ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין חיים שביט נגד סיגל שרביט :

בפני: כבוד הנשיא א' ברק

המערער: חיים שביט

נגד

המשיבה: סיגל שרביט

ערעור פסלות שופט על החלטתו של בית המשפט
לענייני משפחה בחיפה בבש"א 3590/99 מיום
22.8.99, שניתנה ע"י השופטת טובי-פרידמן

בשם המערער: עו"ד דניאל שירן

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט לערעורים אזרחיים

החלטה

זהו ערעור על החלטת השופטת טובי-פרידמן בבית המשפט לעניני משפחה בחיפה מיום 22.8.99, בה דחתה את בקשת המערער בבש"א 3590/99 לפסול עצמה מלישב בדין.

1. בין המערער לבין המשיבה מתנהל סכסוך אישות הנדון בבית משפט לעניני משפחה בחיפה בתמ"ש 99920/97, 9222/97.

2. לטענת המערער, שופטת בית המשפט נוהגת עימו בעוינות, נוזפת בו, מהסה אותו בצורה מעליבה ומעירה כלפיו הערות פוגעניות. המערער כבר ביקש בעבר כי השופטת תפסול עצמה מלישב בעניינו, אך בקשתו נדחתה. המערער לא ערער על ההחלטה. המערער מוסיף, לעניין זה, כי בקשת רשות ערעור שהגיש על אחת מהחלטותיו של בית המשפט התקבלה על ידי בית המשפט המחוזי.

3. בערעור שלפני טוען המערער, כי בישיבה האחרונה בבית המשפט (ביום 2.6.99) הפנתה השופטת אל המערער שאלה. משניסה בא כוחו להשיב בשמו, סרבה השופטת, ומשעמד על כך בא כוחו, הודיעה השופטת שהיא מפסיקה את הדיון מבלי להחליט לגוף הבקשה שהייתה בפניה. בסופו של דבר הכריעה השופטת בבקשה זו, בדומה להחלטותיה הקודמות, נגדו.

4. בקשת המערער כי השופטת תפסול עצמה נדחתה כאמור. השופטת ציינה בהחלטתה כי היא דוחה את הטענה כי אינה מתייחסת באובייקטיביות כלפי המערער. כן ציינה השופטת כי מערכת היחסים בין הצדדים רוויה מתחים וכעסים שבאים לידי ביטוי במהלך הדיונים ומכבידים על ניהולו.

5. לאחר שעיינתי בחומר שבפני, הגעתי למסקנה כי יש לדחות את הערעור. ראשית יצויין, כי חלק גדול מן האירועים עליהן סומך המערער את טענותיו נטענו ללא פירוט כלשהו וללא תיאור נסיבותיהם או מועד התרחשותם. לא למותר לציין בהקשר זה, כי למועד התרחשות האירועים חשיבות, שכן על בעל דין המבקש לטעון טענת פסלות להעלותה מיד לאחר שנודעה לו עילת הפסלות (תקנה 471ב לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד - 1984). למותר לציין גם כי אין מקום להעלאת טיעוני פסלות כלליים שאינם מפורטים ומנומקים כדבעי. משכך הם פני הדברים, אין בפני אלא טענותיו של המערער הנוגעות לישיבה מיום 2.6.99. לא מצאתי בתיאור הדיון שהתקיים באותו יום משום חשש ממשי למשוא פנים כלפי המערער. בעניין זה נקבע לא אחת, כי לא תחושתו הסובייקטיבית של המערער היא הקובעת (ראו: ע"פ 5/82 אבו חצירא נ' מדינת ישראל, פ"ד לו(2) 247, 250). זאת ועוד, טענות דיוניות אין מקומן במסגרת טענת פסלות, אלא ניתן להעלותן בשלב הערעור, אם יהיה כזה (ראו: ע"א 3272/96 פרנקל נ' אנטין (לא פורסם), ע"א 4203/96 רהיטי צרעה בע"מ נ' פנידר חברה להשקעות בע"מ (לא פורסם)).

הערעור נדחה.

ניתנה היום, ג' בטבת התש"ס (12.12.99).
א
העתק מתאים למקור
שמריהו כהן - מזכיר ראשי
99060450.A01/דז/


מעורבים
תובע: חיים שביט
נתבע: סיגל שרביט
שופט :
עורכי דין: