ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין פנינה סימון רוזנבלום נגד אטרש ואאל :

בפני כבוד ה שופטת עמיתה אביבה טלמור

התובעת
פנינה סימון רוזנבלום

נ ג ד

הנתבעים
1.אטרש ואאל
2.מגדל חברה לביטוח בע"מ

פסק דין

לפניי תביעה כספית בגין תאונת דרכים שארעה ביום 2.8.16 בסמוך לתחנת דלק דור אלון, בדרך חברון, ירושלים (להלן: "התאונה"), תאונה בה היו מעורבים רכב התובעת מס' רישוי 60-612-39 (להלן: "רכב התובעת") נהוג בידי עובד התובעת מר גדעון צור (להלן: "נהג רכב התובעת"), ורכב נתבע 1 מס' רישוי 10-147-55 נהוג בידי נתבע 1 (להלן: "רכב נתבעת 1"), המבוטח בנתבעת 2.

בתביעתה עתרה התובעת לחיוב הנתבעים בסכום הנזקים שנגרמו לה כתוצאה מהתאונה כמפורט להלן:

  1. נזק לרכב עפ"י דו"ח שמאי בסך של – 3,393 ₪.
  2. שכ"ט שמאי בסך של – 644 ₪.
  3. ירידת ערך הרכב עפ"י דו"ח שמאי בסך של – 2,552 ₪.
  4. הוצאות נסיעה וטרחה בסך של 1,000 ₪.

להוכחת הנזקים הגישה התובעת חוות דעת שמאי, חשבון שכ"ט שמאי מסמכים ותמונות.

נהג רכב התובעת, מר גדעון צור, אשר נהג ברכב התובעת עובר לתאונה ותוצאותיה תאר בעדותו את אופן השתלשלות הארוע וקרות התאונה בציינו את הדברים הבאים:
"ביום 2/8/16 נהגתי ברכב שבבעלות התובעת, במסגרת העבודה, שכן אני עובד אצל התובעת והרכב שבו נהגתי מספרו 60-612-39. הייתי באזור ירושלים, נכנסתי לתחנת דלק דור אלון בדרך חברון, יצאתי משם ופניתי ימינה כדי להשתלב בכביש. כשאני התחלתי לפנות ימינה כיוון נסיעתי ראיתי שבצד ימין הדרך כיוון נסיעתי, על הכביש שבו רציתי להשתלב, עומד רכב בעצירה מוחלטת ואני מסמן את הרכב בספרה "1" על גבי תרשים ללא מידות שאני מגיש ומסומן ת/1. בעוד אני פונה ימינה כיוון נסיעתי, הרכב שעמד בצד ימין הדרך כיוון נסיעתי התחיל להתדרדר לאחור, אני לקחתי כמה שיותר מהר שמאלה, כלומר כדי לברוח מהרכב הזה ושהוא לא יפגע בי סטיתי שמאלה כיוון נסיעתי לעבר מרכז הכביש ולא הספקתי לברוח מספיק ואז הרכב שבדיעבד הסתבר שהיה נהוג על ידי הנתבע 1 ומבוטח בנתבעת 2 ושגמספרו 10-147-55, פגע ברכב שבו אני נהגתי בצד ימין אחורי, בכנף וגרם לי נזקים. החלק האחורי של הרכב של הנתבעים הוא זה שפגע בכנף אחורית ימנית של הרכב שלי. אני זוכר שביחד עם הנהג שפגע ברכב שלי היה בחור נוסף מחוץ לרכב, הוא צעק לעברו של הנתבע 1 "תעצור" והוא לא עוצר. לרכב בו נהגתי נגרמו נזקים, צורפו לתביעה מסמכים המעידים על הנזק. נזק על רכב על פי דו"ח שמאי הוא 3,393 ₪, שכ"ט שמאי 644 ₪, ירידת ערך הרכב 2,552 ₪ ועותרים גם לחיוב בהוצאות נסיעה וטרחה בסך של 1,000 ₪. לאחר התאונה ירדנו מכלי הרכב, הנהג נתן לי את הפרטים שלו ואני צילמתי, הלכתי לדרכי ודיווחתי לביטוח. גם אני נתתי את הפרטים שלי לנהג. אני מבקש לפסוק את סכום הנזק, בצירוף ריבית, הפרשי הצמדה והוצאות".

התובע לא נחקר בחקירה נגדית.

נתבע 1 אשר נהג ברכב נתבע 1 עובר לתאונה ותוצאותיה, תאר בעדותו את אופן השתלשלות האירוע וקרות התאונה בציינו את הדברים הבאים:
"ביום 2/8/16 נהגתי ברכב שמספרו 10-147-55, המנוע של הרכב כבה לי ולכן עמדתי ושמתי וינקר, כלומר שמתי את האורות המהבהבים שיהבהבו וכך הנהגים יוכלו לראות שהרכב שלי עומד. הרכב שלי עמד בצד ימין של הכביש. עמדתי על הכביש עצמו בצד ימין, אחרי תחנת הדלק.
אני לא יודע מה קרה. אני כל הזמן ניסיתי להדליק את האוטו ולהתניע אותי ובזמן שאני ניסיתי להתניע את האוטו שלי אז פתאום הגיע הרכב שנהג בו העד מטעם התובעת. המדובר ברכב שמספרו 60-612-39 והוא פגע ברכב שלי בצד אחורי שמאלי. האוטו שלי לא התדרדר לאחור אלא הנהג שפגע ברכב שלי הוא זה שפגע עם האוטו שלו ברכב שלי בזמן שהרכב שלי היה בעצירה".

בחקירתו הנגדית ע"י התובע לשאלה: "אני אומר לך שאני לא מאמין למה שאני שומע פה ממש, שכן התאונה לא היתה כמו שאתה אומר, אלא הרכב שלך התדרדר לאחור ופגע ברכב שלי ואני ניסיתי לברוח שמאלה ובכל זאת היתה התאונה. השיב: " מה שאני אמרתי זה הנכון". לשאלה: "אני אומר לך שאם אני הייתי פוגע ברכב שלך אז הרכב שלי היה נדפק בחלק הקדמי של הרכב שלי, אבל אני מציג לך תמונות בצבע – מוגשות ומסומנות יחד ת/2, שרואים שמה שנפגע זה הכנף אחורית-ימנית של הרכב שלי" השיב: "אני הסתכלתי על המראה הפנימית שלי וראיתי אותו מגיע והוא נכנס בי".

עיינתי בכתבי הטענות, במוצגים שהוגשו, שמעתי עדויות הצדדים וסיכומיהם.

עלי לציין כי מהימנה עלי ללא כל סייג עדותו של נהג רכב התובעת, מר גדעון צור. עדותו הייתה כנה, רצינית, אחראית ומדויקת. נחה דעתי כי זכורים היו לו כל פרטי השתלשלות אירוע התאונה וניתן לסמוך על גרסתו הנתמכת בממצאי הנזק כפי שפורטו בחוות דעת השמאי מטעמו, תמונות ומסמכים שצורפו ולא נסתרו בראיה ממשית כלשהי על ידי הנתבעים.

לא כך באשר לעדות נתבע 1. עדותו הייתה בלתי כנה, חמקנית , "פתלתלה" וניכר היה כי מנסה הוא להרחיק עצמו מאחריותו לקרות התאונה ותוצאותיה והכל על מנת להימנע מלשאת בנזקי התובעת כולם ו/או חלקם.

בקבלי גרסת התובע המהימנה עלי, ושאותה אני מעדיפה על פני עדות נתבע 1 בה אין אני נותנת אמון, קובעת אני שביום 2.8.16 נהג מר גדעון צור ברכב התובעת בכביש דרך חברון, זאת לאחר שיצא מתחנת דלק דור הנמצאת בצד ימין הכביש כיוון נסיעתו ופנה ימינה לכביש דרך חברון. בצד ימין הכביש, על כביש דרך חברון חנה רכב נתבע 1. לפתע, החל רכב נתבע 1 שעמד כאמור בצד ימין הכביש בדרך חברון להתדרדר לאחור ואף שנהג רכב התובעת סטה שמאלה כיוון נסיעתו, זאת על מנת לנסות "לברוח" ולהימנע מפגיעת רכב נתבע 1 ברכב התובעת בו נהג, המשיך רכב נתבע 1 הנהוג בידי נתבע 1 להתדרדר לאחור ופגע עם חלק אחורי של רכבו, בכנף אחורית ימנית של רכב התובעת וגרם לנזקים.

האחריות לקרות התאונה ותוצאותיה מוטלת על נתבע 1 שנהג ברכב נתבע 1 המבוטח בנתבעת 2 מבלי ששם לב לנעשה בדרך, לא בלם רכבו ו/או לא בלם רכבו מבעוד מועד, לא הבחין ברכב התובעת הנוסע בכביש, המשיך להתדרדר לאחור בנסיעה חסרת זהירות ופגע עם חלק אחורי של רכבו בכנף אחורית ימנית של רכב התובעת וגרם לנזקים שהוכחו בעדות נהג רכב התובעת, ובחוות דעת השמאי מטעמה, תמונות ומסמכים שהוגשו ולא נסתרו בראיה ממשית כלשהי על ידי הנתבעים.

על הנתבעים לשאת בסכום הנזקים שנגרמו לתובעת כתוצאה התאונה ושהוכחו לפניי ושהינם כדלקמן:

  1. נזק לרכב עפ"י דו"ח שמאי בסך של – 3,393 ₪.
  2. שכ"ט שמאי בסך של – 644 ₪.
  3. ירידת ערך הרכב עפ"י דו"ח שמאי בסך של – 2,552 ₪.

עתירת התובעת לתשלום בעבור הוצאות נסיעה לא הוכחה בראיה ממשית כלשהי דינה להדחות וכך אני מורה.

לסיכום, אני מחייבת את הנתבעים, ביחד ולחוד, לשלם לתובעת את סכום הנזקים שהוכח לפניי בסך של – 6,589 ₪. סכום זה י ישא ריבית והפרשי הצמדה החל מיום קרות התאונה 2.8.16 ועד התשלום המלא בפועל.

אני מחייבת את הנתבעים, ביחד ולחוד, לשלם לתובע הוצאות משפט ובזבוז זמן בסך של – 500 ₪. סכום זה יישא ריבית והפרשי הצמדה החל מיום מתן פסק הדין ועד התשלום המלא בפועל.

ניתן להגיש בקשת רשות ערעור לבית משפט מחוזי מרכז-לוד בתוך 15 יום.

פסק הדין יישלח לצדדים על ידי המזכירות בדואר רשום בצירוף אישורי מסירה.

ניתן היום, י"ח אדר תשע"ז, 16 מרץ 2017, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: פנינה סימון רוזנבלום
נתבע: אטרש ואאל
שופט :
עורכי דין: