ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אליהו נחום נגד אורי רענן :

בפני כבוד ה שופט עמית משה סובל-שלום ת"א

המבקש

אליהו נחום

נגד

המשיב

אורי רענן

פסק דין

1. בקשתו של המבקש, הזוכה בתיק הוצל"פ 01-XX465-53-6, ליתן לו רשות ערעור על החלטתה מיום 26.5.16 של כבוד רשמת ההוצל"פ המחוזי הגב' מרים סגל שדחתה את הבקשה להחזר אגרה.
יצויין כי החלטה זו הינה החלטה שנייה לבקשתו של המבקש להחזר אגרה כאשר הבקשה הראשונה נדחתה בהחלטה מיום 15.1.15.
ב"כ המשיב מסר בתגובה שהגיש כי אין לו התנגדות כי הבר"ע תתקבל וביקש לפטור אותו מהתייצבות לדיון.

2. לאחר שעיינתי בבקשה ובכל הנספחים החלטתי לדון בבקשה למתן רשות ערעור כבערעור עצמו ולקבל את הערעור בחלקו, כמפורט להלן.
ראשית אציין כי בין ההחלטה הראשונה לבין ההחלטה השנייה חל שינוי בנסיבות אשר הצדיק הגשת בקשה חוזרת להחזרת אגרה, וכוונתי להסכם הפשרה אשר הושג בין הצדדים בין לבין.
הבקשה הראשונה להשבת האגרה התבססה על העובדה כי פסה"ד נשוא תיק ההוצל"פ בוטל ונקבע דיון בין הצדדים. במצב דברים זה של ביטול פסה"ד וסגירת תיק ההוצל"פ עתר המבקש להשבת האגרה.

3. בתאריך 8.12.15 הושג בין הצדדים הסכם גישור אשר אושר ע"י בית המשפט שאף הורה על השבת האגרה בהתאם לתקנות.
יצויין כי תיק ההוצל"פ נפתח בתאריך 30.12.13 ופסק הדין נשוא התיק בוטל בהחלטת הרשם מיום 28.5.14, כך שהתיק היה פתוח כ-5 חודשים בלבד ובתקופה זו ננקטו הליכים בודדים בלבד כך שאין לומר כי המערכת השקיעה עבודה מינהלית וארגונית רבה באכיפת החיוב.
כן ראוי לציין כי מדובר בסכום אגרה יחסית גבוה בסך של 21,012 ₪.

4. על ההחלטה הראשונה מיום 15.1.15 לא הוגש ערעור ולכן הנימוק של סגירת התיק עקב ביטול פסק הדין איננו יכול לשמש עתה כנימוק להשבת האגרה, ואין להבין מכך כי במקרים המתאימים נימוק כאמור לא יכול להצדיק השבת אגרה מלאה או חלקית.
הנימוק שבפניי עתה הינו השגת פשרה במסגרת הסכם גישור, אשר בהשבת אגרה יש גם משום עידוד לצדדים להגיע לפשרה ללא צורך בהתדיינות משפטית ויש לעודד מתדיינים לכך.

5. סמכות רשם ההוצל"פ להשבת אגרה קבועה בתקנה 9א לתקנות ההוצל"פ (אגרות, שכר והוצאות) תשכ"ח-1968 ולענייננו ההשבה מתבקשת "מסיבה אחרת".
המחוקק לא קבע מהי "הסיבה האחרת" המצדיקה השבת האגרה והפסיקה יצקה תוכן לאמירה זו בשורה של פסקי דין (ראה למשל פסק הדין ברע"צ 18365-01-13 וכן בספרו של המלומד בר אופיר הוצל"פ הליכים והלכות, עמ' 1032), ואין צורך לחזור על העקרונות שנקבעו שם.

6. להבנתי, על בסיס העקרונות המצדיקות השבת אגרה מתקיימים בענייננו התנאים המצדיקים להשיב למבקש חלק מהאגרה ששולמה. כך למשל מדובר בתקופה קצרה בה היה תיק ההוצל"פ פתוח, היקף הפעולות שננקטו בתיק, היקף השרות שניתן ע"י המערכת אל מול סכום האגרה ששולם וכן סיבת סגירת תיק ההוצל"פ.

7. אשר על כן, מתקבל הערעור בחלקו באופן שגזברות הרשות לאכיפה ולגבייה תשיב לב"כ המבקש, מסכום האגרה ששילם, את הסך של 10,000 ₪.
אין צו להוצאות בערעור.

המזכירות תעביר העתק לצדדים ולמזכירות ההוצל"פ.

ניתן היום, י"ט אלול תשע"ו, 22 ספטמבר 2016, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: אליהו נחום
נתבע: אורי רענן
שופט :
עורכי דין: