ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין רביע ח'ורי נגד אלכסנדרה דמיאנוס :

בפני כבוד ה שופט אברהים בולוס

מערערים

רביע ח'ורי

נגד

משיבים

  1. אלכסנדרה דמיאנוס
  2. חוה מצליח
  3. קטריאן אוסאנא
  4. דניאל ג'ומזיאן
  5. גאדה קזמוז
  6. דמיטרי קולוטוב

החלטה

בקשה לעיכוב ביצוע פס"ד של כבוד המפקחת על רישום המקרקעין בחיפה מיום 12.02.17, שניתן במסגרת תיק תביעה 143/15 (להלן: פס"ד).

הצדדים הינם שכנים ובעלי דירות בבית משותף. בין הצדדים התגלעו מחלוק ות באשר לעבודות בניה ואחרות שהמבקש ביצע ברכוש המשותף. בגין עבודות אלו המשיבים הגישו את תביעתם אשר הוכרעה בפס"ד מנומק ומפורט בגדרו התקבלו רוב ט ענותיהם. נקבע כי על המבקש להרוס גדר ו קיר שבנה, את משטח הבטון שיצק, להסיר שער סורג שהתקין וגם מצלמות האבטחה לבד מאלו המופנות לפתח דירתו.

המבקש לא השלים עם פס"ד זה, הגיש את הערעור ובצידו בקשתו לעיכוב ביצוע פס"ד מושא החלטה זו.

בבקשתו המבקש הציג את שלל השגותיו כנגד פס"ד, כן טען שמשום שקיום אחר פס"ד משמעו ביצוע פעולות הריסה מקיפות, הרי בקבלת הערעור יקשה להחזיר את המצב לקדמותו. מנגד, המשיבים עמדו בהרחבה על הקביעות שקיבלו ביטוי בפס"ד, וטענו כי הסיכויים להתערבות בקביעות אלו לנוכח השתלטותו הבוטה של המבקש על הרכוש המשותף, הינה אפסית. בתשובתו לתגובה המבקש חזר והציג את השגיאות שנפלו לגישתו בפס"ד, כן הדגיש כי עסקינן במקרה מובהק לעיכוב ביצוע פס"ד.

אזכיר, כי הכלל הוא שבעל דין אשר זכה במשפט, זכאי לממש את פרי זכייתו ללא דחוי ואין הוא נדרש להמתין להכרעה בערעור (ע"א 3140/15 ישיר אי.די.אי חברה לביטוח בע"מ נ' מאור משה לב ואחר' [פורסם במאגרים]. עיכוב ביצועו של פסק דין בעקבות הגשת ערעור הוא בבחינת החריג, וביהמ"ש רשאי לחרוג מהכלל בהתקיים שני תנאים מצטברים שנטל הוכחתם מוטל על המבקש: האחד - סיכויי הערעור טובים; והשני – מאזן הנוחות נוטה באופן מובהק לטובתו במובן שדחיית הבקשה תגרום לו נזק בלתי הפיך שלא ניתן לתקנו, ככל שהערעור יתקבל (ע"א 3223/15 המאגר הישראלי לביטוח רכב בע"מ נ' בועז מוספי [פורסם במאגרים]]. תנאים אלה מקיימים ביניהם יחסי גומלין המוכרים כ"מקבילית כוחות", דהיינו ככל שסיכויי הערעור נמוכים יותר יגבר משקלו של התנאי השני בנוגע למאזן הנוחות, ולהיפך (ע"א 952/15 רון מקס נ' לורנס דינר; ע"א 250/16 אריאלה שפירא נ' נתן מוסט, [פורסמו במאגרים)]); עם זאת, ככלל הבכורה תינתן לתנאי בדבר מאזן הנוחות (ע"א 4547/13 מינהל מקרקעי ישראל נ' מפעלי צאן ישראליים בע"מ ; ע"א 1344/13 חברת האחים ישראל בע"מ נ' פרישטה בע"מ [פורסם במאגרים]).

לאחר שעיינתי בבקשה, תגובה, תשובה, פס"ד והודעת הערעור, דעתי כי בנסיבות יש להיעתר לבקשה חלקית, להלן אנמק.

באשר לסיכויי הערעור נראה לכאורה כי סיכויים אלה רחוקים מלהיות מובהקים, אף ניתן במקרה זה לסווג אותם כנמוכים.

לעניין פירוק מצלמות האבטחה והשער, לא מצאתי הצדקה להיעתר לבקשה. נוכח דברי באשר לסיכויי הערעור, כן מששוכנעתי כי הפירוק לא יוצר מצב בלתי הפיך ואף התקנתם בשנית, כך סביר להניח, אינה כרוכה בטרחה מיוחדת ו בעלויות גבוהות, אז מצאתי לדחות את הבקשה בהקשר זה.

העניין שונה באשר לפעולות ההריסה. למרות התרשמותי כי סיכויי הערעור הינם נמוכים, אלא שעדיין עסקינן בהריסה בהיקף משמעותי שהחזרת המצב לקדמותו בקבלת הערעור אף שהינה אפשרית, הרי יש להניח כי הדבר כרוך בעבודות ועלויות משמעותיות. מה גם שמנגד הותרת המצב על כנו לפרק זמן קצר עד להכרעה בערעור לא מקפלת בחובה נזק ממשי למשיב ים. זאת ועוד, המשיבים בתגובת ם לא התייחסו לעניין מאזן הנוחות ומיקדו טיעוניהם בהשגות המבקש באשר לפס"ד בלבד , דבר התומך במסקנתי.

הבקשה מתקבלת למעט לעניין הסרת המצלמות ושער הסורג .

כל צד ישא בהוצאותיו.

המזכירות תמציא החלטה זו לצדדים

ניתנה היום, י"ח אייר תשע"ז, 14 מאי 2017, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: רביע ח'ורי
נתבע: אלכסנדרה דמיאנוס
שופט :
עורכי דין: