ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אלי רובין נגד מדינת ישראל :

בפני: כבוד השופטת ד' דורנר

העורר: אלי רובין

נגד

המשיבה: מדינת ישראל

ערר על החלטת בית-המשפט המחוזי בתל-אביב-יפו מיום 31.1.00 בב"ש 90142/00 שניתנה על-ידי כבוד השופט צ' הרטל

תאריך הישיבה: י"ד באדר א' תש"ס (20.2.2000)

בשם העורר: עו"ד ד"ר חיים משגב, עו"ד סוזי לויטץ

בשם המשיבה: עו"ד מיכאל קרשן

בבית המשפט העליון

החלטה

העורר מואשם בבית-המשפט המחוזי בתל-אביב-יפו, יחד עם ארבעה אחרים, בעבירות של יצוא ויבוא סמים מסוכנים ועשיית עסקאות אסורות בסם מסוכן. לפי כתב-האישום, מדובר בעסקאות חובקות עולם, ובכמויות סם מסוג קוקאין, במשקל מאות קילוגרמים.

החמישה נעצרו עד תום הליכי המשפט. עררו של העורר לבית-משפט זה נתקבל, הגם שנמצאו ראיות לכאורה מספיקות לאשמו, אלא שנקבעה לו חלופת מעצר, והיא שהייה במעצר-בית. בהחלטה שניתנה מפי השופט אילן, נכתבו הדברים הבאים:

החלטת בית-משפט קמא עולה בקנה אחד עם פסיקת בית משפט זה. אף על פי כן ולא בלב קל, החלטתי לקבל את הערר. מדובר באדם ללא עבר פלילי כלשהו. הוא כופר באשמתו, ועדין הוא בחזקת חפותו. אם גרסתו, ככל שהיא נראית דמיונית, תתקבל, הוא יזוכה. אם ניתן להבטיח באופן סביר שלא ימלט מעונשו למקרה של הרשעה, מן הראוי לעשות כן.

העורר שוחרר איפוא, על-פי החלטה זו, בספטמבר 1999. בחודשים שחלפו, הודו שותפיו לכתב-האישום, בעקבות הסדרי-טיעון, בעבירות שיוחסו להם, ונגזרו עליהם עונשי מאסר קלים יחסית. כן תמה שמיעת הראיות במשפטו של העורר, והדיון נדחה להגשת סיכומים בכתב.

העורר, המעריך כי עד למתן פסק-הדין בעניינו, עלולים לחלוף חודשים רבים, פנה בבקשה לביטול מעצר-הבית, המכביד עליו מאוד, וזאת, בין היתר, בהתחשב בעונשים שהוטלו על שותפיו.

בקשתו נדחתה, ומכאן הערר שבפניי.

המדיניות המשפטית המקובלת עלינו, גם בהנחה שחלקם של השותפים עולה על חלקו של העורר במעשים המיוחסים להם, הייתה מחייבת את החזקתו של העורר במעצר עד תום ההליכים. בית-משפט זה, כאמור, בהתחשבו בנסיבותיו האישיות של העורר, לרבות עברו הנקי, קיבל את עררו, וקבע לעורר חלופת-מעצר בתנאי מעצר-בית.

מעצר-בית הינו חלופה מכבידה מאוד, וברי כי קשה הוא לאדם, אם כי, אין הוא קשה, כמובן, כמעצר ממש. כך הדברים במיוחד, כאשר מעצר-הבית מתמשך תקופה בלתי-מוגבלת.

ברם, בנסיבות שבפנינו, האיזון הראוי בין חומרתן הרבה של העבירות המיוחסות לעורר ואופיין, לבין הפגיעה בחירותו של העורר, לו עומדת חזקת-החפות, מחייבת את קביעתו של תנאי זה. אף התקופה בה נתון העורר במעצר-בית אינה ארוכה במיוחד, ושמיעת הראיות בעניינו כבר נסתיימה, כאמור. העורר אף אינו טוען כי חל כרסום בתשתית הראייתית, אשר נמצא כי הייתה בעוצמה מספקת למעצר.

בנסיבות אלה איני רואה מקום להקל מתנאי השחרור שנקבעו על-ידי השופט אילן.

הערר נדחה.

ניתנה היום, י"ד באדר א' תש"ס (20.2.2000).

ת

העתק מתאים למקור
שמריהו כהן - מזכיר ראשי
00010200.L01


מעורבים
תובע: אלי רובין
נתבע: מדינת ישראל
שופט :
עורכי דין: