ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מבני סגולה בע"מ נגד החברה למען בית שלום עליכם בע"מ :

בפני: כבוד השופטת ט' שטרסברג-כהן

המבקשת: מבני סגולה בע"מ

נגד

המשיבות: 1. החברה למען בית שלום עליכם בע"מ
2. גני גן השקעות בניה ופיתוח בע"מ

בקשת רשות ערעור על החלטת
בית המשפט המחוזי בתל-אביב-יפו
מיום 4.7.99 בבש"א 35944/99
(ה"פ 10467/99) שניתנה על-ידי
כבוד השופט י' זפט

בבית המשפט העליון בירושלים

החלטה

בפנינו בקשה לרשות ערעור בה ניתן לבקשת המבקשת סעד זמני. החלטה זו מתייחסת לבקשת רשות הערעור וממילא לפי ההחלטה בה, יוכרע גם גורל הסעד הזמני.

בתשתית המחלוקת, עסקת מכר מקרקעין שהמבקשת ביקשה את ביטולה בתביעה בבית המשפט המחוזי. המשיבה 1 (להלן: המשיבה) לעומת זאת, נוקטת בצעדים לגביית התמורה שאותה התחייבה המבקשת לשלם ושאותה שלמה רק באופן חלקי. במסגרת גביית החוב נרשמו משכנתאות הן על המקרקעין נשוא עסקת המכר והן על נכסי המשיבה 2 - חברה בשליטת בעל השליטה במבקשת - ומשלא עמדה המבקשת בהתחייבותה ננקטו על-ידי המשיבה הליכי מימוש המשכנתא.

בית המשפט התנה את עיכוב המימוש בכך שהמבקשת תפקיד ערבות בנקאית אוטונומית בגובה כל יתרת חובה למשיבה. על החלטה זו בקשת רשות הערעור שלפנינו.

טענתה המרכזית של המבקשת היא כי אם יבוטל הסכם המכר, סעד לו עתרה, ומצד שני תגבה כל יתרת המחיר, יגרם לה נזק בלתי הפיך. עוד טוענת היא כי הערבות שחויבה להפקיד אינה עומדת בשום יחס לנזק שעלול להיגרם למשיבה ואילו למבקשת גורם הדבר להכבדה בולטת.

דין טענות אלו להידחות. אם אכן תתבטל עסקת המכר ואינני מחווה דעה באשר לסיכויי תביעת המבקשת, תהיה המשיבה חייבת להחזיר לה את מלוא התמורה ולא שמענו מפי המבקשת כי יהיה קושי לקבל החזר כזה. ככל שהדבר נוגע לערבות שהמבקשת חויבה בהפקדתה, הרי שאם יש בידה להציע ערבויות אחרות, רשאית היא בכל עת לפנות לבית המשפט המחוזי על מנת שייערך בפניו בירור עובדתי שלא ניתן לערכו בבית משפט זה, במסגרת זו, על מנת להחליט אם הערבויות מספקות.

הבקשה נדחית. המבקשת תשלם למשיבה הוצאות בסך 10,000 ש"ח.

ניתנה היום, י"ב בתשרי תש"ס (22.9.99).

ת

העתק מתאים למקור
שמריהו כהן - מזכיר ראשי
99048970.J02


מעורבים
תובע: מבני סגולה בע"מ
נתבע: החברה למען בית שלום עליכם בע"מ
שופט :
עורכי דין: