ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מדינת ישראל נגד חמד זינאתי :

החלטה בתיק בש"א 4133/16 בבית המשפט העליון

לפני: כבוד השופט מ' מזוז

המבקשים:
1. מדינת ישראל

2. המשרד לבטחון פנים

3. משטרת ישראל

נ ג ד

המשיב:
חמד זינאתי

בקשה להעברת מקום דיון

בשם המבקשים: עו"ד דוד עטר
בשם המשיב: עו"ד אסף חוברה

החלטה

1. בקשה לפי סעיף 78 לחוק בתי המשפט [נוסח משולב], התשמ"ד-1984 (להלן: החוק) להעברת מקום הדיון בתביעה שהגיש המשיב נגד המדינה בת"א 43161-04-16 בבית המשפט המחוזי מרכז-לוד.

2. המשיב הורשע בשנת 2009 בבית המשפט המחוזי בחיפה בעבירות של רצח וקשירת קשר לפשע ונידון למאסר עולם, אך זוכה מן העבירות - לאחר שריצה למעלה מארבע שנות מאסר - בפסק דינו של בית משפט זה (ע"פ 2869/09 זינאתי נד מדינת ישראל (9.11.2011)). המשיב הגיש תביעה נגד המדינה שבה טען כי מחדלים של חוקרי משטרת ישראל הם שהובילו לכך שריצה את תקופת המאסר האמורה.

3. לטענת המדינה יש להעביר את מקום הדיון בתביעה לבית המשפט המחוזי בחיפה משום שמירב הזיקות הן לבית משפט זה. כך נטען, כי מקום עבודתם של הגורמים והעדים הרלוונטיים לתביעה נמצא בחיפה; כי הרשויות הנתבעות נמצאות בחיפה; וכי ניהול ההליך בבית המשפט המחוזי מרכז-לוד יחייב את הגעתם של הגורמים השונים למרכז הארץ, הן לצורך הדיונים בבית המשפט והן לצורך ישיבות הכנה בפרקליטות מחוז מרכז. המשיב מתנגד לבקשה. לטענתו הוא בחר שלא להגיש את התביעה לבית המשפט המחוזי בחיפה משום שהוא איננו מסוגל, מבחינה נפשית, לשוב לשערי הבניין שבו הורשע. לתמיכה בטענתו זו צירף המשיב חוות דעת רפואית מפורטת (שלא התייחסה דווקא לבית המשפט המחוזי בחיפה) וכן תצהיר מטעמו. כן הודגש כי המשיב אינו מטיל דופי בשופטי בית המשפט המחוזי בחיפה. בנוסף נטען, כי המדינה ממילא לא פירטה, כנדרש, מיהם הגורמים הרלוונטיים שהגעתם למרכז הארץ מתבקשת, וכי מכל מקום אין המדובר בטרחה רבה מדי, גם בשים לב לכך שהמרחק בין העיר חיפה לעיר לוד איננו כה רב.

4. מעיון בבקשה ובתגובת המשיב עולה, כי מרב הזיקות הן לבית המשפט המחוזי בחיפה, כטענת המדינה. לכן, לכאורה היה מקום להיענות לבקשה ואין בטענות המשיב כדי להצדיק מסקנה אחרת. אולם, נוכח הוראת סעיף 78 לחוק, משהחל הדיון בתביעת המשיב (ביום 8.9.2016 התקיימה ישיבת קדם משפט) לא ניתן להיענות לבקשה ללא הסכמת השופט הדן בתיק.

5. לפיכך, ההחלטה הסופית בבקשה תושהה עד ליום 15.11.2016, ובפרק הזמן הזה יוכלו המבקשים לפנות לבית המשפט המחוזי מרכז-לוד (כבוד השופט א' פורג) ולקבל עמדתו באשר להעברת התיק לבית המשפט המחוזי בחיפה.

ניתנה היום, ‏ג' בתשרי התשע"ז (‏5.10.2016).


מעורבים
תובע: מדינת ישראל
נתבע: חמד זינאתי
שופט :
עורכי דין: