ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אמסלו טסמה נגד ועדת השחרורים :

לפני: כבוד הנשיא אברהם טל – אב"ד
כבוד השופט ד"ר שמואל בורנשטין
כבוד השופטת דבורה עטר

העותר

אמסלו טסמה

נגד

המשיבים

  1. ועדת השחרורים
  2. היועץ המשפטי לממשלה


נוכחים:
העותר ובאת כוחו עו"ד קרן קלר
ב"כ המשיב 2 עו"ד קרן לוי

פרוטוקול

ב"כ העותר: חוזרת על העתירה המתוקנת.

ב"כ המשיב 2: מגישה כתב תשובה.

ב"כ העותר: עיינתי בכתב התשובה.
כפי שעולה מהעתירה שהגיש העותר בעצמו, אני חושבת שהעתירה צנועה במובן הזה שהוא כן מבקש טיפול. הוא כן מבקש טיפול ואומר שיש לו בעיה לרכוש את השפה העברית על בוריה. הדברים קשורים לגיל שלו ולמה שעולה מדו"ח האבחון הפסיכו דיאגנוסטי.
בפני הוועדה לא הייתה תוכנית שיקומית. גם בפני הוועדה טענו שהאיש הזה יקבל טיפול שמתאים לצרכים שלו ולשפה שלו, שיוכל להיתרם ממנו.
רש"א לא מוכנה לתת לעותר טיפול מחוץ לבית הסוהר. רש"א חוזרת על ממצאי האבחון הפסיכו דיאגנוסטי לגבי המסוכנות. שב"ס לא הסכים לשלבו לטיפול שמתאים לצרכים שלו, בשפת אמו, ואם הדברים היו נעשים, מצבו היה שונה.
העותר לא יוצא לחופשות מאחר ולא עבר טיפול ולכן גם לא יקבל שליש.
העותר עשה את מירב יכולתו. הוא מודה שחלק מהפעמים הוא לא הבין את הדברים ולכן נכתב בחוות הדעת שהוא השיב תשובות לא מתאימות לשאלות. זה קשור למגבלת השפה. העותר דובר את השפה האמהרית ואפשר לקיים קבוצה כדי שהוא ייצא בעוד 8 שנים לאחר טיפול.
האבחון הפסיכו דיאגנוסטי, למרות שנרשם שיש לו קשיים בהבנה ובשפה, נערך ללא מתורגמן. המסקנות באבחון מאוד קשות, ויכול להיות שבבסיס הדבר הזה גם עמדה בעיה של שפה.
העותר היה באולפן. הוא סיים את האולפן לא רחוק מהמצב שבו התחיל את האולפן.
העותר מכיר את עצמו טוב יותר מכולנו והוא אומר שהוא לא מבין את השפה, לא יודע לקרוא ולכתוב עברית. ניסו לשלב את העותר בפרויקט "קשת" ברימונים אבל בגלל קשיי השפה הוא לא שולב שם.
מנסים לדחוף את העותר לתוך השבלונה של שב"ס. גם אחרי שהוא ישתלב באולפן פעם נוספת, זה לא יועיל לו. אנו נימצא פה בעוד שנה או שנתיים בדיוק באותו מצב.
אני מבקשת שהעותר יעבור אבחון חדש עם מתורגמן כדי שנדע שהוא הבין מה הוא נשאל ודיבר בשפת אמו. אני לא מצליחה להבין איך הפסיכולוג הצליח להבין את דברי העותר.
ההתנהגות של העותר תקינה. העניין הוא הטיפול והאבחון.
לפי דו"ח אלמ"ב, אין לו מקורות תמיכה. כל הילדים שלו התקשרו לארץ. הם רוצים לקחת אותו לקבוצות.

ב"כ המשיב: הטענה כאילו שב"ס לא מושיטים יד לעותר ולא מנסים לשלב אותו, היא לא נכונה. העותר עצר את לימודי העברית והביע חוסר מוטיבציה. הוא לא רצה להמשיך בטיפול.
האם כל הגורמים שדיברו איתו לא הבינו אותו? יש דו"חות של העו"ס, של קצין האסירים, שמדברים על אותו דבר. העותר לא לוקח אחריות על ביצוע המעשה.

ב"כ העותר: רואים שאותו ניסוח עובר כחוט השני בכל הדו"חות. נכתב שליטה חלקית בשפה העברית, לא מבין את המרחב הטיפולי והמשפט שחברתי ציטטה עובר בכל הדו"חות. הדברים נאמרו בשפה שלא מובנת לעותר. אולי לא מובנת מספיק.

ב"כ המשיב: מגישה מידעים.

ב"כ העותר: מסכימה להגשת המידעים.

ב"כ המשיב: מדו"ח הבדיקה הפסיכולוגית עולה שהעותר למעשה מדבר על המנוחה באופן משפיל ומזלזל, נוטה להאשים אותה במה שקרה, לא מבטא אמפתיה. מהאבחון עולה שהוא סובל ממחלת נפש חמורה, לוקה בחוסר שליטה מוחלט של רגשותיו, מסר שהוא לא מעוניין להמשיך בטיפול לאחר שחרורו. ההתרשמות המקצועית היא שמפגש עם התרבות שמחוץ לכלא והנורמות החברתיות עשיות להוות גורם דחף ולחץ עבורו. התרשמות גורמי טיפול מפוטנציאל גבוה גם לפגיעה עצמית, רמת סיכון בינונית לסביבה. מפנה לדו"ח ועדת אלמ"ב שהתכנסה בפעם התשיעית לדון בעניינו ולדברים שאמורים שם לעניין הסיכון שנשקף.
במצב דברים זה, העותר לא הרים את הנטל.
ב"כ העותר: לגבי דו"ח ועדת אלמ"ב, המינוח של קושי וקשיים בין רגשיים מרחיב כי העותר נכנס לכלא סמוך לאחר עלייתו. הוא מספר שהוא ניהל אורח חיים נורמטיבי לחלוטין באתיופיה, היה שנים בצבא.
דו"ח ועדת אלמ"ב כותב שנה לאחר שנה את אותן מסקנות. אפילו לא הזכירו את העובדה שאשתו עלתה לארץ. אין שום קשר ומידע שהיה בפני הוועדה לגבי הקורבן, משפחתה, סביבתה, כך שוועדת אלמ"ב עשתה דרך ארוכה מהמנדט שניתן לה בחוק לבחון את המסוכנות לקןרבן העבירה.
דברי חברתי צריכים בדיוק לעודד את שב"ס לגלות גמישות ולתת לו טיפול בשפה של אמו ובתרבות. אני לא הצלחתי בזה. התקשורת איתו מאוד קשה לי.


החלטה

מבלי להביע דעה בגורל העתירה ומאחר והוועדה, כמו ב"כ המשיב, הסתמכה ומסתמכת על ממצאי האבחון הפסיכולוגי שנערך לעותר ולאור הקשיים שיש לעותר בשפה העברית, יבוצע אבחון פסיכולוגי נוסף לעותר בנוכחות מתורגמן לשפה האמהרית שיתרגם את דברי העותר ואת דברי המאבחן.
נקבע לדיון בעתירה ביום 28.2.17 בשעה 13:00.
ב"כ המשיב תעביר הפרוטוקול וההחלטה לשירות הפסיכולוגי של שב"ס על מנת שיערוך אבחון פסיכולוגי נוסף לעותר בסיוע מתורגמן לשפה האמהרית ויעביר את ממצאי האבחון לבית המשפט ולב"כ הצדדים לא יאוחר מיום 23.2.17.
העותר יובא משב"ס.

#3#>
ניתן והודע היום כ"ח חשון תשע"ז, 29/11/2016 במעמד ב"כ הצדדים והעותר.

אברהם טל, נשיא
אב"ד

ד"ר שמואל בורנשטין
שופט

דבורה עטר, שופטת


מעורבים
תובע: אמסלו טסמה
נתבע: ועדת השחרורים
שופט :
עורכי דין: