ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מסיקה רן, עו"ד נגד כונס נכסים רשמי תל אביב :


לפני כבוד ה שופט דורון חסדאי

המבקש

מסיקה רן, עו"ד , מנהל מיוחד

נגד

משיבים

  1. כונס נכסים רשמי תל אביב
  2. יורם כהן - החייב

החלטה

התנהלות החייב בהליך, בעודו חוסה תחת הגנות אותן מעניק צו הכינוס, אינה מקובלת.
על אף שניתנו לחייב הזדמנויות שונות לתיקון דרכיו והסרת המחדלים, החייב צובר מחדלים ומעמיד "פני - תם" באשר למילוי והגשת הדו"חות החודשיים, בצירוף אסמכתאות באשר לכלל הכנסותיו והוצאותיו, על מנת לקבל תמונה מדויקת באשר למצבו הכלכלי.
הגשת דו"חות חודשיים הי נה חובה וחיוב משמ עותי. ביצוע חיוב זה באופן תקין, קרי, הגשת דו"חות מפורטים ומגובים באסמכתאות בזמן אמת הוא שמאפשר לכנ"ר ולבעל התפקיד להתחקות אחר מצבו של חייב. ככל שחייב אינו מקיים את החיוב האמור, דין ההליך להתבטל גם אם הוא משלם את צו התשלומים החודשי באופן תקין וסדור וככל הנראה, עסקי נן בחייב שאף אינו ממלא אחר ביצוע התשלומים באופן שכזה.
לעניין חשיבותם של הדו"חות הכלכליים יוזכר בקצרה כי:
"יובהר לחייבת, כי הגשת דו"חות אודות הכנסותיה והוצאותיה משמשים ככלי פיקוח בידי בית משפט של חדלות פירעון על התנהלותה הכלכלית של החייבת וזכאותה לחסות תחת הגנת הפקודה. הגשת דו"חות חודשיים הינה חובה אשר לא טמונה בצידה כל עלות כלכלית, ולכן הגם ונבצר מהחייבת לעמוד בצו התשלומים החודשי; עליה להקפיד על הגשת הדו"חות הכלכליים בעיתם וכסדרם" (ר' פש"ר (ב"ש) 26055-02-11 נני יוסבאשוילי נ' כונס נכסים רשמי (פורסם בנבו ) (23.10.2012).

ובנוסף:
"מושכלות יסוד בדין הישראלי היא כי אי הגשת דיווחים מסודרים במסגרת הליך פשיטת הרגל, מהווה התנהלות בחוסר תום לב במהלך הליך פשיטת הרגל ואף חמור מכך, הפרה של צו בית המשפט הנכבד" (ר' פש"ר 274/04 יעקב דדיה נ' הכונס הרשמי).
עדכון המנהל המיוחד מיום 27/12/16 מעלה כי החייב לא השכיל לפעול לתיקון המחדלים שצבר ואף הביע טרוניה על "דרישותיו" של המנהל המיוחד באשר לגיבוי הדו"חות החודשיים באסמכתאות מתאימות. עוד יוער כי אין מקום לדידי, להטיל דופי בפעולותיו של המנהל המיוחד בתיק זה, שכן, מאחר והחייב אינו ממלא אחר החיובים המוטלים עליו – הרי שאין לחייב להלין, אלא על עצמו.
לאור האמור לעיל, הגעתי לכלל מסקנה כי יש להורות על ביטול ההליך בעניינו של החייב. נראה כי החייב לא הפנים את משמעותו של ההליך שבו הוא מצוי ולא הבין כי עליו לערוך סדר עדיפויות מדוקדק ולהתנהל בגילוי מלא ותוך שיתוף פעולה עם המנהל המיוחד בהליך שכן, לעומת זכויותיו של החייב קיימים גם הנושים והאינטרס שלהם (שלא "נעלם" עם כניסת החייב להליך הפש"ר) לגבות את חובם. במצב דברים זה שבו החייב אינו פועל לתשלום סדור ועקבי של צו התשלומים החודשי ואף אינו מגיש דו"חותיו כדבעי, הרי שאין לאפשר לחייב להמשיך ליהנות מהגנותיו של צו הכינוס, תוך התנהלות בחוסר תום לב בגידרו וניצולו לרעה .
ביטול צו עיכוב יציאה מהארץ בעוד 90 ימים.
המזכירות תמציא העתק ההחלטה לידי הצדדים.

ניתנה היום, כ"ח כסלו תשע"ז, 28 דצמבר 2016, בהעדר הצדדים.