ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אברהם דהרי נגד ראני עאסי :

בפני כבוד ה שופטת הדס פלד

תובע

אברהם דהרי

נגד

נתבע

ראני עאסי

פסק דין

זוהי תביעה ע"ס 9,480 ₪ , בגין נזקים נטענים לרכב ו של התובע בתאונת דרכים מיום 13.7.15 בכביש 4 .

בכתב התביעה פירט התובע את הנזקים שנגרמו לו בגין התאונה כדלקמן – נזק ישיר בהתאם לחוות דעת שמאי – 6,500 ₪ (הרכב הוערך ב-7000 ₪), שכ"ט שמאי – 800 ₪, שכ"ט עו"ד עבור ייעוץ והכנת כתב תביעה – 1,180 ₪, עוגמת נפש ואובדן זמן – 1,000 ₪. התובע טוען כי שרידי הרכב נמכרו בסך 500 ₪ (צורף הסכם).

התובע נפגע בתאונה ונזקק לטיפול רפואי לטענתו מסר עדות במשטרה. הוצגה אסופות תמונות מהתאונה בה נצפים שני הרכבים בזמן אמת .

לצדדים גרסאות שונות ביחס לאופן בו אירעה התאונה;

התובע טוען כי נהג בנתיב הימני. כאשר עבר את מחלף בר אילן, וביקש לסטות לכיוון גבעת שמואל, נצמדה לרכבו משאית הנהוגה על-ידי הנתבע; התובע טוען כי רכבו סטה שמאלה כתוצאה מפגיעת המשאית. לדבריו, ההגה "משך", בכוח רב ובמהירות עצומה; כך המשאית פגעה בחלק האחורי של הרכב תחילה והפגיעה המשיכה לעבר החלק הקדמי של הרכב, כפי שרואים בתמונות. התובע מדגיש כי מטיבה וטבעה של הפגיעה, לאורך הרכב מהדלת האחורית לקדמית, מתבקשת המסקנה לפיה האחריות לתאונה מוטלת על הנתבע.

הנתבע טוען מנגד, כי נהג בנתיב הנסיעה, מדרום לצפון , עת התובע אשר הגיע ככל הנראה מכביש בר אילן, ניסה להשתלב בדרך הראשית, תוך שנהג בשולי הדרך מצד ימין וניסה לעקוף את המשאית. לטענת הנתבע, רכבו של התובע נדחף לפני המשאית, מצידה הימני הקדמי, ופגע עם דלת רכבו בפינה הקדמית הימנית של המשאית. הנתבע מדגיש כי אין לתובע הסבר מדוע רכבו ממוקם בצמוד לפס הצהוב ליד השול הימני של הכביש, כפי שעולה מהתמונות.

"המוציא מחברו עליו הראיה". הכלל הוא כי התובע נושא בנטל השכנוע לתביעתו ולהוכחת העובדות המהוות את עילת התובענה. נטל השכנוע מבטא את החובה המוטלת על בעל דין להוכיח את טענותיו כלפי יריבו, כאשר אי עמידה בה-משמעה דחיית הטענות.

נטל הבאת הראיות נקבע על-פי "הטיית מאזן ההסתברות"; "דרושה רק הרמת נטל ההוכחה עד למעלה מ 50% על פי מאזן ההסתברות, אלא שנחוץ להגיש ראיות בעלות משקל יתר על מנת להגיע באותם תיקים עד לשכנוע של 51% " (ר' ע"א 475/81 זיקרי נ' כלל חברה לביטוח בע"מ , פ"ד מ (1) 589 ).

המשמעות היא שהתביעה תתקבל במידה והתובע ירים את הנטל להוכיח את רכיבי התביעה לכדי 51%.

התובע לא צרף עדות או הודעה על התאונה מזמן אמת ("מסרתי עדות במשטרה, אין לי אותה כאן" –פרוטוקול 27.11.16 , עמ' 2, שורה 14). הנתבע טען כי לא זומן למסור עדות במשטרה וכי שוטר שהגיע למקום שלח אותו לדרכו לאחר שהוחלפו פרטים.

מהתמונות שצורפו לא ניתן לקבוע כי המשאית האחריות על התאונה מוטלת על הנתבע. רכבו של התובע ממוקם בסמוך לפס צהוב בשול הימני עת נראה כי המשאית נסעה בנתיב הנסיעה .

מהתמונות אכן עולה כי היתה פגיעה גם בחלק האחורי של רכב התובע, אך לא ניתן להסיק מכך על נסיבות הפגיעה כפי שטוען התובע.

סבורני כי התובע לא הרים את נטל הראיה והשכנוע בהסתברות הנדרשת במשפט אזרחי ביחס לאופן הפגיעה ומכאן שהתביעה לא הוכחה.

אשר על כן, התביעה נדחית.

אין צו להוצאות.

המזכירות תמציא לצדדים את פסק הדין.

ניתן להגיש בקשת רשות לערער לבית-המשפט המחוזי בתל-אביב בתוך 15 ימים מיום המצאת פסק הדין.

ניתן היום, כ"ט חשוון תשע"ז, 30 נובמבר 2016, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: אברהם דהרי
נתבע: ראני עאסי
שופט :
עורכי דין: