ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין גיא גרשטיין נגד שר התחבורה התשתיות הלאומיות והבטיחות בדרכים :

החלטה בתיק בג"ץ 611/13

לפני: כבוד הרשם גלעד לובינסקי זיו

העותר:
גיא גרשטיין

נ ג ד

המשיבים:
1. שר התחבורה התשתיות הלאומיות והבטיחות בדרכים

2. שר האוצר

3. נציבות שויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות

4. חברת רכבת ישראל בע"מ

בקשה לפסיקת הוצאות ותגובת המשיבים 3-1 לבקשה

בבית המשפט העליון בירושלים

החלטה

העתירה שבכותרת כוונה כנגד הוראת תקנה 24 לתקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (הסדרת נגישות לשירותי תחבורה ציבורית), התשס"ג-2003.

על פי הנוסח הקודם של תקנה זו, סיוע לאדם עם מוגבלות בעלייה לרכבת ובירידה ממנה באמצעות מיתקן הרמה, יינתן אם אותו אדם הודיע למוקד השירות של רכבת ישראל על מועד נסיעתו ויעדה 12 שעות לפני מועד הנסיעה. ואילו בנוסח התקנה כפי שתוקנה בחודש נובמבר 2016 נקבע, בין היתר, כי סיוע כאמור יינתן, בכפוף לאילוצים שונים, גם ללא מתן הודעה מוקדמת; וכי מי שמבקש להבטיח סיוע כאמור יהיה רשאי להודיע על כך למוקד השירות של רכבת ישראל 7 שעות לפני מועד הנסיעה. מדובר איפוא בשינוי של ממש אשר יש בו משום קבלת עיקרו של הסעד שהתבקש על ידי העותר.

בנסיבות אלה קמה, כידוע, חזקה לטובת העותר כי הגשת העתירה הייתה מוצדקת וכי קיים קשר סיבתי בין הגשת העתירה לבין קבלת הסעד (למשל, בג"ץ 2908/06 איוונוב נ' שר הפנים (21.4.2010)). הנטל לסתור חזקה זו, אשר מוטל על כתפי המשיבים 3-1 (להלן: המשיבים), לא הורם. אדרבא, בנספח 2 לתגובה המקדמית מטעם המשיבים צוין כי בעקבות הגשת העתירה הורה מנכ"ל משרד התחבורה לרכבת ישראל לאפשר לכל אדם עם מוגבלות לנסוע ברכבת ללא הודעה מוקדמת, וכן לכונן נהלי עבודה מתאימים לצורך כך. הדעת נותנת כי תיקון תקנה 24 לתקנות בוצע בהמשך להוראה זו. יתרה מכך, דבר הגשת העתירה הוזכר בפניית המשיב 1 ליושב ראש וועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת לצורך הבאת תיקון התקנות לאישור הוועדה. עוד אציין, כי המשיבים לא העלו טענה לפיה הגשת העתירה הייתה מוקדמת או שהיא לקתה בשיהוי.

נוכח האמור לעיל, דומני כי יש מקום לפסיקת הוצאות לטובת העותר. לאחר שקלול מכלול נסיבות העניין, ובהן מהות העתירה והיקפה; העובדה שהעתירה הייתה תלויה ועומדת משך תקופה של מספר שנים; והעובדה שהעתירה הסתיימה ללא צורך בדיון לפני הרכב ומבלי שהעותר נדרש להגיש כתב טענות מהותי נוסף מלבד כתב העתירה עצמו - רואה אני לחייב את המשיבים 3-1 בהוצאות בסך 8,000 ש"ח לטובת העותר.

ניתנה היום, ‏י"ב בטבת התשע"ז (‏10.1.2017).

גלעד לובינסקי זיו, שופט

ר ש ם


מעורבים
תובע: גיא גרשטיין
נתבע: שר התחבורה התשתיות הלאומיות והבטיחות בדרכים
שופט :
עורכי דין: