ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין ר.י.ש.ל אחזקות בע"מ נגד נעמן גרופ בע"מ :

14
לפני כבוד ה שופט אביים ברקאי

המבקשת:

ר.י.ש.ל אחזקות בע"מ

נגד

המשיבה:
נעמן גרופ (נ.ו.) בע"מ

החלטה

זוהי בקשה להתיר למבקשת לתקן את כתב התביעה שכנגד אשר הוגש ביום 02/02/16 ( להלן: "הבקשה לתיקון").

התיקון המבוקש עניינו בשניים: האחד, הבהרה כי בין הסעדים הנדרשים נתבע גם סעד למתן חשבונות; השני, תיקון סכום רכיב התביעה שעניינו עמלות מגה ל-500,000 ₪.

המשיבה מתנגדת לתיקון המבוקש ראשית, מן הטעם שהבקשה לתיקון לא נתמכה בתצהיר, ושנית, מן הטעם שהתיקון המבוקש עניינו בעילה חסרת בסיס לשיטתה של המשיבה.

אכן, כפי שטוענת המשיבה, הבקשה לתיקון צריכה היתה להיתמך בתצהיר המבקשת. עם זאת, בשל נסיבות העניין ולאור העובדה שהצורך בתיקון עלה במסגרת דיון במעמד הצדדים, אין מקום לדחות את הבקשה על הסף מטעם זה בלבד.

לגופו של עניין, ככלל, בבואו לבחון בקשה לתיקון כתב טענות של בעל דין נוקט בית המשפט ביד רחבה, ובלבד שהתיקון המבוקש דרוש לבירור השאלות האמתיות השנויות במחלוקת בין הצדדים. בהקשר זה קבע בית המשפט העליון ברע"א 8129/08 המאגר הישראלי לביטוח רכב ( הפול) ואחר' נ' מדינת ישראל - משרד הבטחון ( פורסם במאגרים, 06/04/09) את הדברים הבאים:
"הלכה פסוקה היא, כי בית המשפט, בהידרשו לבקשה לתיקון כתב טענות, לרבות הוספת בעלי דין כבענייננו, ינקוט גישה ליברלית, וככלל, יעתר לבקשה כאמור. זאת, למעט מקרים חריגים, בנסיבות בהן אין בתיקון כל תועלת לבירור הפלוגתאות נשוא התובענה".

בענייננו, הועלתה הבקשה לתיקון כתב התביעה שכנגד בשלב מוקדם יחסית של ההליך, אשר עודנו מצוי בשלב קדם המשפט. התיקון המבוקש שעניינו מתן חשבונות וכימות רכיב התביעה הנתבע בגינו, לא זו בלבד שהוא עניין השנוי במחלוקת אלא שהוא אף נזכר בכתב התביעה שכנגד באופן מפורש תחת הכותרת " עילות התביעה". אמנם אזכור זה, בצירוף עם הנטען בסעיפים 35 ו-36 בכתב התביעה, אינו מספק לצורך ביסוס הסעד הנטען, אך טעם זה בדיוק הוא שמצביע על כך שהתיקון המבוקש דרוש לענייננו על מנת להכריע באמת בשאלות השנויות במחלוקת בין הצדדים.

זאת ועוד, אין המדובר בתיקון על דרך הוספת עילת תביעה חדשה, שכן עילת התביעה הנסמכת על החוזה שבין הצדדים כלל לא השתנתה. התיקון המבוקש עניינו הוספת סעד, אשר ממילא הוזכר בכותרת כתב התביעה ועדכון רכיב התביעה הכספי הנתבע בגינו.

עוד אוסיף כי לא מצאתי בטיעוני ההתנגדות של המשיבה כנגד התרת התיקון נימוק לדחיית הבקשה. מדובר בטיעונים לגופו של עניין הראויים להידון במסגרת ההליך העיקרי ולא במסגרת הבקשה לתיקון כתב הטענות. אין מקום לקבוע, כבר בשלב זה, כי מדובר בעילה חסרת בסיס, ויש לתת למבקשת את ההזדמנות להביא את מלוא תביעתה וטענותיה לבירור במסגרת ההליך המשפטי.

לאור האמור, אני מתיר את התיקון המבוקש.
כתב תביעה שכנגד מתוקן יוגש עד ליום 06/03/17.

המבקשת תישא בהוצאות המשיבה בגין תיקון כתב טענותיה בסך של 3,000 ₪, אשר ישולמו תוך 30 יום ללא קשר לתוצאות ההליך.

נקבע לקד"מ ביום 17/05/17 בשעה 08:30.

ניתנה היום, כ"ד שבט תשע"ז, 20 פברואר 2017, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: ר.י.ש.ל אחזקות בע"מ
נתבע: נעמן גרופ בע"מ
שופט :
עורכי דין: