ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין הילדה מזרחי נגד רשות מקרקעי ישראל :

פסק-דין בתיק ע"א 7886/15

לפני: כבוד השופט ח' מלצר

כבוד השופט צ' זילברטל

כבוד השופט נ' סולברג

המערערות:
1. הילדה מזרחי

2. שושנה הלוי

3. דליה ולג'י

4. נורית לבר

נ ג ד

המשיבים:
1. רשות מקרקעי ישראל

2. עיריית רמת השרון

ערעור על פסק הדין של בית המשפט המחוזי בתל אביב-יפו בת"א 1942/06 מיום 8.10.2015 שניתן על-ידי השופט י' גייפמן

תאריך הישיבה:
כ"ב בכסלו התשע"ז
(22.12.2016)

בשם המערערות:
עו"ד מוני עזורה

בשם המשיבה 1:
עו"ד חגית שפיצר

בשם המשיבה 2:

עו"ד יצחק גל-אור

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט לערעורים אזרחיים

פסק-דין

השופט נ' סולברג:

המערערות הגישו תביעה בבית המשפט המחוזי בתל אביב-יפו בבקשה להצהיר כי בהיותן יורשות המנוח מאיר מזרחי ז"ל הריהן זכאיות להרשם כחוכרות ל-49 שנים עם זכות הארכה ל-49 שנים נוספות של מקרקעין בפי-גלילות, בשטח של 3 דונם בגוש 6619 חלק מחלקה 7, מכוח עילה של הבטחה שלטונית.

בית המשפט המחוזי (השופט י' גייפמן) דחה את תביעתן – ובדין עשה כן – בקובעו שהובאו לפניו ראיות למכביר על כך שלא ניתנה הבטחה שלטונית כנטען. מליאת מועצת עיריית רמת השרון לא נתנה מעולם הבטחה שכזו; אישור מאת שר הפנים לא נתבקש וממילא לא ניתן; לא נחתם חוזה עם המנוח; לא ניתן פטור מעריכת מכרז; השטח שמדובר בו נועד להיות על-פי התב"ע "שטח ציבורי פתוח"; השטח לא נועד למטרות מסחר כפי שעשה והשתמש בו המנוח; היו אלה בשעתו, מניעים הומניטריים, שבגינם ניתנה רשות למנוח להפעיל חממה בשטח לתקפה קצובה; כאמור, לא נחתם הסכם עם המנוח, ולמעלה מ-20 שנה החזיק בשטח מבלי לשלם תמורה. בשעתו, בשנת 1984 עם הפקעת מקרקעין לצורך בניית מחלף מורשה, שילמה מע"צ למנוח פיצויים בסך של 80,000 דולר. טענת המערערות על כך שעם הפינוי הנ"ל ניתנה, לבד מסכום הפיצויים, גם הבטחה שלטונית ליתן למנוח בחכירה 3 דונם במקרקעי פי-גלילות, כאמור, ל-49 שנים נוספות, נדחתה.

משמצאנו כי אין לדחות את הממצאים העובדתיים שנקבעו בפסק דינו של בית המשפט המחוזי; כי הם תומכים במסקנתו המשפטית; וכי אין לגלות בה טעות שבחוק, החלטנו לדחות את הערעור בהתאם לסמכותנו שלפי סעיף 460(ב) לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984.

המערערות תשלמנה הוצאות בסך של 15,000 ₪ לכ"א משתי המשיבות.

ניתן היום, ‏י"ב בטבת התשע"ז (‏10.1.2017).
מעורבים
תובע: הילדה מזרחי
נתבע: רשות מקרקעי ישראל
שופט :
עורכי דין: