ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין ויקטור עמוס נגד המוסד לביטוח לאומי :

לפני: כבוד השופט יוסף יוספי

התובע:
ויקטור עמוס, ת.ז XXXXX430
ע"י ב"כ: עו"ד שילת דהן

-
הנתבע:
המוסד לביטוח לאומי
ע"י ב"כ: עו"ד בתואל חדד

החלטה

1. הנני ממנה את ד"ר ציון עידו מומחה לאורתופדיה למומחה – יועץ רפואי מטעם בית הדין על מנת ליתן חוות דעת ולענות על השאלות שיפורטו להלן, כאשר הבסיס העובדתי למתן חוות הדעת יפורט להלן.

2. העובדות עליהן יסתמך המומחה

א. תפקיד התובע כבקר אוניות

התובע עובד משנת 1995 כבקר אוניות בנמל אשדוד. התובע ישב ב"בוטקה" צמוד לרגל המנוף, והמנוף ביצע פריקה וטעינה של מכולות. המנוף היה זז על מסלול מסילה, וה"בוטקה" היה זז יחד איתו. המכולות היו כבדות, כך שהמנוף היה בתזוזה תמידית אשר גרמה לרעד במנוף, וכפועל יוצא גרמה לרעד לתובע.

בתפקיד זה התובע עבד 5 ימים בשבוע, מתוכם 4 ימים ישב ב"בוטקה", ויום אחד הסתובב בשטח מחוץ ל"בוטקה". התובע עבד 8 שעות ביום, בהן שהה ב"בוטקה" רוב הזמן, למעט 30-45 דקות הפסקה, ולמעט יציאות קצרות כדי לזהות מכולות.

עולה כי התובע היה חשוף לרטט בגופו רוב שעות עבודתו במשך 4 ימים בשבוע החל משנת 1995.

ב. יתר תפקידי התובע

כמפורט במסגרת העובדות המוסכמות שהגישו הצדדים (שני דפים ראשונים, ללא הדף השלישי הדן בפלוגתא) – המצ"ב כנספח א'.

3. המומחה מתבקש לענות על השאלות הבאות

א. מהו ליקויו של התובע?

ב. ממה סובל התובע בכל הקשור לגבו ולצווארו?

ג. האם ניתן לקבוע, בסבירות של מעל 50%, קיומו של קשר סיבתי בין עבודת התובע לליקוי ממנו הוא סובל? דהיינו יותר סביר לקבוע שתנאי העבודה השפיעו על הופעת הליקוי או החמרתו, לעומת המצב ההפוך שתנאי העבודה לא השפיעו.

ד. ככל שהתשובה לשאלה הקודמת הינה בחיוב, וקיים לדעת המומחה קשר סיבתי בין העבודה לליקוי, הוא מתבקש להשיב לשאלה הבאה בדבר אופן קרות הליקוי, דהיינו:
האם בעיקרו של דבר ניתן לומר, כי ליקויו של התובע עקב עבודתו נגרם על דרך של פגיעות זעירות כך שכל אחת מהן הסבה לו נזק זעיר בלתי הדיר, עד שהצטברות הנזקים הזעירים הללו זה על גבי זה גרמה גם כן לליקויו? (כדוגמת טיפות מים המחוררות את האבן עליה הן נוטפות).

ה. ככל שהמומחה ישיב לשאלה הקודמת בחיוב, הוא מתבקש להשיב לשאלה הבאה בדבר השפעת העבודה על הליקוי ביחס לגורמיו האחרים, דהיינו - האם לעבודת התובע השפעה משמעותית על ליקויו של התובע? ("השפעה משמעותית" על פי הפסיקה הינה בשיעור של 20% ומעלה).

4. החומר שיועבר למומחה

א. החומר הרפואי המצוי בתיק, וכן חומר רפואי נוסף ככל שמי מהצדדים יבקש להגיש כזה עד ליום 15.11.16.

ב. אל המומחה יועברו העובדות המוסכמות שהגישו הצדדים (שני דפים ראשונים, ללא הדף השלישי הדן בפלוגתא), וכן העובדות אשר נקבעו בהחלטה זו כמפורט לעיל.

ג. בנוסף, יועברו אל המומחה דו"חות הרטט שיוגשו על ידי ה נתבע עד ליום 10.11.16 יחד עם החלטה ברוח החלטת כבוד השופטת יעל אנגלברג שוהם אשר הוגשה לתיק, וזאת בהאי לישנא:
לתשומת לב המומחה כי בדיקות הרטט נערכו לבקשת הנמל תוך בחירת מהלך מייצג של פעולת המנוף (כלומר בתנאי מעבדה) ולא במהלך יום עבודה שלם. כמו כן, עורך הבדיקה לא יכול היה להעריך האם ביצוע מהיר יותר של העבודה יש בו כדי לשנות מעוצמת הרטט.

5. המזכירות תשלח החלטתי זו לצדדים בדואר רשום עם אישורי מסירה, טרם העברת החלטה זו והחומר הרפואי הקיים בתיק למומחה.

6. המומחה מתבקש להגיש חוות דעתו לבית הדין תוך 30 ימים מיום קבלת החומר ולא יאוחר מיום 28.12.16.

7. לעיון ביום 29.12.16.

ניתנה היום, כ"ח תשרי תשע"ז, (30 אוקטובר 2016), בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.


מעורבים
תובע: ויקטור עמוס
נתבע: המוסד לביטוח לאומי
שופט :
עורכי דין: