ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין עומרים כפר שיתופי חקלאי בע"מ נגד מועצה מקומית עומר :


בפני כבוד ה שופט ישראל פבלו אקסלרד

התובעת

עומרים כפר שיתופי חקלאי בע"מ

נגד

הנתבעים

1.מועצה מקומית עומר
2. הועדה המקומית לתכנון ובנייה עומר

החלטה

לפניי בקשה להורות על שמיעת עדות מוקדמת של העד מטעם הנתבעת, מר בצלאל גבר, בהתאם להוראות תקנה 171 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד- 1984.

הנתבעת טענה כי מר גבר הנו בן 96 שנים ו כי לאור גילו המופלג, קיים חשש שלא ניתן יהיה להביאו לעדות, ככל שזו לא תישמע במועד מוקדם.

התובעת התנגדה וטענה כי מצבו הבריאותי של העד הנו טוב, ואין חשש לכך שהעדות לא תשמע. עוד נטען, כי עדותו של העד איננה הכרחית, שכן הוא אינו בעל דין והוא אינו עד מרכזי. כמו כן, נטען, כי בשים לב לאמור לעיל, הפגיעה בזכותה הדיונית של התובעת לחקור את עדי הנתבעת לאחר חקירת העדים מטעמה צפויה להיות משמעותית יותר.

לאחר שעיינתי בבקשה ובתגובה, אני קובע כי יש להיעתר לבקשה לשמיעת העדות המוקדמת של העד מר בצלאל גבר.

המדובר הוא כאמור בעד בן 96. אכן, הנתבעת עצמה הודתה כי בריאותו של העד טובה, אולם לא מצאתי בנתון בדבר מצבו הבריאותי כדי לשלול הצורך בקביעת עדותו למועד מוקדם, ונראה כי די בנתון בדבר גילו של העד כדי להצדיק את קבלת הבקשה.
בית המשפט מאחל לעד אריכות ימים ובריאות טובה לעוד שנים רבות, אולם בשים לב לגילו של העד , לא ניתן לומר כי מצבו הרפואי הטוב סותר את הצורך בקביעת העדות למועד מוקדם, ולו על מנת שלא ייתש כוחו של העד מלמסור את עדותו בבוא העת {ראו בעניין זה ת"א (מח' ת"א) 37603-05-11 נרימן כהנים נ' חכימיאן קמאל (22/6/2014) (פורסם בנבו)}.

לעניין נחיצותה של העדות לבירור התיק ולחקר האמת, בעניין זה אין לקבל את עמדתה של התובעת שכן די בכך שמר בצלאל הנו אחד משני עדיה היחידים של הנתבעת, להוציא נותן חוות הדעת שהוגשה מטעם הנתבעת, על מנת לקבוע כי עדותו של העד הנה נחוצה לצורך הגנתה של הנתבעת .

נראה כי במקרה דנא כף המאזניים נוטה דווקא לטובת הנתבעת שכן הפגיעה לה טוענת התובעת בזכויותיה הדיונית הנן זניחות יחסית ל אפשרות הקיימת כי לא יעלה בידי הנתבעת להביא את המצהיר מטעמה למסור עדות על תצהירו.

יודגש כי התרחיש אותו הציגה התובעת לפי הליך שמיעת ההוכחות יחל מיד לאחר קיומו של דיון קדם המשפט אינו בר ביצוע, לאור יומנו העמוס של בית המשפט, והסבירות דווקא הנה כי ייקבע מועד ראשון רק בעוד מספר חודשים, בהתאם לפניות ביומני.

לאור האמור לעיל, אני מקבל את הבקשה לשמיעת העדות המוקדמת של מר גבר בצלאל.
עדותו של מר גבר תשמע בפתח הדיון הקרוב שנקבע ליום 18/9/2017.
על הנתבעת לדאוג להתייצבותו של מר גבר לדיון שנקבע.

ניתנה היום, כ' אלול תשע"ז, 11 ספטמבר 2017, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: עומרים כפר שיתופי חקלאי בע"מ
נתבע: מועצה מקומית עומר
שופט :
עורכי דין: