ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין דבש נידאל נגד גדעון אהרון :

בפני: כבוד המשנה לנשיא ש' לוין

המבקש: דבש נידאל

נגד

המשיב: גדעון אהרון

בקשת רשות ערעור על החלטת בית
המשפט המחוזי בירושלים (כבוד השופטת
רות אור) מיום 21.6.98 בבר"ע 3082/98

בשם המבקש: עו"ד מוסטפא יחיא

בשם המשיב: עו"ד יואל אשכנזי

בבית המשפט העליון

פסק דין

המבקש הגיש תביעה כספית כנגד המשיב בבית משפט לתביעות קטנות. בהסכמת הצדדים מינה בית המשפט מומחה. על בסיס קביעות המומחה פסק בית המשפט לטובת המבקש וחייב את המשיב לשלם למבקש סך של 3,500 ש"ח וכן הוצאות.

לאחר שנדחתה בקשת רשות לערער שהגיש המשיב בבית המשפט המחוזי פנה המשיב לבית המשפט לתביעות קטנות בבקשה לביטול פסק הדין. המשיב ביסס את בקשתו לביטול הפסק בטענה כי חשבונית שהגיש המבקש למומחה הנה חשבונית מזויפת ושאילולא אותה החשבונית המומחה לא היה קובע כפי שקבע. גם בקשה זו נדחתה על ידי בית המשפט; אולם, משפנה המומחה עצמו אל בית המשפט על מנת שיבחן מחדש את החלטתו פסק בית המשפט - מבלי להזמין את המבקש לדיון ומבלי ליתן לו להשמיע עמדתו בפניו ולהתגונן מפני טענת הזיוף - כי המבקש הוליך שולל את המומחה וכי למשיב נעשה עוול. בית המשפט ביטל את פסק הדין שניתן לטובת המבקש, הורה על השבה ועל תשלום הוצאות לטובת המשיב.

בקשת הרשות לערער שהגיש המבקש לבית המשפט המחוזי נדחתה. בית המשפט קבע כי נוכח זיוף החשבונית רשאי היה בית המשפט לתביעות קטנות לבטל את פסקו כפי שעשה.

מכאן הבקשה לרשות לערער שלפני. ראיתי את הבקשה כאילו ניתנה הרשות לערער והוגש ערעור על פי הרשות שניתנה.

עיקר טענתו של המבקש היא כי בהליך בבית המשפט לתביעות קטנות נפל פגם חמור משום שלא ניתנה לו ההזדמנות לטעון טענותיו ולהתגונן מפני טענת הזיוף. שלילת זכותו של המבקש להיות נוכח בדיון ולהישמע, חמורה במיוחד נוכח טענת הזיוף שהועלתה כנגדו אשר יש בה כדי לפגוע בשמו הטוב.
בתשובת המשיב לא מצאתי כל טענה שיש בה כדי לשכנעני כי ההליך שהתקיים בבית המשפט לתביעות קטנות היה כדין.

אי המצאת הזמנה כדין מהווה בפני עצמה עילה לביטול החלטה שניתנה במעמד צד אחד (רע"א 526/83). הלכה זו מקבלת משנה תוקף בענייננו משנמנעה מן המבקש זכות הטיעון כליל כאשר נטענת כנגדו טענה חמורה לפיה הגיש לבית המשפט מסמכים מזויפים.

הערעור מתקבל במובן זה שהחלטת בית המשפט המחוזי מיום 29.6.98 ופסק הדין של בית המשפט לתביעות קטנות מיום 4.2.98 יבוטלו והתיק יוחזר לבית המשפט לתביעות קטנות על מנת שיזמן את המבקש וישמע טענותיו.
בנסיבות הענין אין צו להוצאות.
ניתן היום כה בכסלו תשנ"ט (14.12.98).
המשנה לנשיא
העתק מתאים למקור
שמריהו כהן - מזכיר ראשי
98056590.B06


מעורבים
תובע: דבש נידאל
נתבע: גדעון אהרון
שופט :
עורכי דין: