ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מדינת ישראל נגד רודולף בוק :

לפני כבוד ה שופטת, סגנית נשיא רות לורך

המאשימה

מדינת ישראל

נגד

הנאשם
רודולף בוק (עציר)


נוכחים:

ב"כ המאשימה עו"ד רעות אבירי ו עו"ד נעמה טל
ב"כ הנאשם עו"ד יעקב מרגולוב

הנאשם הובא על ידי שב"ס

פרוטוקול

ב"כ הנאשם:
אני מניח שבית המשפט עיין בתסקיר שירות המבחן וראתה את המלצת שירות המבחן לשחרר את הנאשם לראיון קליטה לצורך קליטתו להליך טיפולי כמובן בקהילה הטיפולית "אילנות", מסגרת סגורה ומפוקחת למשך כשנה.
מדובר בהמלצה שמבוססת על ידי שירות המבחן וזאת בנסיבותיו החריגות של הנאשם שבפנינו.
אין מחלוקת על השוני בין תפקידה ופועלה של הנאשמת האחרת באירוע לבין הנאשם שבפנינו.
הנאשם שבפנינו, אדם בן 46 ללא עבר פלילי, כשקצינת המבחן מתארת בתסקיר מפורט שמתבסס על קבלת מידע מעובדים סוציאליים. קצינת המבחן אף נפגשה עם אחיו שגם נמצא כאן לצורך בחינת האפשרות שיוכל ללוות אותו לאותם סידורים לצורך קליטה אפשרית בקהילה טיפולית. שוחחה עם אמו של הנאשם, קיבלה מסמכים ממרפאת בית המעצר ומהפסיכיאטר כיוון שבאופן חריג הנאשם אושפז, אמנם לפרק זמן קצר, בהנחיית פסיכיאטר במב"ן בשל הידרדרות חריפה במצבו.
כאן יש לצערי הוכחה למצוקה הזו, הוכחה שמתבטאת גם בטיפול פסיכיאטרי שמקבל עד היום, גם לאשפוז במב"ן לצורך בחינת דרכי טיפול חלופיות ומכאן אני עובר לנקודה הבאה. האיש לא מתאים, ככל הנראה, בנסיבות האלה, לטיפול סגור בין כתלי שירות בתי הסוהר.
אני מכיר את ההלכות. ההידרדרות חלה וכך מציינת קצינת המבחן, בעקבות מות אביו שנפטר ב-21.1.16 בעוד שהאירוע התרחש חודשים בודדים לאחר מכן.
אילו היה מדובר בצרכן סמים שהולך ומבצע עבירות רכוש על מנת לממן לעצמו את צריכת הסם ונמנע מלפנות לגורמי טיפול ונמנע מלפנות לגמילה כזו או אחרת במסגרת סגורה או פתוחה או שמא מדובר באלכוהוליסט שנוהג חדשות לבקרים לפתוח תיקים במשטרה ופועל באלימות כלפי הסובבים אותו, הייתי מקבל את הערת בית המשפט, נכון אתה מודע לכך שיש בעיה לאורך זמן, נמנע מלטפל בה, כעת תישא במחיר. אני מבין את זה אבל זה לא המקרה.
הבקשה שלנו היא לשחרר אותו לפחות לראיון בקהילה הטיפולית.
עם כל השוני וההבנה שיש מקום לאבחנה בין שני הנאשמים, אנו עדיין מדברים על 9 חודשים, כאשר נכון לעכשיו הוא עצור 6 חודשים. אני צועד כמה צעדים קדימה – הוא יהיה שנה בקהילה טיפולית אילנות, משם ייצא להוסטל, אנו מדברים על עוד שנה וחצי. זה השלב אותו אנו מבקשים לעבור כרגע.
היתה המלצה לשחרר אותו למעצר בית מחוץ לנתניה בשילוב גמילה מאלכוהול ובמסגרת פתוחה.

ב"כ המאשימה:
אנו מתנגדים. אנו סבורים שהמלצות התסקיר לא הולמות לא את חומרת העבירה, לא את הנסיבות, לא את האבחנה שיש לבצע בין הנאשם לנאשמת. נקודת המוצא שלנו היא הענישה שקיבלה הנאשמת 2 שגם המחוזי מבחין בחלקה ובוודאי העליון ולכן גם מפחית.
העתירה שלנו היא למאסר בפועל.


החלטה

שירות המבחן מתבקש להגיש תסקיר לעניין העונש בעניינו של הנאשם ובתסקיר המליץ לשחרר את הנאשם לראיון במסגרת אילנות לצורך בדיקת אפשרות השתלבותו בהליך שיקומי לגמילה מאלכוהול במסגרת זו, וזאת אם יימצא לנכון בית המשפט לבחון אפשרות שיקומית בשים לב לכך שהנאשם עצור עד תום ההליכים.
מטבע הדברים, ב"כ הנאשם מבקש להצטרף להמלצה זו תוך שהוא מציין בין היתר כי מדובר בנאשם כבן 46, נעדר כל עבר פלילי כשיש אינדיקציה לטיפול נפשי גם בעקבות המעצר, כאשר האירוע עצמו נושא כתב האישום ארע בהיות הנאשם נסער ותחת השפעת אלכוהול בעודו בצער ויגון על מות אביו מספר חודשים קודם לכן.

ב"כ המאשימה מתנגדת לדחיית הדיון תוך שהיא מפנה לענישה שנגזרה על שותפתו של הנאשם ובציון מעמדה וחלקה הנמוך יותר.

לאחר ששמעתי את טיעוני הצדדים, עיינתי בכתב האישום המגולל את התנהלותם של הנאשם והאחרת, עיינתי בתסקיר ובהמלצת שירות המבחן, לא שוכנעתי כי יש להורות ולבחון עתה את החלופה השיקומית בעניינו של הנאשם נוכח חומרת העבירות המיוחסות לו והעובדה כי מעולם לא עבר ניסיון לגמילה מאלכוהול.

מטבע הדברים, הטיעונים של ב"כ הנאשם יילקחו בחשבון בעת קביעת עונשו של הנאשם.

מועד הטיעונים לעונש נדחה ליום 15.11.16 שעה 13:00.

הנאשם יובא על ידי שב"ס.

ניתנה והודעה היום י"ז אלול תשע"ו, 20/09/2016 במעמד הנוכחים.

רות לורך , שופטת, סגנית נשיא

ב"כ הנאשם:
אני מבקש דחייה כדי לאפשר לי להצטייד בחומר הפסיכיאטרי וככל שניתן, גם לבוא בדברים עם חבריי.


מעורבים
תובע: מדינת ישראל
נתבע: רודולף בוק
שופט :
עורכי דין: