ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין ילנה רוצינסקי נגד המוסד לביטוח לאומי :

לפני: כבוד השופטת איריס רש

התובעת:
ילנה רוצינסקי
ע"י ב"כ: עו"ד שילוני

-
הנתבע:
המוסד לביטוח לאומי
ע"י ב"כ: עו"ד רישין -נקש

החלטה

בהתאם להחלטה מיום 13.9.2016 בדבר מינויו של מומחה-יועץ רפואי בתחום כירורגיית כלי הדם, אני קובעת כדלקמן:

1. מינוי מומחה רפואי
פרופ' רפאל אדר, מומחה בכירורגיית כלי דם, מתמנה בזאת לשמש מומחה יועץ רפואי (להלן – המומחה), לשם מתן חוות דעת רפואית בשאלות המפורטות להלן בהחלטה זו והמתיחסות לתובעת, וזאת תוך 30 ימים מקבלת החלטה זו.

2. מסמכים רפואיים
להחלטה זו מצורפים מסמכים כמפורט להלן:
א. תיקה הרפואי של התובעת בקופת חולים "מכבי"- כללי- ממוחשב; אורטופדי- ממוחשב; כירורגי- ממוחשב;
ב. חומר רפואי שצורף לכתב התביעה לרבות חוו"ד של ד"ר סיגל שוורץ, רופאה תעסוקתית מיום 13.4.2015.

3. העובדות המוסכמות:
א. התובעת ילידת 1964.

ב. בשנים 1997-2001 התובעת עבדה בסדרנית סחורה מטעם חברת "גורי" בסניף שופרסל דיל מת"מ חיפה וזאת במשך 6 ימים בשבוע , 4-5 שעות ליום.
ג. המוצרים של חברת "גורי" היו מגוונים וכללו גם חומרי ניקוי וגם טואלטיקה.
ד. סניף שופרסל דיל במת"מ חיפה הוא סניף ענק הנחשב הסופר הגדול ביותר באזור חיפה מבחינת השטח וכמות המוצרים. בסניף ממוקמות 24 עמדות של קופאיות, למעלה מ – 50 מעברים של מדפים רק בתחום המזון וכלי בית ומועסקים בו מספר רב של עובדים.
ה. במסגרת עבודתה כסדרנית סחורה, התובעת קבלה בבוקר משטח של סחורה במחסן של סניף השופרסל, אותו היא נדרשה לפרק ולסדר במהירות על גבי המדפים במחסן. לאחר פירוק המשטח, התובעת הייתה עוברת בין המדפים בסניף שבהם מוצבת הסחורה של חברת גורי ובודקת איזו סחורה חסרה על מדפים, תוך רישום החוסרים. לאחר השלמת בדיקת החוסרים, התובעת הייתה ניגשת עם עגלה למחסן ולוקחת את המוצרים החסרים מהמחסן ומניחה בעגלה. התובעת הייתה משנעת את העגלה לתוך הסניף ומעבירה את המוצרים החסרים מהעגלה למדפים.
המחסן של חומרי הניקוי מרוחק כ -80 מ' מתוך הסניף והמחסן של חומרי הטואלטיקה מרוחק כ – 100 מ' ממתוך הסניף.
ו. בשנת 2001 התובעת נקלטה לעבודה בשופרסל בהיקף של משרה מלאה וזאת כסדרנית ודיילת מכירות במחלקת כלי בית. התובעת הועסקה על ידי שופרסל במחלקה זו עד לשנת 2007, כאשר יום העבודה של התובעת עמד על 10 שעות. התובעת עסקה בסידור ומכירה של כלי בית .
מחלקת כלי בית היא מחלקה גדולה המשתרעת על פני 20% משטח הסניף, כאשר הסחורה מפוזרת במקומות שונים ברחבי הסופר.
ז. משנת 2007 ועד לשנת 2014, התובעת עבדה בליקוט סחורה עבור טלא סל. התובעת הייתה מקבלת הזמנה של לקוח באמצעות מחשב שמחובר לעגלה ומלקטת את המוצרים השונים המופיעים בהזמנה לתוך העגלה. ליקוט המוצרים השונים לצורך ביצוע ההזמנה התבצע בכל רחבי הסניף.
לכל ביצוע הזמנה, הוקצב לתובעת זמן קצר והיא ביצעה את ליקוט המוצרים מהאזורים השונים תוך כדי הליכה מהירה. בעת ליקוט המוצרים לעגלה, התובעת נעמדה ליד המדף והורידה את המוצר לעגלה.
בשלוש השעות הראשונות של יום העבודה, התובעת הייתה מבצעת ליקוט עבור הזמנות של לקוחות עסקיים, שכללו מספר רב של מוצרים מאותו פריט כגון: 60 קוטג', 40 חלב, 11 אבטיחים וכיוצא בזה.
ח. עבודת התובעת בשופרסל הסתיימה ביום 28.9.2014.
ט. בשנת 1997, התובעת עברה ניתוח דליות ברגל ימין ובשנת 2010 היא עברה ניתוח דליות ברגל שמאל.
י. בשנתיים האחרונות התובעת סובלת מסכרת ומכולסטרול.

4. השאלות:
מהו הליקוי של התובעת?
האם ניתן לקבוע, בסבירות של מעל 50%, קיומו של קשר סיבתי בין עבודת התובעת לליקוי ממנו היא סובלת? גם החמרת מצב הליקוי עקב העבודה משמעה קיום קשר סיבתי בין השניים.
ככל שהתשובה לשאלה הקודמת הינה בחיוב, וקיים לדעת המומחה קשר סיבתי בין העבודה לליקוי, הוא מתבקש להשיב לשאלה הבאה בדבר אופן קרות הליקוי, דהיינו:
האם בעיקרו של דבר ניתן לומר, כי הליקוי של התובעת עקב עבודתה נגרם על דרך של פגיעות זעירות כך שכל אחת מהן הסבה לה נזק זעיר בלתי הדיר עד שהצטברות הנזקים הזעירים הללו זה על גבי זה גרמה גם כן לליקויה (כדוגמת טיפות מים המחוררות את האבן עליה הן נוטפות).
ד. ככל שהמומחה ישיב לשאלה הקודמת בחיוב, הוא מתבקש להשיב לשאלה הבאה בדבר השפעת העבודה על הליקוי ביחס לגורמיו האחרים, דהיינו - האם לעבודת התובעת השפעה משמעותית על ליקויה של התובעת? (השפעה משמעותית על פי הפסיקה הינה בשיעור של 20% ומעלה).
ה. האם המדובר במקרה שלפנינו במחלת מקצוע לפי התוספת השנייה ל תקנות הביטוח הלאומי (ביטוח מפני פגיעה בעבודה), תשי"ד-1954?

5. אם וככל שמי מהצדדים היה או עודנו בקשר עם המומחה, לגבי תובענה זו או הפגיעה מושא התובענה, לרבות חוות דעת שקיבל מהמומחה, יגיש הודעה בכתב לבית דין זה וישירות לצד שכנגד, תוך 7 ימים ממועד קבלת החלטה זו.

6. התיק יובא לעיוני ביום 10 .12.16 לשם מעקב אחר הגשת חוות דעת המומחה.

המזכירות תמציא העתק החלטה לצדדים ולמומחה, בדואר רשום +אישור מסירה.

ניתנה היום, כ"ח תשרי תשע"ז, (30 אוקטובר 2016), בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.


מעורבים
תובע: ילנה רוצינסקי
נתבע: המוסד לביטוח לאומי
שופט :
עורכי דין: