ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אוהד פרידמן נגד שר החינוך :

פסק-דין בתיק בג"ץ 565/16

לפני: כבוד המשנה לנשיאה א' רובינשטיין

כבוד השופט נ' הנדל

כבוד השופט ע' פוגלמן

העותר:
אוהד פרידמן

נ ג ד

המשיב:
שר החינוך

עתירה למתן צו על תנאי

תאריך הישיבה: י' בשבט התשע"ז (6.2.17)
בשם העותר: עו"ד שלומי פרידמן
בשם המשיב: עו"ד אודי איתן

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק

פסק-דין

המשנה לנשיאה א' רובינשטיין:

א. עתירה זו מסבה עצמה על נושא רגיש בממד ההיסטורי והחינוכי, והוא מסעות תלמידי בתי הספר התיכוניים לפולין בעקבי ההיסטוריה היהודית במדינה זו והשואה. העתירה טוענת בעיקר בשם עקרון השויון, קרי, משאלת מימון מלא למסעות כדי לאפשר לכל החפצים להצטרף למסע, ואם לא כן – ביטול המסעות. עוד נתבקש כי התלמידים שאינם יוצאים למסע יוכלו להשתתף בשיעורי ההכנה לו.

ב. המדינה משיבה כי נתוני העתירה, שהצביעו לכאורה על הצטרפות של חלק קטן מן התלמידים למסעות, ועל פגיעה בשויוניות כלפי תלמידים משכבות סוציו-אקונומיות נמוכות, הם ישנים, מלפני קרוב לעשור; בינתיים חלו שינויים וישנה עליה הדרגתית במספר המשתתפים במסעות מכל השכבות החברתיות, וכן נוסדה ב-2012 קרן מלגות המאפשרת מימון חלקי (עד 70% - הרמה הגבוהה היא 3,000 ₪) לסיוע למבקשים לנסוע שאין יד הוריהם משגת.

ג. יש לומר לשבח העותר, כי עורר סוגיה חשובה, שכן המסע לפולין הפך לרכיב מקובל בכיתות הגבוהות של בתי הספר, וראוי לאפשר לרבים ככל הניתן ליטול בו חלק, כמובן לפי רצון ההורים והסכמתם שאין בלתה. ואולם, במישור המשפטי כל שנוכל לומר הוא כי הנתונים העדכניים שמציגה המדינה מצביעים על מגמת עליה בהשתתפות, וכן – כאמור – ישנו ממד המלגות, שהוא חשוב, ויש לקוות שיוגדל ככל הניתן באילוצי התקציב. על כן לא נוכל לומר כי ישנה בנושא אי סבירות המצדיקה התערבות. בנוסף, בשיעורים הבית-ספריים לנושא פולין רשאים להשתתף כל התלמידים, אף שבהכנה הקונקרטית למסע משתתפים משתתפיו. ועוד, ישנו אגף במשרד החינוך שכל עיסוקו המסעות לפולין, ועל כן נוכל להניח כי הוא עושה מלאכתו והנושא במעקב ובמגמת שיפור.

ד. אחר שתיעדנו את אלה ובנתון להם תימחק העתירה בלא צו להוצאות.

ניתן היום, ‏י' בשבט התשע"ז (‏6.2.2017).

המשנה לנשיאה


מעורבים
תובע: אוהד פרידמן
נתבע: שר החינוך
שופט :
עורכי דין: