ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין כוכבה בנימין נגד חברת הביטוח מנורה :

בפני כבוד ה רשם הבכיר בנימין בן סימון

תובעים

1.כוכבה בנימין
2.יהונתן בנימין

נגד

נתבעים

1.חברת הביטוח מנורה
2.יעקב-חי-שחר זמיר

פסק דין

1. לפניי תביעה קטנה לתשלום סכום של 1,200 ₪, שעילתה נזקי רכוש שנגרמו, על פי הנטען, לרכב התובע, בעטיה של תאונת דרכים (להלן: "התאונה"). התאונה התרחשה ברחוב הלל בירושלים.

2. בתאונה היו מעורבים רכב התובע יהונתן בנימין (להלן: "התובע") ומשאית הנתבע נהוגה בידי הנתבע 2 (להלן: "הנתבע").

3. המחלוקת הקיימת בין הצדדים נוגעת לנסיבות התרחשות התאונה.

4. התובע טוען, כי נסע ברכבו במורד רחוב הלל בירושלים. לפתע, הגיחה משאית הנהוגה ע"י הנתבע מ דרך צדדית, למרות שבדרכה בצומת ניצב תמרור המורהאט וליתן זכות קדימה לרכב הבא ממול , ופגע ה ברכבו.

5. מנגד, טוען הנתבע שהתאונה אירעה , כיוון שהתובע שהגיע משמאל לא הסתכל לכיוונו, אלא הביט לצד שמאל והמשיך בנסיעתו. נטען, כמו כן, כי בגדר התאונה, רכב התובע הוא זה שפגע במשאית ולא ההיפך.

6. ביום 26.12.16 התקיים לפניי דיון בו נשמעו עדויות הנהגים המעורבים בתאונה. הואיל ומדובר בתביעה קטנה, ינומק פסק הדין באופן קצר ותמציתי, בהתאם לקבוע בתקנה 15 לתקנות .

דיון והכרעה

7. לאחר שמיעת העדויות ולאחר ניתוח חומר הראיות, אני סבור כי האחריות לגרם התאונה מוטלת על הנתבע, כפי שיפורט להלן ;

8. להלן גרסת התובע:
" ביום 18.3.15 נסעתי ברחוב הלל בירושלים, לפתע הגיע משאית נהוגה בידי הנתבע 3 זמיר יעקב, הגיחה מסמטה צדדית כאשר היה בצומת משולש הפוך שזה אומר שהוא צריך לתת זכות קדימה, הוא לא פעל לפי התמרור והתקדם למרכז הצומת ופגע בי בדופן הימנית של הרכב, אם אני הייתי פוגע בו בחזית, היה לי נזק. הוא נהג במשאית, ואני עם רכב פרטי. אני נסעתי ברחוב הלל והמשאית באה מרחוב המתמיד, אני טוען במצד ימין בצומת יש משולש האט ותן זכות קדימה, וכאשר אני מגיע לאזור הצומת המשאית יוצאת ופוגעת לי בדופן הימנית של הרכב. לא בדקתי לגבי המכה שלו. מה שקרה כשירדתי לראות מה הנזק הוא המשיך בנסיעה ונסע הוא ברח. אני מיד הלכתי בעקבותיו, הרכבים מאחוריי עצרו, כשהוא נסע אני נסעתי בעקבותיו....., אני תובע את העלות שלי השתתפות עצמית 1,000 ₪ + הוצאות ואגרות. "

9. להלן גרסת הנתבע:
"אני הייתי נהג משאית וכיום אני מחסנאי. השם שלי שחר יעקב חי זמיר, היתה תאונה אני לא מכחיש, שבתאונה אני לא אשם. המשאית היא 12 טון. בכניסה מאיפה שבאתי זה רחוב רבי עקיבא כך אני זוכר, אם בית המשפט אומר לי שזה רחוב המתמיד אז בסדר, יש לי האט, אבל יש בניין שמסתיר לי בצד שמאל, מכוניות שבאות מצד שמאל אני לא רואה, הבניין מסתיר לי את המכוניות שמגיעות מכיוון שמאלה. הייתי חייב לבלוט טיפה בשביל ליצור קשר עין, ואחרי שיוצאים טיפה עוצרים, והנהג שבא משמאל צריך קשר עין, כשהייתי בקשר עין עם הנהג הוא לא הסתכל לכיווני, הוא הסתכל לצד שמאל והוא המשיך בנסיעתו. אני יודע כי הייתי בקשר עין רציף, הראש שלו לכיוון שמאל והוא מתקדם בנסיעה הוא היה בנסיעה של 2 קמ"ש, ואני עומד ואז הוא נכנס בי בטמבון, הפגיעה שלו בפנס חזית בצד ימין של האוטו. הוא זה שנכנס בי. לשאלת בית המשפט, ראית שקרה משהו, מה שאומר החוק במקרה הזאת זה לדבר עם הנהג, אני משיב, שירדתי למטה וראיתי שיש עומס תנועה, אמרתי לו בוא נתקדם עוד טיפה ונעצור בצד, עצרנו ליד בית קפה לא זוכר את השם, עצרנו בצד וחיכיתי לתובע והוא לא היה. דיברתי איתו בשעת התאונה, יצאתי למטה ואמרתי לו. בשעת התאונה ירדתי ואמרתי לו בוא נעמוד בצד, התרחקתי איזה קילומטר לא היה לי איפה לעמוד."

10. לאחר ששמעתי את עדות שני הנהגים אני מבכר להעדיף את גרסת התובע על גרסת הנתבע בהיותה גרסה קוהרנטית והגיונית יותר מגרסת הנתבע. כך לדוגמה, אינני מאמין לנתבע בעודו אומר כי התובע הביט לשמאלו, שכן נסע ישר. באם נסע התובע ישר ולא נטען , כי דבר מה הסיח את דעתו, אין כל היגיון בכך שיביט לשמאל ולא הישר לפנים.

11. בנוסף, מיקום הפגיעות מחזק את גרסת התובע ומחליש את גרסת הנתבע. התובע צירף תמונות הפגיעה ברכבו. לפי מיקום הפגיעות ברכב התובע, הרי שהרכב נפגע מצידו הימני קדמי. כלומר, לפי מיקום הפגיעות, ניתן לשער, כי משאית הנתבע הגיחה לרחוב בעוד התובע נוסע ברחוב הלל וכך פגעה ברכבו. באם גרסת הנתבע נכונה, היה רכב התובע נפגע בחזית רכבו, אך כזאת לא ארע.

12. לא זו אף זאת, אני מאמין לגרסת התובע לפיה הנתבע המשיך לנסוע לאחר התאונה וכי עצר רק לאחר שהבין שהתובע בעקבותיו. באם כך הדברים, מקום שרכב מנסה לעזוב מקום התאונה, אחרי תאונה, ניתן להעריך, הניסיון להתחמק נובע מכך, כיוון שהאחריות רובצת לפתחו של הנמלט.

13. לאור האמור , דין התביעה להתקבל. התובע עותר כי ייפסק לו פיצוי עבור תשלום השתתפות עצמית בסך של 1,200 ₪. נזק זה לא הוכחש ע"י הנתבעים ועל כן אני קובע שלסילוק סופי של התביעה ישלמו הנתבעים ביחד ולחוד לתובע סך של 1,200 ₪ וכן 500 ₪ הוצאות משפט וזאת תוך 14 יום.

ניתן היום, ט' טבת תשע"ז, 07 ינואר 2017, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: כוכבה בנימין
נתבע: חברת הביטוח מנורה
שופט :
עורכי דין: