ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין נאצר נור נגד ר.ק מוסכים בע"מ :


בפני כבוד ה שופט אמיר לוקשינסקי-גל

תובעת

נאצר נור

נגד

נתבעים

  1. ר.ק מוסכים בע"מ
  2. קומפיו-קאר בדיקות רכב 2007 בע"מ
  3. קומפיו - קאר שרותי רכב בע"מ

החלטה

לאחר שעיינתי בבקשה לביטול פסק הדין, בתגובה, וכן בכתבי הטענות, נחה דעתי כי דין בקש ת הנתבעת 1 להתקבל. בעל דין שקיבל פסק דין במעמד צד אחד, רשאי להגיש בקשה לביטולו לאותה ערכאה. זכות הגישה לערכאות הינה זכות יסודית, ולא בנקל ינעל בית המשפט את שעריו לפני המתדיינים. העדפה של ממש היא לקבל הכרעות שיפוטיות לאחר דיון ממצה לגופו של עניין ובמעמד שני הצדדים.

השיקולים הרלבנטיים במסגרת הפעלת שיקול דעת בית המשפט בעניין זה, הינם שניים: סיבת המחדל וסיכויי ההגנה. נקודת האיזון שנקבעה בפסיקה, נוטה להעדפת ביטול פסק הדין שניתן בהיעדר התייצבות אף במקרים בהם נגרמה התקלה באשמת בעל הדין, ובלבד שיש בידיו סיכוי להצלחת הגנתו, ואין במחדלו משום זלזול מכוון בבית המשפט. לעניין זה יפים דברי כבוד הנשיא שמגר בע"א 146/85 גמליאל נ' מנורה, חברה לביטוח בע"מ, פ"ד מא(3) 746, 749 (1987), שפסק כך:

"בעניין זה נהגו בתי המשפט מאז ומעולם בגמישות מסוימת ונטו לבטל פסק-דין שניתן בהיעדרו של בעל דין, על מנת שיתאפשר לו להשמיע דברו. אפילו נגרמה התקלה באשמתו, עשויה בקשתו של אותו בעל דין להיענות, ובלבד שיש בידו להראות סיכוי להצלחת הגנתו ושאין במחדלו משום זלזול מכוון בבית המשפט (ר"ע 526/86 פרושינובסקי ואח' נ' שרסון כלל אינבסטמנט האוס בע"מ, פ"ד לז(4) 485; ע"א 32/83 (בר"ע 301/81) אפל נ' קפח, פ"ד לז(3) 431, בעמ' 438, וכן ראה האזכורים בספרו של ד"ר י. זוסמן, סדרי הדין האזרחי (בורסי - פרץ את טובים מהדורה 4 תשל"ד) 569-572). כך נהג גם בית משפט זה, כשנעתר לבקשות מעין אלה, ולעתים גם כאשר הטעם לאי-הופעתו של בעל דין נעוץ היה ברשלנות של עורך הדין שלו (ראה ע"א 32/83 (בר"ע 301/81) הנ"ל וכן ע"א 149/63, רייכטנברג ואח' נ' מנצר, פ"ד יז(2) 493), והשווה דעות הרוב והמיעוט בע"א 597/65 פולק נ' בורנשטיין, פ"ד כ(3) 114)"

זאת ועוד; נדיר הפגם הדיוני שאינו ניתן לריפוי באמצעות פסיקת הוצאות ההולמת את נסיבות העניין. ככלל, הטלת הוצאות בגין המחדל, משקפת אמצעי מידתי להגשמת האיזון ההולם בין האינטרסים הנוגדים, אשר מאפשר להימנע מהסנקציה החמורה יותר של סירוב לבטל פסק דין שניתן מבלי לשמוע את עמדת המתגונן.

בענייננו, הנתבע חדל במחדל דיוני מהותי בהעדר התייצבות. עם זאת התרשמתי כי מדובר בטעות, ולא בזלזול בהליך השיפוטי. כן התרשמתי כי ל נתבע טענות הגנה הראויות להישמע ולהתברר במסגרת המשפט עצמו. מכל האמור, באתי לכלל מסקנה כי יש מקום להורות על ביטול פסק הדין, בכפוף לתשלום הוצאות בסך 1,000 ₪ לטובת התובעת, ללא קשר לתוצאות ההליך. יש להפקיד את ההוצאות בקופת בית המשפט, וזאת עד ליום 1.2.17. לא יופקד ה סכום במועד, יעמוד פסק הדין בעינו ללא צורך בכל דיון נוסף.

המזכירות תקבע מועד לדיון ותעדכן הצדדים .

ניתנה היום, כ"ח כסלו תשע"ז, 28 דצמבר 2016, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: נאצר נור
נתבע: ר.ק מוסכים בע"מ
שופט :
עורכי דין: