ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין חיים כהן נגד MERCEDES BENZ :

בפני כבוד ה שופטת מיכל ברלינר לוי

תובעים

חיים כהן

נגד

נתבעים

  1. MERCEDES BENZ
  2. מרצדס- בנץ (כלמוביל בע"מ)

החלטה

1. לפני בקשת הנתבעת 2 להעביר את הדיון לבית המשפט באזור תל אביב בהעדר סמכות מקומית.

2. על פי הנטען בכתב התביעה, ביום 5.8.15 רכש התובע רכב מסוג מרצדס מאת הנתבעת 2, כשהנתבעת 1 היא יצרנית הרכב בגרמניה ונתבעת 2 היא היבואנית והסוכנת הראשית בישראל. עוד נטען כי בסמוך לאחר רכישת הרכב התברר כי הרכב באיכות ירודה, פגום ולו תקלות רבות. התובע ביקש לבטל העסקה ולה ורות לנתבעת להחזיר לו את תמורת הרכב.

4. ביום 11.7.16 הגישה הנתבעת 2 כתב הגנה, במסגרתו העל תה טענה להעדר סמכות מקומית. בנוסף, הגישה נתבעת 2 ביום 28.9.16 בקשה נפרדת לדחיית התובענה בשל חוסר סמכות מקומית או להעברתה לבית המשפט המוסמך ב מחוז תל אביב. לטענתה, אף אחת מחלופות תקנה 3 לתקנות סדר הדין האזרחי התשמ"ד-1984, אינה מתקיימת במקרה דנן. מקום משרדיה של הנתבעת 2 בראש העין, העסקה בוצעה בתל אביב והתיקונים לרכב בוצעו במוסך בנתניה. משכך, לדידה הסמכות המקומית לדון בתובענה היא לבית המשפט במחוז תל אביב. הנתבעת הוסיפה וציינה כי טענת התובע שאוזכרה בכתב התביעה לפיה לנתבעת סוכנות בכפר כנא דינה להדחות בשל העובדה כי לא מדובר בסניף של הנתבעת אלא בעסק עצמאי הנמצא בבעלות אחרת ונפרדת .

5. התובע הגיש תגובה לבקשה, במסגרתה ציין כי אף אם הסוכנות בכפר כנא הינה סוכנות עצמאית, די בכך כי מדובר בסוכנות של הנתבעת, כדי לאפשר לו להגיש תביעתו במקום פעילותה של סוכנות זו. התובע הוסיף כי באתר האינטרנט של הנתבעת מופיעה הסוכנות בכפר כנא כסוכנותה של הנתבעת וצרף אסמכתא מן האתר בדבר האמור.

דיון והכרעה
6. סעיף 3 ל תקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד- 1984 (להלן: "התקנות") קובע לעניין סמכות מקומית, כדלקמן:
"3. א) תובענה שאינה כולה במקרקעין, תוגש לבית המשפט שבאזור שיפוטו מצוי אחד מאלה:
(1) מקום מגוריו או מקום עסקו של הנתבע;
(2) מקום יצירת ההתחייבות;
(3) המקום שנועד, או שהיה מכוון, לקיום ההתחייבות;
(4) מקום המסירה של הנכס;
(5) מקום המעשה או המחדל שבשלו תובעים."

7. הפסיקה קבעה לא אחת, כי יש לתת משקל נמוך , אם בכלל, לנוחותו של המתדיין, אשר הופכת לכלי בידיו באצטלה של טענה משפטית בדמות הסמכות המקומית. ראה לעניין זה : בר"ע 6920/94 יאיר לוי נ' צבי פולג ואח', פ"ד מט (2) 734,731; רע"א 188/02 מפעל הפיס נ' אלי כהן ואח', פ"ד מז (4) 473, וכן רע"א 11556/05 קמור רכב בע"מ ואח' נ' חיים חימו ואח' (פורסם באתר נבו).

8. סעיף 3 לעיל, מחיל את התנאים החלופיים הבאים בעניין של סמכות מקומית בהגשת תובענ ה. תובענה תוגש לבית המשפט שבאזור שיפוטו מצוי אחד מאלה: מקום מגוריו או מקום עסקו של הנתבע; מקום יצירת ההתחייבות; המקום שנועד, או שהיה מכוון, לקיום ההתחייבות; מקום המעשה או המחדל שבשלו תובעים.

החלופה הראשונה קובעת, כי התביעה תוגש במקום מגוריו או מקום עסקו של הנתבע. לנתבעת סניפים בכל הארץ כפי שעולה מפרסומה באתר האינטרנט . לה מרכזי שרות ואולמות תצוגה במחוזות מרכז, דרום וצפון. בין היתר, מ ציגה הנתבעת באתר האינטרנט את מרכז השרות ואולם התצוגה בכפר כנא, כחלק בלתי נפרד מסניפיה.

במקרה של חברה אשר לה מספר סניפים, ניתן להגיש את התביעה ב מחוזו של כל אחד מהם, שכן כל אחד מסניפיה מהווה את "מקום עסקו של הנתבע", זאת על פי לשון התקנה עצמה. ראה א. גורן, סוגיות בסדר דין אזרחי, מהדורה שמינית, ע' 27 :
" כאשר מדובר על מקום עסקים של חברה נתבעת (או של גוף משפטי אחר) שהיא בעלת סניף ראשי וגם סניפים מקומיים, ניתן להקנות סמכות מקומית לבית המשפט החולש על כל אחד מהסניפים, ואין חובה להגיש את התובענה בבית המשפט שבאזורו מצוי הסניף הראשי או הסניף הישיר הקשור לעניין. ניתן להגיש את התובענה גם בבית המשפט שבאזור שיפוטו נמצא אחד הסניפים".

משכך, לבית משפט זה סמכות מקומית לדון בתובענה.

9. לאור האמור, הנני דוחה את הבקשה להעברת הדיון לבית משפט במחוז תל אביב.
אינני עושה צו להוצאות.

512937154678313
54678313
המזכירות תשלח ההחלטה לצדדים.

ניתנה היום, כ"ח תשרי תשע"ז, 30 אוקטובר 2016, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: חיים כהן
נתבע: MERCEDES BENZ
שופט :
עורכי דין: