ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מדינת ישראל נגד עוני ביאדי :

בפני כבוד ה שופטת רונה פרסון

מבקשת

מדינת ישראל

נגד

משיב
עוני ביאדי

החלטה

  1. בפניי בקשה לפסילתו של המשיב עד לתום ההליכים המשפטיים נגדו מכח סעיף 47( ט) לפקודת התעבורה, לאחר שבמקביל הוגש כנגדו כתב אישום המייחס לו עבירה של נהיגה בשכרות, נהיגה כשברמזור אור אדום ונהיגה ללא ביטוח.
  2. על פי הנטען נהג המשיב ביום 9.11.17 בסמוך לשעה 15:20, ברכב משא תומך מסוג "סקניה" מ.ר. 29-313-58, רכב עבודה שמשקלו הכולל עולה על 3.5. טון (להלן: "המשאית"), ברחוב יגאל ידין בחיפה. המשיב נהג במשאית ונכנס לצומת בניגוד לאור האדום שדלק ברמזור בכיוון נסיעתו. עוד נטען כי המשיב נהג במשאית בהיותו שיכור, בכך שבדוגמה של ליטר אוויר נשוף נמצא ריכוז אלכוהול בכמות של 111 מיקרוגרם, העולה על הכמות המותרת של 50 מיקרוגרם. בנוסף נהג המשיב ללא פוליסת ביטוח בת תוקף.

ביום 9.11.17 רישיונו של המשיב נפסל מנהלית לתקופה של 30 ימים.
3. במסגרת בקשה לדחיית דיון, הסכים המשיב, ביום 28.11.17, להיפסל מקבל או מהחזיק רישיון נהיגה עד למתן החלטה אחרת.
4. בדיון שהתקיים, טען ב"כ המבקשת כי קיימות ראיות לכאורה להוכחת אשמת המשיב כי נהג בשכרות, הכוללות את דו"חות הפעולה של השוטרים, בדיקות הינשוף שנערכו למשיב והודאת המשיב כי שתה כוס קולה עם ויסקי עובר לנהיגתו. ציין כי מדובר ברכב עבודה, ומכאן שלפי סעיף 64ב(א)(3א) לפקודה הוא שיכור כאשר נמצא בגופו ריכוז אלכוהול העולה על 50 מיקרוגרם, כך שבמקרה זה מדובר בפי 2 מהריכוז האסור על המשיב. טען כי עברו התעבורתי של המשיב מכביד . טען כי נוכח העבירות המיוחסות למשיב בכתב האישום, נוכח עברו המכביד והיותו נהג מקצועי, הרי שיש בהמשך נהיגתו כדי לסכן את שלומם של כלל המשתמשים בדרך והפנה לפסיקה.
5. ב"כ המשיב התנגד לבקשה וטען כי בדיקת המשטרה נערכה בהתבסס על מידע מודיעיני, אשר לא ידוע מה טיבו והאם הוא מתייחס ספציפית למשיב. טען כי בחומר הראיות יש סתירות רבות ומהותיות וכי עדויות השוטרים דווקא מאשרות את גרסת המשיב . טען כי לא מתקיימת סכנה ממשית מהמשך נהיגתו של המשיב כלפי משתמשי הדרך האחרים. טען כי המשיב נהג מקצועי מזה 45 שנה, וכי אמנם לחובתו כ-50 הרשעות קודמות אך מדובר בעבירות קנס ברובן, כך שמדובר בנהג שומר חוק. טען כי אין די בחומר הראיות כדי לשלול את רישיון הנהיגה של המשיב עד לתום ההליכים, בהתחשב בכך שמדובר בעונש קשה ביותר, במיוחד לנהג מקצועי המתפרנס מנהיגה וכי יש לתת לו יומו בבית המשפט כדי להוכיח גרסתו.
דיון והכרעה
6. בבואו לדון בבקשה מעין זו אמור ביהמ"ש לבדוק האם מתקיימות ראיות לכאורה לחובתו של הנהג והאם מתקיימת עילת מסוכנות מהמשך נהיגתו שיש בה כדי להצדיק פסילה עד תום ההליכים כנגדו.
7. מתוך עיון בחומר הראיות שהונח בפניי אני סבורה כי בשלב זה קיימות ראיות לכאורה לכך שהמשיב נהג ברכב כשהוא שיכור וכן בנוגע ליתר האישומים המיוחסים לו בכתב האישום . הכוונה בין היתר לדו"חות הפעולה, לפלטי הנשיפה, לדין וחשבון על בדיקת שיכרות באמצעות מכשיר ינשוף, להודאת המשיב כי שתה כוס וויסקי וקולה בטרם נהג ויתר הראיות בתיק.
אכן, בדיקת המשטרה נערכה על בסיס מידע מודיעיני, כפי שעולה מהמידע המותר לעיון, אך לא מצאתי כי נפלו כשלים או סתירות מהותיות בחומר הראיות כטענת ב"כ המשיב, וכאמור אני סבורה כי קיימות ראיות לכאורה מספקות לשלב זה.
8. באשר לשאלת המסוכנות, המשיב הוא נהג מקצועי, נוהג משנת 1974 ולחובתו 57 הרשעות קודמות, רובן מסוג ברירת משפט. מסוכנותו של המשיב נובעת מעצם ביצוע עבירת שכרות, לכאורה, כאשר הוא נוהג במשאית כאשר אין צורך להכביר במילים בדבר המסוכנות הנשקפת לכלל משתמשי הדרך מנהיגה שכזו. לא בכדי הגביל המחוקק את כמות האלכוהול המותרת בגופו של נהג ברכב מהסוג בו נהג המשיב כפי שקבע בחוק. בגופו של המשיב נמצאה כמות אלכוהול העולה על כפל הכמות המותרת לגביו. דווקא בשל היותו נהג מקצועי ומנוסה מצופה ממנו כי ינהג באחריות ובמשנה זהירות ואילו אופן נהיגתו מעיד על מסוכנותו לכלל ציבור המשתמשים בדרך.
9. עבירה של נהיגה בשכרות היא עבירה חמורה אשר תוצאותיה יכולות להיות הרות אסון הן לנהג עצמו והן למשתמשי הדרך האחרים ובמיוחד, כמפורט לעיל, בנסיבות כאן, ויש לעשות כדי להרחיק נהגים מסוכנים כאלה מהכביש.
10. בכל הנסיבות הנוגעות לתיק זה לרבות חומ רת העבירה, המסוכנות הטמונה מביצועה, עברו התעבורתי של המשיב ובשים לב לעובדה כי פרנסתו היא כנהג משאית, ראיתי מקום להיעתר לבקשה אך בחלקה ולהורות על פסילתו של המשיב עד תום ההליכים כנגדו או עד לתקופה של 4 חודשים מיום הפסילה המנהלית, על פי המוקדם מבין השניים. אני סבורה כי יש ב"תקופת צינון" זו כדי להפחית מהמסוכנות הנובעת מהמשך נהיגתו של המשיב.

11. לאור האמור לעיל, אני נעתרת חלקית לבקשה, ו בהמשך להחלטתי מיום 28.11.17 אני מורה כי המשיב ייפסל לתקופה של 4 חודשים שמניינה מיום 9.11.17.

המזכירות תעביר העתק החלטה זו לצדדים ולמשרד הרישוי .

12. מודעת זכות ערעור.

ניתנה היום, ט"ז טבת תשע"ח, 03 ינואר 2018, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: מדינת ישראל
נתבע: עוני ביאדי
שופט :
עורכי דין: