ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מדינת ישראל - נאד בן עיד אבו סבילה :


בתי המשפט

בית משפט מחוזי באר שבע

פ 008224/05

בפני:

כב' השופטת רחל ברקאי

תאריך:

17/01/2008

בעניין:

מדינת ישראל

המאשימה

נ ג ד

נאד בן עיד אבו סבילה

הנאשם

נוכחים:

ב"כ המאשימה עו"ד אפנאן אבו טהה

הנאשם ובא כוחו עו"ד ליאור כהנא

גזר דין

1. הנאשם הורשע על פי הודאתו בעובדות כתב אישום מתוקן בעבירה של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, עבירה לפי סעיף 332 (2) לחוק העונשין התשל"ז – 1977 (להלן: "חוק העונשין"), עבירה של הפרעה לשוטר במילוי תפקידו לפי סעיף 275 לחוק העונשין ועבירה של נהיגה ללא רישיון נהיגה וללא ביטוח, לפי סעיפים 10 ו-62 לפקודת התעבורה ו סעיף 2 לפקודת ביטוח רכב מנועי [נוסח חדש] תש"ל – 1970.

2. כתב האישום על עובדותיו מלמד על אירוע מיום 30.7.05 כאשר סמוך לאחר שעת חצות נהג הנאשם בכלי רכב מסוג גי.אם.סי השייך לו מבלי שהחזיק מעולם ברישיון נהיגה על שמו ובעת שרישיון הרכב אינו בתוקף. יחד עימו ברכב היו ארבעה נוספים. במהלך נסיעתו מכיוון צומת להבים לכיוון דרום סימן לו כלי רכב משטרתי לעצור אולם, הנאשם החל בנסיעה פרועה ומסוכנת לתוך היישוב רהט, תוך סיכון כלי רכב אחרים שנסעו על הכביש. בסיומו של מרדף זה נעצר הנאשם והובא לדין.

3. המדינה בטיעוניה לעונש עמדה על חומרת מעשיו של הנאשם וחזרה על מדיניות הענישה הנוהגת בעבירות של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה. יחד עם זאת, גילתה הבנה לנסיבות המיוחדות של תיק זה ועתרה לענישה מסוג פיקוח שירות המבחן לתקופה ממושכת, של שלוש שנים ופסילת הנאשם מלקבל או להחזיק רישיון נהיגה לצמיתות.

ב"כ המשיב הצטרף לטיעוני ב"כ המבקשת אך ביקש כי בית המשפט לא יחמיר עם המשיב ויפסול אותו מלקבל או להחזיק רישיון נהיגה לצמיתות.

שירות המבחן, אשר מצא לנכון להתייצב לדיון, עמד אחר המלצתו להשית על הנאשם צו פיקוח אך ביקש כי הפיקוח יהיה לתקופה בת 18 חודשים בשל חוסר האפקטיביות שבהשתת צו פיקוח לתקופה ממושכת.

4. אין זאת, כי אכן מדובר בנסיבות יוצאות דופן המחייבות סטייה ממשית ממדיניות הענישה הנוהגת בעבירות של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה ונכון עשתה המדינה עת התאימה את טיעוניה לעונש לנסיבותיו האישיות של הנאשם.

המדובר בבחור צעיר, בן 25, המתגורר בבאר שבע, המתקיים מקצבת נכות בגין היותו סובל ממחלת נפש קשה.

עת נמנע הנאשם מן הטיפול התרופתי היומי לו הוא נדרש, הופכת המחלה לפעילה עד כי אינו שולט על מעשיו. במהלך ניהול התיק הושהו ההליכים מספר פעמים, בשל מצבו הנפשי של הנאשם, התפרצות המחלה ממנה הוא סובל ורק לאחר שהתייצב מצבו חודשו ההליכים.

כיום משולב הנאשם במסגרת טיפולית רפואית ושיקומית מתאימה, כאשר מתסקיר שירות המבחן עולה כי מצבו של הנאשם לרבות תפקודו השתפר באופן ניכר וכי הדבר מטיב את מצבו.

הנאשם נעדר כל עבר פלילי ומאז ביצוע העבירה לא נמצא מעורב בפלילים ובדבריו לעונש גילה הבנה למצבו ונכונות להתמיד בטיפול לו הוא זוכה.

5. לאור כל האמור לעיל הנני משיתה עליו את העונשים הבאים:

א. אני פוסלת את הנאשם מלהחזיק או לקבל רישיון נהיגה לתקופה של 3 שנים מהיום.

ב. פסילה על תנאי ל – 12 חודשים שלא יעבור עבירה של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה תוך 3 שנים מהיום.

ג. צו מבחן לפיקוח שירות המבחן לתקופה של 24 חודשים החל מהיום.

שירות המבחן מתבקש לדווח לבית המשפט בתום התקופה.

זכות ערעור תוך 45 יום מהיום

ניתן היום י' בשבט, תשס"ח (17 בינואר 2008) במעמד הצדדים

רחל ברקאי, שופטת

008224/05פ 055 בת שבע