ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין דוד איזנשטיין נגד שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר :

בפני כבוד ה שופטת עמיתה קלרה רג'יניאנו

עותרים

דוד איזנשטיין (אסיר)

נגד

משיבים

  1. שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר - זימונים
  2. מדינת ישראל

החלטה

העותר נידון למאסר של 7 שנים בגין שורת עבירות מין שביצע במי שהייתה אשתו. מסווג לקטגוריה א'. נושא מאסרו מנובמבר 2016.
העותר מבקש לצאת לחופשה מיוחדת על מנת להשתתף בחתונת בתו שתערך ב-30.3.17 באולם אירועים בחפץ חיים.
העותר סומך בקשתו על הוראת סעיף 2( ד) לפקנ"צ חופשות 04.40.00 המאפשר יציאה לחופשה, מטעמים מיוחדים לצורך השתתפות בחתונת בתו.

העותר טוען כי הורשע בהתאם להסדר טיעון במסגרתו הודה בעבירות המיוחסות לו ונדרש ליתן גט לאשתו. טען כי חרף זאת הם לא נפרדו ומקיימים מערכת זוגית תקינה כמו בעל ואישה. האישה מגיעה לבקרו בבית הכלא והם הגישו בקשה לקיים מפגשי התייחדות. עוד נטען כי לעותר אין עבר פלילי, התנהגותו בכלא תקינה. כאדם דתי הוא משמש כרב המדרשה ומעביר שיעורי תורה לאסירים. עוד נטען כי לעותר מוטיבציה לשיקום וטיפול והוא ביקש להשתלב בהליך טיפולי. נטען, כי לעותר קשרים הדוקים עם בתו וקבלת העתירה תהווה עבורו תמריץ להתמיד בתיקון דרכיו.

בדיון בפני טענה ב"כ העותר כי האירוע מתקיים בהפרדה מוחלטת בין גברים ונשים, ולמעט מספר דקות במהלך הטכס תהיה הפרדה מוחלטת בין העותר והמתלוננת.

ב"כ העותר הוסיפה כי המתלוננת מבקרת את העותר בכלא במסגרת ביקור פתוח, ללמדנו כי המשיב נותן אמון בעותר ולמתלוננת לא נשקפת סכנה. הוצג לעיוני רע"ב 8591/12 בעניינו של נחמן סטאל השפוט ל-13.5 שנים בגין עבירות מין חמורות ומסווג כסג"ב ( לאחר שנמלט פעמיים לחו"ל). בעניינו איפשר לו בהמ"ש העליון לצאת לחתונת בתו כנגד ערבויות מכבידות. מאוחר יותר אפשר לו בהמ"ש המחוזי לצאת לבר מצווה של בנו.

בדיון נכחו המתלוננת,כבוד הרב גרוסמן, שני אחיו של העותר, מר אורי ברים ( סגן שר הבריאות) ואביו של העותר.
הרב גרוסמן ביקש להתחשב בכלה המבקשת נוכחותו של אביה בחופה. הוא הטעים כי הגיע מטעמה של הכלה והתחייב להיות צמוד לעותר ולגרום לכך שלא יהיה במגע עם אחרים.

המשיב מתנגד לקבלת העתירה וסומך התנגדותו על עמדת מב"ן וועדת אלמ"ב שלא המליצו על הוצאתו של העותר לחופשה המבוקשת. הוצגו חוות דעת מב"ן וועדת אלמ"ב, לרבות חלקה החסוי של חוו"ד אלמ"ב.

דיון והכרעה
אין חולק שהעתירה עומדת בתנאי פרק ח' לפקנ"צ 04.40.00. השאלה להכרעה – האם שגה המשיב בהחלטתו בדחותו בקשת העותר לצאת לחופשה המיוחדת תוך הסתמכות על חוות דעת של מב"ן ואלמ"ב שלא המליצו להעתר לבקשה.

חו"ד מב"ן ( מיום 19.3.17) מפרטת התרשמויותיה מהעותר, וכעולה ממנה העותר אדם עם הפרעות אישיות קשה, קווי אישיות נרקיסיסטיים וסדיסטיים שבאו לביטוי במערכת היחסים הזוגית. דפוס התנהגות תוקפני ואלים כלפי אשתו, אדם שלא אמין בכל דיווחיו. הודאתו בעבירות הינה פורמלית ובפועל אינו לוקח אחריות מלאה על מעשיו. "התרשמתי מלקוי משמעותי באני העליון, לקות ביכולת לחופש אמפתיה לאחר. עוד עולה התרשמות מהצפה מינית שהייתה לאורך השנים, בעיקר למין עם גוון אלים ומתעלל".
מב"ן קבע כי המסוכנות המינית הנשקפת מהעותר " גבוהה לאשתו ובמערכת יחסים זוגית אינטימית". לא הומלץ על יציאתו לחופשה.
כעולה מחוו"ד אלמ"ב ( מיום 15.3.17) " בפנינו אסיר אשר ביצע את עבירותיו הקשות במשך שנים רבות, בתדירות יום יומית תוך שליטה וענישה באם לא עשתה כבקשתו. הוועדה מתרשמת מקווי אישיותו האלימים והאימפולסיביים של האסיר, אשר השתמש באלימות פיזית, מילולית ומינית באופן אינטנסיבי כלפי נפגעת העבירה, ללא התייחסות לסירובה ולמצוקתה, ועל אף הודאתו הפורמלית בביצוע עבירותיו, הרושם כי אינו מודע לחומרת מעשיו אלו ולהשלכותיהם על נפגעת העבירה בפרט וילדיו בכלל"
"...הועדה מתרשמת ממסוכנותו הגבוהה של האסיר ואינה ממליצה על יציאתו לחופשות לרבות לחופשה חריגה לחתונת בתו"

חלקו החסוי של חו"ד אלמ"ב מדבר בעד עצמו. מטעמים ברורים לא ניתן להתייחס לאמור בו.
אין חולק כי מדובר בעותר הנשקפת ממנו מסוכנות גבוהה בתחום העבירות בהן הורשע. השיקולים המנחים את בהמ"ש בבקשה לחופשה חריגה שונים מאלה הנשקלים בבקשה לחופשה רגילה. במניין השיקולים יש לאזן בין כלל השיקולים לרבות הגנה על בטחון הציבור, מחד גיסא, והאפשרויות לאפשר לעותר לקחת חלק בשמחה משפחתית – חתונת בתו.
במסגרת הליך זה נבדקת סבירות החלטת המשיב. בהמ"ש לא יחליף שיקול דעתו בשיקול דעת המשיב. לא כל שכן בשיקול דעתם של גורמים מקצועיים.

חוות הדעת בעניינו של העותר הם שליליות ביותר והאמור בחלק החסוי מטה בסופו של דבר את הכף לדחיית העתירה. מדובר במי שמסוכנותו גבוהה.
אין לי ספק שכבוד הרב גרוסמן יעמוד בהבטחתו וניתן לסמוך עליו שיהיה צמוד לעותר וימנע מגע בין העותר לאחרים. עם כל ההבנה לבקשתה של הכלה, לא יהיה בכך כדי לאיין את ההתרשמות של הוועדה והחשש שפורט בחלק החסוי.

סוף דבר, העתירה נדחית.
ההחלטה תישלח לב"כ הצדדים.

ניתנה היום, כ"ה אדר תשע"ז, 23 מרץ 2017, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: דוד איזנשטיין
נתבע: שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר
שופט :
עורכי דין: