ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין ש. שלמה רכב בע"מ נגד אסתר טוייזר :

בפני כבוד ה שופט הישאם אבו שחאדה

תובעים

ש. שלמה רכב בע"מ
ע"י ב"כ עוה"ד פלשקו

נגד

נתבעים

1.אסתר טוייזר
2.הראל חברה לביטוח בע"מ
שניהם ע"י ב"כ עוה"ד ארזי

פסק דין

1. התובעת הינה חברה להשכרת רכבים ורכב שבבעלותה ניזוק במהלך תאונת דרכים (להלן: רכב 1) שארעה בין רכב 1 לבין רכב שבו נהגה הנתבעת 1 ואשר היה מבוטח אצל הנתבעת 2 (להלן: רכב 2).

2. מטעם התובעת העידו נהג רכב 1 ואחיו שהיה עימו ברכב בעת קרות התאונה. שניהם מסרו גרסה דומה ואשר לפיה, הגיעו לצומת שבו ישנם נתיבים שמובילים לנסיעה ישר על פי הוראת רמזור וכן נתיב אחד שמוביל לנסיעה שמאלה על פי הוראת רמזור אחר. לטענתם, הרמזור שמכוון את התנועה לפנייה שמאלה היה ירוק באופן מלא. רכב 1 פנה שמאלה ולפתע רכב 2 שהגיע מהכיוון הנגדי בנסיעה ישר התנגש עם חלקו הקדמי עם דופן ימ ין של רכב 1.

3. מטעם הנתבעים העידה הנתבעת 1 ואשר לטענתה במהלך נסיעה ישר הגיעה לצומת שבו רמזור המ כוון את התנועה לנסיעה ישר. לטענתה, הרמזור מכיוון נסיעתה היה ירוק ולכן המשיכה בנסיעה ישר. לפתע , הגיח רכב 1 וחסם את נתיב נסיעתה, ורכב 2 התנגש בו בחלקו הימני.

4. למעשה, מדובר בגרסה מול גרסה. לא התרשמתי שהעובדה שהתובעת הביאה שני עדים שהיו ברכב 1 בהכרח עושה את גרסתם עדיפה על גרסת הנתבעת 1. הליך קביעתם של ממצאים שבעובדה בבית המשפט איננה מוכרעת על פי מנין העדים שהביא כל צד. ברור שאחד הצדדים בלבד הוא זה שחצה את הצומת ברמזור אדום, ולא ששניהם חצו את הצומת ברמזור אדום, אך קיים קושי להעדיף גרסה מסוימת על פני רעותה, וזאת בהעדר ראיות אובייקטיביו ת חיצוניות אחרות. יתר על כן, הוגש לעיוני תיק המשטרה (ת/1) ואשר כולל את העדויות של הנהגים השונים ואת מסקנות בוחן התנועה שהגיע לזירת אירוע התאונה . בסופו של יום, משטרת ישראל הורתה על סגירת תיק החקירה בשל "העדר ראיות" והגיעה למסקנה שלא ניתן לקבוע "מעל לכל ספק סביר", כנדרש בהליך הפלילי, מי חצה את הצומת ברמזור אדום ומי חצה את הצומת ברמזור ירוק.

5. יחד עם זאת, יש לזכור שבמישור האזרחי, חלה חובה הדדית לזהירות משנה בעת חציית צומת. בנסיבות אלה, הנני קובע שהאחריות לגרם התאונה מתחלקת בין שני הנהגים באופן שווה.

6. לאור כל האמור לעיל, הנתבעות 1 ו-2 ביחד ולחוד ישלמו לתובעת את הסכומים הבאים:

א. מחצית הסך של 33,672 ₪ שהינו סכום הנזק על פי חוו"ד שמאי, בקיזוז ערך השרידים. סכום זה יישא בהפרשי הצמדה וריבית כחוק מיום 26.11.14 (מועד עריכת חוו"ד שמאי) ועד מועד התשלום בפועל.

ב. 690 ₪ בגין דמי שמאות.

ג. דמי גרירה בסך 200 ₪.

ד. אגרת בימ"ש כפי ששולמה.

ה. שכר שני העדים מטעם התובעת בסך של 900 ₪.

ו. שכר טרחת עו"ד בסך של 17.5 אחוז מהסכום הכולל שבסעיפים א', ב' ו-ג'.

7. למען השלמת התמונה יצוין שבכתב התביעה נכלל רכיב נזק של ימי ההשבתה של רכב 1 (סעיף 7.4 לכתב התביעה). לא הובאו ראיות בעניין זה על ידי התובעת (לא לעניין מספר ימי ההשבתה ולא לעניין העלות של יום ההשבתה אחד של רכב 1) ולכן רכיב נזק זה נדחה.

זכות ערעור תוך 45 יום.

המזכירות תשגר העתק פסק הדין לצדדים.

ניתן היום, כ"ח תשרי תשע"ז, 30 אוקטובר 2016, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: ש. שלמה רכב בע"מ
נתבע: אסתר טוייזר
שופט :
עורכי דין: