ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין דוד שילנסקי נגד גיל שמש :

החלטה בתיק רע"א 4785/17

לפני: כבוד הרשם גלעד לובינסקי זיו

המבקש:
דוד שילנסקי

נ ג ד

המשיב:
גיל שמש

בקשה לפטור מאגרה ועירבון

בבית המשפט העליון

החלטה

כידוע, קבלת פטור מתשלום אגרה ומהפקדת עירבון מותנית בשני תנאים מצטברים: האחד, הוכחת חוסר יכולת כלכלית באמצעות תשתית עובדתית וראייתית מלאה ביותר ועדכנית; והשני, סיכויים מספקים להצלחת ההליך - קיומה של עילה לצורך פטור מאגרה וסיכויים ממשיים לצורך פטור מעירבון (למשל, בשג"ץ 4934/14 גורנשטיין נ' כנסת ישראל (21.7.2014)).

בענייננו, לא ניתן לומר כי בקשת הפטור מניחה תשתית מלאה ומבוססת כאמור לעיל. בין היתר אציין כי לא ניתן פירוט סדור לגבי הוצאותיו של המבקש, וכי האסמכתא היחידה אשר צורפה לבקשה היא תדפיסי חשבון הבנק של המבקש. הבקשה אף אינה כוללת התייחסות ליכולתו של המבקש לגייס עירבון באמצעות סביבתו הקרובה. עוד אציין, כי סיכוייו הלכאוריים של ההליך אינם נחזים להיות גבוהים, בוודאי לא במידה המצדיקה פטור מעירבון. זאת, בשים לב לכך שרשות ערעור ב"גלגול שלישי" בהליך שתחילתו בבית המשפט לתביעות קטנות, ניתנת רק במקרים חריגים ויוצאי דופן (למשל, רע"א 8144/04 בודקר נ' בשקירוב (20.3.2005); רע"א 8768/13 גרמה נ' עוזיר (‏12.1.2014)). לא למותר להוסיף בהקשר זה כי פסק דינו של בית המשפט לתביעות קטנות ניתן לפי סעיף 79א לחוק בתי המשפט [נוסח משולב], התשמ"ד-1984.

על רקע האמור לעיל, אין מקום למתן פטור מלא מאגרה ומעירבון כמבוקש. עם זאת, נוכח התשתית החלקית אשר הונחה לעניין המצב הכלכלי ובשים לב גם להיקפו המצומצם של ההליך ולסכום ההוצאות הנמוך אשר נפסק על ידי בית המשפט המחוזי, תופחת האגרה לכדי סכום של 250 ש"ח ואילו העירבון יועמד על סכום של 3,000 ש"ח. תשלום והפקדה יבוצעו עד ליום 17.7.2017, שאם לא כן יימחק ההליך או יירשם לדחייה, לפי העניין, ללא צורך בהודעה נוספת.

ניתנה היום, ‏ח' בתמוז התשע"ז (‏2.7.2017).

גלעד לובינסקי זיו, שופט

ר ש ם


מעורבים
תובע: דוד שילנסקי
נתבע: גיל שמש
שופט :
עורכי דין: