ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אגד אגודה שיתופית לתחבורה בישראל נגד סמדר ויקי חממי :

החלטה בתיק בש"א 5907/16
בבית המשפט העליון

לפני: כבוד השופט מ' מזוז

המבקשת:
אגד אגודה שיתופית לתחבורה בישראל

נ ג ד

המשיבה:
סמדר ויקי חממי

בקשה להעברת מקום דיון

בשם המבקשת: עו"ד תמר קסירר
בשם המשיבה: עו"ד סיגל זץ

החלטה

1. לפני בקשה לפי סעיף 78 לחוק בתי המשפט [נוסח משולב], התשמ"ד-1984 להעברת מקום דיון בתא"מ 20805-05-16 מבית משפט השלום ברחובות לבית משפט השלום בירושלים.

2. עניינו של התיק בתביעה נזיקית שהגישה המשיבה נגד המבקשת ביום 9.5.2016 בבית משפט השלום ברחובות.

3. לטענת המבקשת, יש להורות על העברת התיק לבית משפט השלום בירושלים משום ש"נסיבות המקרה שלפנינו מצביעות על זיקה מוחשית וברורה לאזור ירושלים": התאונה מושא התביעה התרחשה בירושלים, נהג האוטובוס המעורב לכאורה בתאונה מתגורר בירושלים וכך גם השמאי העורך חוות דעת בתיקים מסוג זה עבור המבקשת. עוד נטען כי לבית משפט השלום ברחובות סמכות מקומית "פורמלית" בלבד היות שלמבקשת סניפים בכל רחבי הארץ, וכי אין לתת משקל במאזן הנוחות לעובדה שמשרדיהם של באי-כוחה של המשיבה ממוקמים באזור המרכז.
4. המשיבה מתנגדת לבקשה. לגישתה, כתב התביעה הוגש על-פי כללי הסמכות המקומית, בפרט נוכח העובדה שמשרדיה הראשיים של המבקשת מצויים בתחום שיפוטו של מחוז מרכז. עוד נטען כי סוג התביעה אינו מצריך היכרות של בית המשפט עם מקום התרחשות התאונה. לטענתה, אף לא ברור בשלב זה אם כלל תידרש חוות דעתו של שמאי מטעמה של המבקשת, וגם אם תידרש חוות דעת כזו, ספק אם למבקשת – לאור היקף פעילותה הרחב – שמאי אחד בלבד המתגורר דווקא בירושלים.

5. לאחר שעיינתי בבקשה ובתגובה לה, לא מצאתי מקום לקבל את הבקשה. המבקשת לא עמדה בנטל המוטל עליה להראות שמאזן הנוחות מטה במובהק את הכף לטובת העברת מקום הדיון (בש"פ 1116/04 ברדיצ'בסקי נ' מדינת ישראל (8.2.2004)). הגם שיש לתיק זיקות מסוימות לירושלים, מהמסמכים שצורפו לבקשה עולה כי בעלי המונית המעורבת בתאונה הינו תושב ראשון לציון וכי המונית משתייכת לתחנה הממוקמת במודיעין. לפיכך, הגשת התביעה מצד המשיבה בבית משפט השלום ברחובות איננה מעלה תמיהה או חשש להתנהלות חסרת תום לב. בנסיבות הענין דומה כי הותרת מקום הדיון הנוכחי על כנו לא תקשה על המבקשת יתר על המידה.

6. אשר על כן, הבקשה נדחית. אין צו להוצאות.

ניתנה היום, ‏ג' בתשרי התשע"ז (‏5.10.2016).


מעורבים
תובע: אגד אגודה שיתופית לתחבורה בישראל
נתבע: סמדר ויקי חממי
שופט :
עורכי דין: