ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מרדכי ברנס נגד משטרת ישראל :

החלטה בתיק בג"ץ 8158/15 בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק

לפני: כבוד המשנה לנשיאה א' רובינשטיין

כבוד השופט י' דנציגר

כבוד השופט צ' זילברטל

העותר:
מרדכי ברנס

נ ג ד

המשיבה:
משטרת ישראל

עתירה למתן צו על תנאי

תאריך הישיבה:
י"ג בחשון התשע"ז
(14.11.2016)

בשם העותר:
בעצמו; נוכח גם מר משה גרוס

בשם המשיב:
עו"ד ברמן יונתן

פסק דין

המשנה לנשיאה א' רובינשטיין:

א. העותר, המתפרנס מהוראת דרך ונוהג ברכבי שטח, מבקש שיאופשר לו ולשכמותו לנסוע בכבישים הסגורים בעתות שלג, באופן שבו יוכלו לתת שירות בתשלום לנזקקים בכך. לטענתו הדבר תואם גם אינטרס ציבורי של שיפור השירותים לציבור. הוא ממקד טיעוניו באירועי שלג בירושלים בשנים האחרונות, וקובל על הפגיעה בפרנסתו; לדבריו הוא מדבר בשם כ-700 נהגים ומורי דרך.

ב. בתגובת המשיבה נטען, כי המשטרה מחליטה על סגירת כבישים לפי סמכותה על פי דין (סעיפים 4 א' (א) ו-5 לפקודת המשטרה (נוסח חדש) , תשל"א-1971) וכי מלקחי אירוע השלג בשנים האחרונות עלה הצורך בסגירת כבישים בעת שלג, תוך מאמץ לצמצום פרקי הזמן בהם נסגרים הכבישים. ונאמר, כי גם אם מדיניות זו מגבילה במידה מסוימת – למעט כלי-רכב מורשים בשירות הציבור –הדבר סביר ומידתי, ותורם ליכולת השליטה בנעשה. אין לשיטת המשיבה מקום להתרת נסיעתם של כלי רכב פרטיים מסוימים, וזאת נוכח סכנות שעלולים אלה להחשף להן בתנאי השלג.

ג. עם שמובנת לנו טרוניית העותר, איננו סבורים כי הנושא מצדיק התערבות מצידנו. על המשטרה מוטלת באירועי שלג משימה כבדה הקשורה בהיבטים שונים של שלום הציבור ובטחונו. גם אילו ניתן היה לחשוב להלכה על רשימת כלי רכב מסוימים שיהיו מורשים, אין חוסר סבירות בכך שהמשטרה מתמקדת במשימותיה העיקריות ואינה רואה לנכון, באירועים שהם קצרים מטבעם, להוסיף מערכת רישום ובדיקה במקום שבו הסיכון לקשיים ולבעיות אינו קטן. איננו רואים איפוא מקום להתערב בהכרעתה, המצויה בלב סמכותה על פי הסעיפים האמורים, אשר כוללים מניעת גישה לפי הצורך לאזור או למקום מסוימים וקיום סדר בדרכים ציבוריות.

ג. על כן איננו נעתרים לעתירה. אין צו להוצאות.

ניתן היום, ‏י"ג בחשון התשע"ז (‏14.11.2016).

המשנה לנשיאה


מעורבים
תובע: מרדכי ברנס
נתבע: משטרת ישראל
שופט :
עורכי דין: