ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין ויקטור בן חמו נגד שירות בתי הסוהר :

לפני כבוד ה נשיא אברהם טל

העותר

ויקטור בן חמו

נגד

המשיב
שירות בתי הסוהר


נוכחים:
ב"כ העותר עו"ד חן מאירי
ב"כ המשיב עו"ד כנרת צימרמן

פרוטוקול

ב"כ העותר: חוזרת על העתירה.

ב"כ המשיב: מגישה כתב תשובה.
שירות בתי הסוהר יש לו את תחומי האחריות שלו. הוא לא יכול להיות אחראי על גורמי הטיפול בקהילה או על גורמי רש"א, לא אחראי מתי הם מגיעים לעבודה ומתי לא.
העותר טען נגד העובדת הסוציאלית בבית הסוהר. הוא טען שהם לא העבירו את הבקשה. הבקשה הועברה בסוף אוגוסט. העובדה שהעותר קיבל תשובה אחרת מלשכת הרווחה, יש להם את הסיבות שלהם למה הם עונים בצורה כזאת לאסירים שמתקשרים ישירות לעו"ס שמטפל במתלוננת.
חשוב לציין שאמרו לעותר שאסור לו לעשות את זה.
אני לא יכולה לייצג את גורמי הטיפול בקהילה, אבל יש להם את העומסים שלהם.
בקשה של אסיר שמבקש לעלות לוועדת שחרורים, היא לא בראש סדר העדיפויות שלהם.
עוד לפני הגשת העתירה נערכה שיחה ביום 19.9 והעו"ס אמרה שהיא תכתוב חוות דעת וכך כתבה גם ביום 21.9. מעבר לכך, אין לנו מה לעשות. אני לא יודעת מה סדרי העדיפויות שלהם.

ב"כ העותר: עיינתי בכתב התשובה.
חברתי מתייחסת לחודש אוגוסט ואילך. מחודש יוני לאסיר יש תוכנית שיקום מוכנה, רש"א מקבלים אותו, בונים לו תוכנית מעבר לתקופת הרישיון.
במקרה הזה המכשלה היא עוד לפני וועדת אלמ"ב כי הרי לא יתכן שגורמי הטיפול מפגישים את האיר עם רש"א שלא ראו את כל הנתונים שלו, לאחר שבנו לו תוכנית והאסיר מיוזמתו פונה לעו"ס האגף ואומר שיש לו פרופיל אלמ"ב.
יש לי טענות לגבי סיווג העותר כאסיר אלמ"ב. במקרה הזה מדובר על 3 השנים האחרונות.
לא יתכן שיום לפני הוועה, כאשר האסיר בציפייה, מקבל מכתב שהתקבל דיווח מעו"ס האגף שיש לו פרופיל אלמ"ב. אין לי מענה לכך. ידינו כבולות. נכון שהאסיר לא צריך לפנות לקהילה אבו אנו נמצאים מול שוקת שבורה כאשר הוועדה נתנה החלטה ביום 5.9 שהורתה לוועדת אלמ"ב לומר את דברה וכך גם ביום 19.9. הוועדה אמרה שהחומר לא נמצא בידיהם. מישהו צריך לתת על כך את הדעת. רש"א הקפיאו את התוכנית בדיעבד היות והחומר לא נמסר לעו"ס. כנראה שהיה כאן כשל. רק בסמוך לפני הוועדה פתאום מגלה העו"ס שיש לו פרופיל אלמ"ב.

ב"כ המשיב: לעו"ס אין גישה לרישום הפלילי של האסיר. משטרת ישראל מסווגת את האסיר כאסיר אלמ"ב.
משטרת ישראל הודיעה לנו רק באוגוסט שהאסיר מסווג פרופיל אלמ"ב. מאותו רגע גם גורמי הטיפול ביחידה טיפלו בו כמו שצריך וחברתי טוענת שבנו לו כבר תוכנית רש"א קודם לכן. הם ביצעו את עבודתם בצורה טובה. הם פעלו עם העותר הזה כדי לקדם את העניין שלו מול רש"א ובנו לו תוכנית.


החלטה

העותר מרצה 16 חודשי מאסר החל מיום 3.2.16 בגין עבירות רכוש ותעבורה והוא מלין על התנהגות העו"ס על כך שלא פנתה מבעוד מועד לוועדת אלמ"ב על מנת לקבל חוות דעתה באשר להיות העותר אסיר אלמ"ב ובאשר לעמדתה לבקשתו להשתחרר על תנאי שקבועה לדיון בוועדת השחרורים ביום 26.9.16.

לטענת ב"כ העותר, היה על המשיב לקבל מידע באשר לאפשרות היותו של העותר אסיר אלמ"ב בעקבות תיק חקירה שנפתח נגדו בגין, בין השאר, תקיפת בן זוג ונסגר בינתיים תוך 45 יום מתחילת מאסרו.

ב"כ המשיב טוענת כי המידע הנ"ל, כמו גם מידע אחר באשר להרשעות קודמות ותיקים פתוחים של העותר, כמו של כל אסיר אחר, לא מצוי בידיו עם קליטתו למאסר אלא הנתונים מועברים על ידי משטרת ישראל כאשר היא קובעת לו קטגוריה.

ב"כ המשיב טוענת כי עו"ס הכלא פנתה מספר פעמים לגורמי הקהילה על מנת שייתנו חוות דעת לוועדת אלמ"ב בכל הקשור למערכת היחסים בין העותר לאשתו על מנת שהוועדה תשקול את היותו של העותר אסיר אלמ"ב ותביע עמדתה באשר לאפשרות שחרורו על תנאי בתוכנית רש"א שהוכנה לעותר, הגם שהוגדרה כאסיר אלמ"ב, דבר שרש"א לא ידעה עליו.
מדברי ב"כ הצדדים ומכתבי הטענות עולה כי עיקר הטרוניה שיש לעותר היא על גורמי הקהילה אשר לא פעלו בזריזות הראויה כדי להביא בפני ועדת אלמ"ב את עמדת אשתו של העותר בכל הקשור לשחרורו על תנאי, שכן תנאי לשחרור על תנאי במקרה של אסיר אלמ"ב, כמו העותר, הוא חוות דעת ועדת אלמ"ב המסתמכת, בין השאר, על מערכת היחסים בין העותר לקורבן העבירה.

הוצג בפניי מכתב עדכון של יועצת שיקום מחוזית של רש"א מיום 1.9.16 ממנו עולה כי לעותר פרופיל אלמ"ב הסתמך על תיק מעברו שנסגר, אין לרש"א מידע נוסף אודות התיק וטרם נתקבל דיווח מוועדת אלמ"ב.

לאור האמור לעיל, ומאחר ומועד חלוף שני שליש ממאסרו של העותר עומד לחלוף בסוף שנת 2016, נראה לי כי לא יהיה מנוס מדחיית הדיון בוועדת השחרורים, באם זו תחליט שלא לדון בבקשת העותר לשחרור על תנאי ללא חוות דעת ועדת אלמ"ב.

העניין מסור לסמכותה של ועדת השחרורים ובאם תחליט לדחות את הדיון, חזקה עליה שתיקח בחשבון את סיבת הדחייה וועדת אלמ"ב תעשה הכל על מנת לקבל את כל הנתונים הרלוונטיים לגבי העותר, לרבות עמדת גורמי הקהילה, עד לדיון הנדחה.

בכפוף לאמור לעיל, אני דוחה את העתירה.

ניתנה והודעה היום י"ט אלול תשע"ו, 22/09/2016 במעמד ב"כ הצדדים.

אברהם טל , נשיא


מעורבים
תובע: ויקטור בן חמו
נתבע: שירות בתי הסוהר
שופט :
עורכי דין: