ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין איי.די.איי. חברה לביטוח בע"מ נגד ולריה קונדטרב :

בפני כבוד ה שופטת אפרת בוסני

תובעים

1.איי.די.איי. חברה לביטוח בע"מ
2.חיים חסון

נגד

נתבעות

1.ולריה קונדטרב
2.הכשרה חברה לביטוח בע"מ

פסק דין

הצדדים הסמיכו את בית המשפט להכריע במחלוקת ביניהם, על דרך הפשרה ומכוח סמכותו של בית המשפט על פי סעיף 79א לחוק בתי המשפט [נוסח משולב] התשמ"ד-1984.

לאחר ששמעתי את העדויות ובחנתי את הראיות, ובשים לב לנסיבות קרות התאונה ומוקדי הנזק בכלי הרכב, הגעתי לכלל דעה להטיל את האחריות לתאונה על הנתבעת 1.

מדובר בתאונה שאירעה ביום 28.07.2013 בצומת מרומזר, עת שרכב התובעים היה בשלהי פנייה שמאלה ורכב הנתבעים שהוסע בנתיב הנגדי חצה את הצומת. שני הנהגים עמדו על גרסתם כי נסעו בחסות אור ירוק, ומשלא הוצגה בפניי ראיה פוזיטיבית כלשהי שיש בה כדי לללמד על מופע הרמזור בנתיב נסיעת כלי הרכב המעורבים, לא ניתן לקבוע מי מהנהגים נכנס לצומת בניגוד לאור האדום ברמזור. עם זאת, מהחומר שלפניי ראיתי להטיל על הנתבעת 1 את האחריות לתאונה, גם אם חצתה את הצומת בחסות אור ירוק. רכב התובעים, לאור מיקום הפגיעות ברכב (בחלק האחורי ימני) היה בשלהי ההשתלבות לפנייה שמאלה, לאחר שעבר שני נתיבים עד למקום התאונה. רכב הנתבעות הוסע בכיוון הנגדי לכיוון הנסיעה ממנו פנה רכב התובעים שמאלה בנתיב הימני. כך שהמסקנה המסתברת היא כי הנתבעת 1 נכנסה לצומת לא פנויה והיה עליה להבחין ברכב התובעים שעבר שני נתיבים עד למקום התאונה, לגביו העידה הנתבעת 1 כי היא ראתה אותו ממרחק של 30 מטרים לפני הצומת, לבלום את הרכב או להסיטו מעט שמאלה ובכך ולמנוע את התאונה. זאת, גם אם הרמזור בכיוון נסיעתה היה ירוק.

כך גם נקבע בפסק הדין דין בת"ק (נת') 276-09-13. קביעות פוזטיביות אלה בפסק הדין לאחר שמיעת העדים מקימות השתק פלוגתא.

תקנה 41 לתקנות התעבורה, התשכ"א-1961 קובעת "נוהג רכב לא יפנה ימינה או שמאלה תוך כדי נסיעה או כשהוא מתחיל לנסוע ולא יסטה מקו נסיעתו, אלא במהירות סבירה ובמידה שהוא יכול לעשות זאת בבטחה בלי להפריע את התנועה ובלי לסכן אדם או רכוש". למרות זאת, לא ראיתי בנסיבות העניין להטיל על נהג התובעת אשם תורם, לאור מיקום הפגיעה ברכב התובעת - בפינת הפגוש האחורי האחורי ימני - המלמד שרכב התובעת היה בעת התאונה בשלהי הפניה שמאלה, וכן משלא על פי חומר הראיות לקבוע כי רכב התובעים הוא שנסע בחסות אור אדום. התובע 1 העיד כי נסע בחסות אור ירוק, והנתבעת 1 אישרה בעדותה שלא ראתה איזה רמזור היה בכיוון נסיעת רכב התובעים כשהחל בפנייה.

אשר על כן, הנתבעות, יחד ולחוד, ישלמו לתובעת 1 סך של 15,897 ₪ ולתובע 2 סך של 2 ,644 ₪ בצירוף הפרשי הצמדה למדד מיום הגשת התביעה. כן תשלמנה הנתבעות לתובעת 1 את אגרת המשפט ששולמה ושכ"ט עו"ד בשיעור 17.55%. הסכום הכולל ישולם תוך 30 יום, שאם לא כן ישא הפרשי הצמדה וריבית כחוק.

פוטרת את התובעים מתשלום המחצית השנייה של האגרה.,

ניתן היום, כ"ט אלול תשע"ו, 02 אוקטובר 2016, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: איי.די.איי. חברה לביטוח בע"מ
נתבע: ולריה קונדטרב
שופט :
עורכי דין: