני בפועל להכשרת הבנייה, הרי שאין מקום להיעתר לבקשה.

אשר לטענת המבקשים, כי העיכוב בהכשרת הבנייה מקורו ברשויות התכנון, אשר אינן מקדמות את התכניות במקום, הרי שלנוכח הוותק של העבירה, נימוק זה אינו יכול להצדיק מתו ארכה. בעניין זה נפסק, כי מתן אורכות חוזרות לביצוע צווי הריסה בשל גרירת רגליים של הרשויות בהליכי התכנון הינו בגדר ריפוי רעה חולה אחת באמצעות רעה אחרת, חולה לא פחות, ומשמעו פתיחת פתח להפקרות ולגישה של "איש הישר בעיניו יעשה" (רע"פ 2885/08 הוועדה לתכנון ובניה ת"א נ' דכה (פורסם בנבו, 22.11.09)).

לנוכח הוותק של העבירה והיקפה, הרי שבהעדר אופק תכנוני ברור שעשוי להכשיר את המבנה, ומשלא הוכחה התקדמות ממשית בהליכי הכשרת הבניה, האינטרס הציבורי המחייב ביצוע צווי ההריסה לאלתר, וזאת כדי למגר עבירות של בנייה בלתי חוקית ולאכוף את צווי בית המשפט, גובר על האינטרס הפרטי (ראו: ע"פ ( י-ם) 36881-03-13 סנאא עטיה נ' מדינת ישראל ( פורסם בנבו), 17/07/13).

לפיכך, הבקשה נדחית.

ניתנה היום, כ"ד טבת תשע"ח, 11 ינואר 2018, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: ג'בר עבאסי
נתבע: מדינת ישראל
שופט :
עורכי דין: