ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין לוי אליס עליזה נגד שרותי בריאות כללית :

בפני כבוד ה שופט משה אלטר (שופט עמית)

התובעת
לוי אליס עליזה

נגד

הנתבעות

  1. שרותי בריאות כללית
  2. הראל חברה לביטוח בע"מ

פסק דין

1. בתאריך 13/3/14, בסמוך לשעה 11:00, עת נכנסה התובעת למרפאה של הנתבעת ברח' הרב קוק 104 קריית מוצקין, היא החליקה, נפלה ונפגעה בידה הימנית וברגלה הימנית ונזקקה לטיפולים רפואיים (להלן: "התאונה").

2. לטענת התובעת, כעולה מכתב התביעה, התברר לה בדיעבד "... כי המדובר במעין מכשול שנוצר במקום בעקבות מים שלא נוקו ו/או יובשו ו/או עקב עבודות תחזו קה לקויות אשר יצר מכשול סמוי שלא היה ניתן לה בחין בו ממקום צעידת התובעת" ולכן הנתבעת 1 נושאת באחריות לאירוע התאונה.

3. מאחר שנתבעת 2, שהינה חב' הביטוח שביטחה את נתבעת 1 בפוליסה המכסה נזקים שנגרמים לצד ג' באירועים שנגרמו באשמת נתבעת 1 או מי מעובדיה, דחתה את דרישת התובעת לפצותה, בטענה כי לנתבעת 1 "אין כל חבות באירוע הנ"ל" (ראה מכתבה של נתבעת 2 מיום 9/5/16, שהעתקו צורף לכתב התביעה), הגישה התובעת את התביעה שבפניי, בה היא עותרת לחייב את הנתבעות לפצותה בסכום של 15,000 ₪ בגין הנזקים שנגרמו לה, לטענתה, כתוצאה מהתאונה.
סכום זה כולל נזק מיוחד ונזק כללי, כמפורט בסעיף 13 לכתב התביעה.

4. בכתב ההגנה שהגישו הנתבעות, הן הכחישו את אירוע התאונה באופן המתואר בכתב התביעה וטענו, לחילופין, כי "... ככל שמעדה התובעת ונפלה הרי שהדבר אירע מסיבותיה הסובייקטיביות ו/או חוסר זהירותה ו/או רשלנותה וכי לה אשם תורם מכריע ו/או מרבי ו/או ניכר בנסיבות האירוע, ככל שיוכח".

עוד נטען על ידי הנתבעות, בכתב ההגנה, כי "... התובעת נכנסה למרפאה בריצה לבקשת מחסה מפני הגשם שירד בחוץ באותה עת וכי אם מעדה ונפלה, הרי שעקב הרטיבות שהביאה למקום היא עצ מה ו/או עקב הנעלה בלתי מתאימה לתנאי מזג האוויר (כפכפים ו/או נעלי בית) וללא כל אחריות ו/או חבות מצד הנתבעות ו/או עובדיהן" (ההדגשה במקור – מ.א.).

הנתבעות גם הכחישו את הנזקים הנטענים בכתב התביעה.

לכן מבקשות הנתבעות לדחות את התביעה ולחייב את התובעת בהוצאות.

5. על סמך העדויות ושאר הראיות שהובאו בפניי אני קובע כי התאונה אכן אירעה באופן המתואר בכתב התביעה. ראוי לציין כי עדותה של התובעת, האמינה עליי, נתמכת על ידי הכתוב ב"דו"ח אירוע" מוצג נ/1, אותו כתבה הגב' אורנית צרפתי, נציגת הנתבעת, על פי מה שמסרה הגב' שירלי ליטמן (להלן: "שירלי"), עובדת המרפאה, שהיתה עדה לאירוע. ראוי לציין כי בדו"ח זה אין זכר לטענה כי התובעת נכנסה למרפאה בריצה (כפי שנטען בכתב ההגנה) וגם לא לטענת שירלי, בעדותה בפניי, לפיה התובעת נכנסה למרפאה עם כפכפים רטובים.

אני קובע, איפה, כי הנתבעת נושאת במלוא האחריות לאירוע התאונה וכי אין לייחס לתובעת רשלנות תורמת. לכן על הנתבעות לפצותה בגין הנזקים שנגרמו לה כתוצאה מהתאונה.

6. כאמור, קיימת מחלוקת בשאלת גובה הנזק.

אשר לנזק המיוחד הנטען – הנזק היחיד שהוכח הוא הוצאות רפואיות בסך 54 ₪ (עפ"י הקבלות שצורפו לכתב התביעה). לסכום זה יש להוסיף סך של 100 ₪ לנסיעות, על פי האומדנה.
לא נעלים ממני שהתובעת טענה להוצאה של 300 ₪ לעזרים רפואיים, אולם לא רק שלא הוגשו קבלות להוכחת הוצאה זו, אלא שהיא גם לא טרחה לפרט איזה עזרים רפואיים היא רכשה, אם בכלל.
גם לא נעלם ממני כי התובעת טענה להוצאה של 1,000 ₪ בגין עזרת צד ג', אולם כפי שהודתה היא לא שילמה לבני משפחתה עבור העזרה שהגישו לה, עד כמה שהוגשה לה עזרה.

אשר לנזק כללי – לאור מהות הפגיעה והטיפולים הרפואיים להם נזקקה, כעולה מהתיעוד הרפואי ומעדותה של התובעת, ובהעדר נכות כל שהיא, אני מעריך את הפיצוי המגיע לה בגין כאב וסבל, בסכום של 3,000 ₪, נכון להיום.

בנסיבות המקרה אין מקום לפסוק פיצוי בגין הוצאות רפואיות ו/או אחריות, עתידיות.

7. סיכומו של דבר, אני מחייב את הנתבעות, הדדית, לשלם לתובעת סך של 3,154 ₪.

בנוסף, אני מחייב את הנתבעות, הדדית, לשלם לתובעת הוצאות משפט בסך 600 ₪.

הסכומים הנ"ל ישולמו תוך 30 יום מהיום, שאם לא כן יישאו הפרשי הצמדה וריבית כחוק מהיום ועד התשלום המלא בפועל.

לצדדים זכות להגיש בקשת רשות ערעור, לבית המשפט המחוזי בחיפה, תוך 15 יום מקבלת פסק הדין.

ניתן היום, כ"ה אדר תשע"ז, 23 מרץ 2017, בהעדר הצדדים.

למזכירות: נא לשלוח את פסק הדין לצדדים.


מעורבים
תובע: לוי אליס עליזה
נתבע: שרותי בריאות כללית
שופט :
עורכי דין: