ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מדינת ישראל נגד סהר עקיבא ע"י עו"ד פיינבלט :


בפני כבוד ה שופט דן סעדון

מבקשים

מדינת ישראל

נגד

משיבים

סהר עקיבא ע"י עו"ד פיינבלט

החלטה

לפני בקשה להתיר את תיקון כתב האישום על ידי הוספת תע"צ שרשרת מוצג תוך מעבדתית ( להלן: המסמך).
1. המשיב עומד לדין על עבירה של נהיגת רכב בשכרות (סמים). הוא כפר, באמצעות סנגורו, במיוחס לו ובכלל זה בשרשרת התוך מעבדתית. התיק נקבע לשמיעת ראיות. לאחר קביעת התיק לשמיעת ראיות הגישה המבקשת בקשה זו. הסנגור מתנגד לבקשה וטוען כי הגשת הבקשה באה בעקבות כפירתו של המשיב בשרשרת התוך מעבדתית ועל כן קבלת הבקשה תפגע ביכולתו של הנאשם להתגונן. ככל שהבקשה תתקבל עותר הנאשם להורות להעביר לעיונו את חומר הגלם עליו מבוסס המסמך וכן שאריות הדגימה המצויה ברשות המכון הטוקסיקולוגי .
דיון והכרעה
2. לאחר ששקלתי את טענות הצדדים החלטתי לקבל את הבקשה. אפתח ואומר כי בקשותיו של הנאשם לקבל את חומר הגלם עליו מתבסס המסמך ושאריות הדגימה המצויה בידי המכון הטוקסיקולוגי דינן להתברר במסגרת דיונית שונה מזו. משכך, אינני נוקט עמדה בבקשות אלה לגופן ואף אין בכך צורך לענייננו.

3. הטענה המרכזית שמעלה המשיב נגד התיקון היא כי המסמך נערך לאחר ובעקבות כפירתו בשרשרת המוצג התוך מעבדתי ובכך פוגע ביכולתו להתגונן. אם נדייק, אין לראות בטענה זו כטענה בפגיעה ביכולת המשיב להתגונן באופן אפקטיבי בפני האישום אלא כי התיקון המבוקש צפוי לסכל קו הגנה שהזכירה ההגנה בכפירתה. כאן המקום להזכיר מושכלות יסוד: "הדיון הפלילי אינו צריך לקבלת צורת משחק אשקוקי שבו מהלך אחד בלתי נכון קובע את גורל המשחק.." (ע"פ 1/48 סילבסטר נ' היועץ המשפטי לממשלה, פ"ד א' ע' 5). ביישום לענייננו, חשיפת קו ההגנה, או אחד מקווי ההגנה, של המשיב בגדר הכפירה אינה מקנה חסינות מפני תיקון כתב האישום וזאת כל עוד ניתן להבטיח כי בידי המשיב יהיה כל המידע הרלוונטי על מנת לאפשר לו להתגונן באופן אפקטיבי נגד האישום המתוקן. לצורך כך המשיב זכאי לקבלת מלוא המידע והחומר הרלוונטי הנוגע לעניינו. באופן זה ניתן לאזן בין הצורך לרדת לחקר האמת תוך הבטחת יכולתו של הנאשם להתגונן באופן אפקטיבי נגד האישום המיוחס לו בכתב האישום המתוקן.

לאור כל האמור אינני רואה מניעה לקבל את הבקשה והיא מתקבלת. כתב אישום מתוקן יוגש תוך 7 ימים לתיק בית המשפט.

ניתנה היום, כ"ח חשוון תשע"ז, 29 נובמבר 2016, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: מדינת ישראל
נתבע: סהר עקיבא ע"י עו"ד פיינבלט
שופט :
עורכי דין: