ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין גיל גורדון נגד ארבל-שטראוס בע"מ :


בפני כבוד ה שופט ארז יקואל

מבקש

גיל גורדון

נגד

משיבה
ארבל-שטראוס בע"מ

החלטה

המבקש עותר לביטול פסק דין אשר ניתן כנגד ו ביום 12.12.12, בהעדר הגנה. עסקינן בתביעה כספית בסכום של 100,000 ₪, שהגישה המשיבה כנגד המבקש בעילות של הפרת זכויות יוצרים, גרימת נזק ועשיית עושר שלא במשפט.

כתב התביעה הוגש בתאריך 17.7.17. ביום 28.9.17, התקיים דיון בתובענה, אליו לא התייצב המבקש. בהיעדר אישור מסירה, נקבע דיון נוסף ליום 23.11.17. המבקש התייצב לדיון זה וטען כי לא ידע שעליו להגיש כתב הגנה. טענתו נדחתה, בהתאם לטופס שהומצא לו עם כתב התביעה. בד בבד, הותר למבקש להגיש כתב הגנה עד ליום 7.12.17, תוך שהובהר לו כי הימנעות מהגשת כתב ההגנה במועד, עלולה לגרור מתן פסק דין בהיעדר הגנה .
המבקש לא הגיש כתב הגנה במועד שנקצב להגשתו וביום 11.12.17 עתרה המשיבה למתן פסק דין בהיעדר הגנה. בהחלטתי מיום 12.12.17, נעתרתי לבקשת המשיבה וביום 13.12.17, הגיש המבקש כתב הגנה מטעמו, יחד עם בקשה לביטול פסק הדין.
המבקש טוען כי שלח את כתב ההגנה בהתאם להחלטות כפי שניתנו, אך ביום 12.12.17 נודע לו מפי ב"כ המשיבה כי ניתן פסק דין ולכן הגיש את כתב ההגנה באופן ידני. המבקש סבור כי יש להתחשב בעובדות לפיהן כתב ההגנה נשלח, אך לא הגיע ליעדו וכן במועד הדיון הקבוע לתאריך מאוחר מזה שנקבע להגשת כתב ההגנה. לשיטת המבקש, יש להעדיף את זכותו ליומו בבית המשפט על פני שיקולים פרוצדוראליים.
המשיבה, מנגד, מתנגדת לבקשה ומדגישה כי אין לבטל את פסק הדין מחמת שיקולי הצדק, שעה שהמבקש לא הציג הסבר מניח דעת למחדליו ביחס להגשת כתב ההגנה. אשר לסיכויי ההגנה, סוברת המשיבה כי עיון בכתב ההגנה מלמד שהמבקש מודה בטענות העובדתיות שבכתב התביעה, כך שגם מטעם זה אין הצדק לביטול פסק הדין.
עיינתי בטענות הצדדים ונתתי לבי למכלול הנסיבות הצריכות לעניין. שוכנעתי, כי יש להיעתר לבקשה, תוך חיוב המבקש בהוצאות המשיבה, ללא תלות בתוצאות הדיון בתביעה עצמה .
במסגרת בקשה לביטול פסק דין שניתן במעמד צד אחד, על בית המשפט להידרש לבחינת שני מבחנים מצטברים. הראשון - סיבת מחדלו של בעל הדין מלהתגונן. השני - סיכויי התביעה, או ההגנה של הצד החדל. ככלל, יש לייחס משקל משמעותי יותר למבחן השני. בנוסף ולרוב, שיקולי חקר האמת וזכות הגישה לערכאות, עדיפים על פני שיקולים דיוניים של מעשה בית דין (ר' למשל: רע"א 1957/12 זהרה חלה נ' יוסף כהן (22.05.2012); ע"א 4682/92 עזבון המנוח סלים עזרא שעיה ז"ל נ' בית טלטש בע"מ (7.4.03); ש' לוין תורת הפרוצדורה האזרחית - מבוא ועקרונות יסוד 213 (1999); נ' זלצמן מעשה-בית-דין בהליך אזרחי 610-598 (1991) ).
ביחס למחדל שבאי הגשת כתב ההגנה, אין בידי לקבל את טענת המבקש כי כתב ההגנה נשלח בהתאם להוראות בית המשפט. המבקש לא פירט כיצד שלח את כתב ההגנה ולא צירף כל אישור שילמד על נכונות טענתו.
ביחס לסיכויי ההגנה, מבלי לקבע מסמרות בטענות הצדדים לגופה של המחלוקת ועל פניהם של דברים בלבד - עיון בכתב ההגנה מלמד כי למבקש טענות הגנה הראויות להתברר לגופן. בכלל זה, היתר נטען שניתן לו לעשות שימוש בתמונות מושא התובענה וצילום נטען של חלק מהתמונות מאתרים שונים.
בנסיבות המקרה הנדון, אני סבור כי יש להעדיף את ערך הירידה לחקר האמת ואת מיצוי זכות הגישה של המבקש לערכאות, באופן שבו תוכרע המחלוקת לאחר דיון לגופה. הפגם הדיוני בהתנהלות המבקש, ניתן לריפוי באמצעות פסיקת הוצאות הולמת.
מכל המקובץ – הבקשה מתקבלת, פסק הדין שניתן במעמד צד אחד בטל ונקבע דיון קדם משפט נוסף ליום 25/2/18 ב – 10:00.
המבקש יישא בהוצאות המשיבה בסכום כולל של 1, 200 ₪. לתשלום בתוך 21 ימים. ככל שסכום ההוצאות לא ישולם במועד, הוא יישא הפרשי ריבית והצמדה כדין מהיום ועד למועד התשלום המלא בפועל.
לידיעת הצדדים.

ניתנה היום, ט"ז טבת תשע"ח, 03 ינואר 2018, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: גיל גורדון
נתבע: ארבל-שטראוס בע"מ
שופט :
עורכי דין: