ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין עובדיה כהן נגד מדינת ישראל :

בפני כבוד ה שופטת שלהבת קמיר-וייס

המבקש/התובע

עובדיה כהן
על ידי ב"כ עוה"ד דמארי עודד

נגד

המשיבה/הנתבעת

מדינת ישראל – אגף המכס והמע"מ מכס אשדוד
על ידי ב"כ עוה"ד נועה אלשיך מפרקליטות מחוז תל אביב (אזרחי)

החלטה

1. המבקש יבא בייבוא אישי לישראל מגרמניה, רכב מרצדס מסוג 350 CLS, עם תוספות מערכת ספורטיבית (להלן: "הרכב"). הרכב יובא ברשומון מספר 127071264, כשהמחיר שהוצהר ברשומון היה 30,100 ₪ איר ו, ובהתאם שילם המבקש למשיבה מיסי יבוא בסך של 159,337 ₪ ביום 04.10.11.

2. לטענת המשיבה, חקירה שערכה הועלתה כי ערך הרכב עליו הוצהר במקרה זה לא היה אמת וכי ערך הרכב המיובא שהוצהר במסגרת רשומון היבוא היה נמוך מהערך בו נרכש בפועל ועל כן שולמו פחות מיסוי ביבוא משהיו צריכים להשתלם אילו היה מוצהר אמת למכס. המשיבה טוענת כי לאחר שהתבררו נתוני האמת למכס ועל פי המחיר ששולם בפועל עבור הרכב, הוציא המכס הודעת חיוב תשלום מיסי יבוא לתובע בסך נוסף של 281,175 ₪ ביום 07.01.16.

3. המבקש הגיש תובענה לבית המשפט זה כנגד המשיבה להורות על מתן סעד הצהרתי, לפיו המבקש אינו חב כלפי המשיבה מאומה בגין הרכב נשוא התובענה וכפועל יוצא מכך, להורות על ביטול החיוב במיסוי יבוא בסך הנוסף שנזכר לעייל.

4. המבקש הגיש כנגד המשיבה בקשה לצו מניעה זמני שלא תנקוט בהליכי גביית סכום מיסי היבוא הנוסף ממנו עד למתן פסק הדין בתובענה.

5. הצדדים, בהמלצת בית מהשפט הגיעו להסכמה דיונית, לה ניתן תוקף של החלטה לפיה הבקשה תוכרע על סמך הכתובים בלבד, ללא קיום דיון בעל פה, ובעקבות זאת, לא יחוייב הצד המפסיד בהוצאות משפט.

6. עיינתי בבקשת המבקש, בתצהיר התומך אותה והנספחים, ובתגובת המשיבה, בתצהיר התומך אותה והנספחים (לא הוגשה תשובה לתגובה), והגעתי לכלל מסקנה, שדין הבקשה לסעד הזמני להידחות, וזאת כפי שיבואר להלן.

7. בהתאם לתקנה 362 (א) לתקסד"א חייב המבקש סעד זמני להוכיח קיומה של עילת תובענה וזאת על בסיס ראיות מהימנות לכאורה. דעתי היא, כי סיכויי התובענה במקרה דנן, נמוכים ואינם מצדיקים מתן סעד זמני כמבוקש.

די לעיין בתשובות המבקש עת נחקר אצל המשיבה כדי להגיע לכלל מסקנה לכאורית כי המחיר ששילם המבקש עבור הרכב אכן עולה בהרבה על מה שהוצהר במסגרת רשומון היבוא, מה עוד שהמשיבה הצליחה לשים ידה על חשבונית ספק הרכב הגרמני, ממנה עולה לכאורה שמחיר הרכב יותר מכפול מזה שהוצהר לגביו!!.

לכאורה עולה תמונה של חוסר תום לב, וזאת במילים עדינות, מצד המבקש בהגשת התובענה דנן, באופן שבו הוגשה ובהשמטה לכאורה של פרטים רבים ומהותיים, והכל אני מדגישה, בשלב הזה לכאורה, לאור השלב המקדמי שבו מצויה התובענה, שהוגשו בה אך ורק כתב התביעה וכתב הגנה מפורטים.

8. בהתאם לתקנה 362 (ב) חייב המבקש סעד זמני לשכנע כי "מאזן הנוחות" נוטה לטובתו.

המבקש כלל לא שכנע ולו לכאורה בעניין זה.

המשיבה הינה מדינת ישראל, ואם יזכה המבקש בתביעתו, קל יהא לו להפרע ממנה. המבקש הינו מי שרכש רכב ביבוא אישי ולכאורה הוצהר לא אמת לגבי ערכו, והכלל הוא כי חוב מכס הוא חוב בר גבייה באופן מיידי, לרבות הטלת עיקולים במקרה של אי תשלום במועד, בהתאם לסעיף 154 לפקודת המכס [נוסח חדש], התשי"ז – 1957, וסעיף 231א' לפקודת המכס הנ"ל בצירוף סעיף 4 לפקודת המיסים (גביה) – 1929.

המבקש כלל לא פירט בתצהירו את מצבו הכלכלי וכל מה שיש נגד עיני בית המשפט הינו שרכש רכב יוקרה, ביבוא אישי, ולכאורה מצבו שפיר, ואם לא כך – הרי שיש בסיס לחשש המשיבה שלא תוכל להפרע ממנו בסוף, הליכי התובענה שכאמור, סיכוייה אינם מהמשובחים, וזאת בלשון המעטה.

9. די בכל האמור לעיל, כדי להוביל למסקנה הברורה, לפיה – דין הבקשה לסעד זמני שבפני להידחות, וכך הנני מורה.

10. בהתאם למוסכם בין הצדדים, אינני עושה צו להוצאות כנגד המבקש.

ניתנה היום, כ"ח כסלו תשע"ז, 28 דצמבר 2016, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: עובדיה כהן
נתבע: מדינת ישראל
שופט :
עורכי דין: