ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין קייזר שאול ו-55 אחרים נגד חברת דיירי רחוב העצמאות בקרית שמריהו בע"מ :

החלטה בתיק רע"א 7584/16

לפני: כבוד הרשמת ליאת בנמלך

המבקשים:
קייזר שאול ו-55 אחרים

נ ג ד

המשיבה:
חברת דיירי רחוב העצמאות בקרית שמריהו בע"מ

בקשה לפטור מעירבון

בבית המשפט העליון בירושלים

החלטה

המבקשים עותרים לפטור מהפקדת עירבון, וזאת על יסוד חובה של המשיבה כלפיהם וכן על רקע מצבם הכספי.

בתגובה שהגישה המשיבה ציינה היא כי החיובים הכספיים טרם השתכללו, למעט החיוב בהוצאות ובשכר-טרחה, ועוד הוסיפה כי הגישה הליך ערעורי מטעמה (רע"א 7546/16) בו היא משיגה על חיוביה. הצדק עם המשיבה כי משתלויים ועומדים הליכים ערעוריים הדדיים לא ניתן לקבוע בשלב זה כי קיים "חוב וודאי, חלוט ובלתי שנוי במחלוקת" שלה כלפי המבקשים (ראו בש"א 5742/15 גני עינב בע"מ נ' בן דוד, פסקה 6 (‏16.9.2015)). עוד יצוין כי ביצוע החיוב הכספי בגין הוצאות משפט, הוצאות הבוררות ושכ"ט עו"ד עוכב בשלב זה (החלטת כבוד השופט י' דנציגר מיום 28.11.2016 ברע"א 7546/16). על כן אין מקום להורות על הפקדת הודעת קיזוז חלף עירבון.

כן לא הרימו המבקשים את הנטל להוכחת חוסר יכולת כלכלית. בבקשה נטען כי "המבקשים ברובם הינם אנשים קשיי יום, המתגוררים בדירות קטנות במתחם", אך לא פורט המצב הכספי של כל אחד מן המבקשים ואף לא צורפו אסמכתאות (צורף תצהיר של אחד מן המבקשים בלבד, וגם לגביו לא הוכח המצב הכספי). יוזכר בעניין זה כי החובה להפקיד עירבון חלה על המבקשים ביחד ולחוד, ולכן בכל מקרה הטענה כי המצב הכלכלי של חלק מהדיירים אינו שפיר לא מצדיקה לפטור את המבקשים כולם מהפקדת עירבון, או להפחיתו לשיעור נמוך.

יחד עם זאת, לאחר עיון בחומר שבתיק ומתן משקל לכל השיקולים הרלבנטיים, מצאתי להפחית את סכום העירבון במידה מסוימת, ולהעמידו על סך של 18,000 ש"ח.

עירבון כאמור יופקד בתוך 14 ימים ממועד המצאת החלטתי זו. בהעדר הפקדה, יירשם ההליך לדחיה.

בנסיבות העניין לא ייעשה צו להוצאות.

ניתנה היום, ‏י"א בכסלו התשע"ז (‏11.12.2016).

ליאת בנמלך


מעורבים
תובע: קייזר שאול ו-55 אחרים
נתבע: חברת דיירי רחוב העצמאות בקרית שמריהו בע"מ
שופט :
עורכי דין: