ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין איילון חברה לביטוח בע"מ נגד להבות ייצור ומיגון בע"מ :

לפני כבוד הרשם הבכיר אייל דוד

התובעות – המשיבות

1.איילון חברה לביטוח בע"מ
2.מטרופולין - תחבורה ציבורית בע"מ
שתיהן ע"י ב"כ עוה"ד א. ורשה ואח'

נגד

הנתבעת - המבקשת

להבות ייצור ומיגון (1995) בע"מ
ע"י ב"כ עוה"ד דפנה קליין ו/או יתיר מדר
ממשרד ברנע ושות'

החלטה

בבקשה להארכת מועד להגשת כתב הגנה

כתב התביעה
1. ביום 10/05/17 הגישו המשיבות כנגד המבקשת, תביעה שיבוב בגין נזקי רכוש רכב על סך של 435,612 ₪.

הבקשה הראשונה להארכת מועד
2. ביום 16/07/17 הגישה המבקשת , בקשה ראשונה להארכת מועד להגשת כתב הגנה. בבקשה זו נטען כי המועד האחרון להגשת כתב הגנה הינו 19/07/17, ב"כ המבקשת נטל על עצמו את הייצוג המשפטי רק בימים האחרונים. לפיכך , התבקש בית המשפט להאריך את המועד להגשת כתב הגנה ב -30 ימים נוספים כשימי פגרת בתי המשפט אינם נמנים במנ יין הימים, כך שכתב הגנה יוגש עד ליום 03/10/17 .

3. בנוסף, נטען כי ניסיונות ב"כ המבקשת להשיג את הסכמתו החברית של ב"כ המשיבות להארכת המועד, הן טלפונית והן בדוא"ל, לא נענו על ידו. ביום 17/07/17 ניתנה החלטת יו"ר המנ"ת, עו"ד עידית בן ישי , "לתגובת המשיבות".

4. ב"כ המשיבות לא הגיש תגובה לבקשה הנ"ל, אולם ב"כ המבקשת לא טרח לפעול כמצופה ולא הגיש בקשה למתן החלטה בבקשה , בהיעדר תגובה בצירוף אישור מסירה. במצב דברים זה, הבקשה לא הובאה לידיעתי, לכן, לא ניתנה החלטה שיפוטית המאריכה את המועד להגשת כתב הגנה.

הבקשה השנייה להארכת מועד
5. למרות כל זאת, המבקשת לא הגישה כתב הגנה ובמקום זאת רק ביום 03/10/17 שהוא המועד האחרון להגשת כתב הגנתה כפי שהתבקש על ידה בבקשתה הראשונה, " נזכרה" המבקשת ל הגיש בקשה שנייה להארכת המועד להגשת כתב הגנה, בשבועיים נוספים עד ליום 17/10/17.

6. הנימוק לבקשה השנייה הוא עומס עבודה חריג ובלתי צפוי המוטל על ב"כ המבקשת . המדובר בטענה סתמית וכוללנית שלא הובאו אסמכתאות לביסוסה. עוד נטען כי ב"כ המבקשת לא ראה טעם לפנות אל ב"כ המשיבות כדי לקבל הסכמתו להארכת המועד, מכיוון שהאחרון לא הגיש את תגובתו לבקשתה הראשונה להארכת המועד , כפי שנדרש בהחלטה מיום 17/07/17.

דיון והכרעה
7. בהתאם לתקנה 19 לתקנות סדר הדין האזרחי התשמ"ד- 1984, פרק הזמן להגשת כתב הגנה לתביעה שהוגשה בסדר דין רגיל הינו 30 ימים ממועד קבלת כתב התביעה אצל המבקשת – הנתבעת.

8. אין צורך להכביר מילים על חשיבותן של התקנות לצורך ניהול יעיל של ההליך השיפוטי. התקנות הנ"ל אינן בגדר המלצה גרידא, המסורה לשיקול דעתו של בעל דין אשר ברצותו מקבלה וברצותו מתעלם ממנה , אלא בגדר הוראה מחייבת. המבקשת אינה יכולה לעשות דין לעצמה ולנסות להעמיד את בית המשפט ואת הצד שכנגד בפני עובדה מוגמרת. כפי שציינתי בסעיף 3 לעיל, לא ניתנה כל החלטה שיפוטית בבקשה הראשונה להארכת המועד ומטעם זה היה על המבקשת להגיש זה מכבר את כתב הגנתה.

9. סבורני כי אין כל ממש בבקשותיה של המבקשת להארכת מועד. העובדה שהמבקשת ישבה באפס מעשה ורק ימים ספורים לפני המועד האחרון להגשת כתב הגנה, טרחה לשכור י יצוג משפטי, אין בה לכשעצמה כדי לשמש נימוק המצדיק מתן ארכה להגשת כתב הגנה תוך גרימת סחבת ועינוי דין למשיבות – התובעות.

מן הפרט אל הכלל
10. בכל הכבוד הראוי, מבלי לנקוט עמדה נחרצת לגביי התנהלות ב"כ המבקשת במקרה דנן , מצאתי לנכון להעיר במישור העקרוני כי מחובתו של עו"ד הנוטל על עצמו ייצוג משפטי של בעל דין, לוודא היטב, טרם מתן הסכמתו לקבלת הייצוג, שיש באפשרותו לייצג נאמנה את הלקוח ולהגיש כתב הגנה מטעמו במועד . לצערי, לא פעם נתקלתי במקרים בהם עו"ד נטל על עצמו ייצוג משפטי של לקוח חדש כשקרוב לוודאי שעקב התחייבויות קודמות כלפי לקוחות קיימים, לא יהא באפשרותו להעניק ללקוח החדש, ייצוג משפטי נאות בהתאם למתחייב על פי הוראת סעיף 2 לכללי לשכת עורכי הדין ( אתיקה מקצועית), התשמ"ו-1986 לפיה, על עורך הדין לנהוג בנאמנות, ובמסירות כלפי לקוחו, כאשר האינטרס של הלקוח הוא העומד בראש מעייניו:

,,2. חובת עורך דין

דין ייצג את לקוחו בנאמנות, במסירות, ללא מורא, תוך שמירה על הגינות, על כבוד המקצוע ועל יחס כבוד לבית המשפט. "

לא פעם נתקלתי במקרים בהם עקב מחדלי עורך הדין , ניתן כנגד הלקוח – הנתבע פסק דין בהיעדר הגשת כתב הגנה מטעמו במועד.

11. במקרה שלפני, לו הייתי נוהג עם המבקשת לפי שורת הדין, הייתי מורה על דחיית הבקשה השנייה להארכת המועד על הסף תוך חיוב המבקשת בהוצאות. לב"כ המבקשת היה די זמן והותר מיום 17/07/17 ועד היום, להגיש כתב הגנה. זאת, בנוסף לעובדה שלא הובא כל נימוק המסביר מדוע לא הוגשה הבקשה השנייה להארכת מועד מבעוד מועד אלא רק עתה, בשיהוי כה ניכר .

סוף דבר
12. למרות כל זאת, לפנים משורת הדין , כדי לאפשר למבקשת ולב"כ לחגוג את חג הסוכות בשמחה , בהתאם לציווי " וְשָׂמַחְתָּ בְּחַגֶּךָ אַתָּה וּבִנְךָ וּבִתֶּךָ... ָ" (דברים טז, יד ), אני נעתר לבקשה ומורה על הארכת המועד להגשת כתב הגנה מטעם המבקשת כמבוקש עד ליום 17/10/17. אופן התנהלות המבקשת יילקח בחשבון על ידי בית המשפט , ב עת פסיקת ההוצאות בתום ההליך .

ניתנה היום, י"ד תשרי תשע"ח, 04 אוקטובר 2017, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: איילון חברה לביטוח בע"מ
נתבע: להבות ייצור ומיגון בע"מ
שופט :
עורכי דין: