ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מכון רישוי "עד הלום" נגד משרד התחבורה :

בפני כבוד סגן הנשיא, השופט ד"ר קובי ורדי

העותרים

  1. מכון רישוי "עד הלום" - משה ביטון
  2. שמעון סלהום

ע"י ב"כ עו"ד משה בלטר, עו"ד רענן בר זוהר ועו"ד ענבל אלקיים

נגד

המשיבה
משרד התחבורה - רשות הרישוי
ע"י ב"כ עו"ד הילה גורדון

החלטה

בקשה לצו ביניים להורות על הקפאת החלטות המשיבה מיום 7/7/16 ומיום 29/8/16 (דחיית הבקשה לעיון חוזר), בה הוחלט להתלות את כתב ההרשאה של מכון הרישוי למשך 6 חודשים בפועל החל מיום 15/9/16 וכן להתלות את תעודת הבוחן והיתר הניהול המקצועי של העותר 2 לתקופה של 3 חודשים החל מיום 15/9/16.
זאת במסגרת עתירה בה מבוקש להורות על ביטול ההחלטות הנ"ל ולחלופין להורות על המרת ההתלייה בפועל להתלייה על תנאי ולחלופי חלופין להורות על צמצום תקופת ההתליה באופן שלא תעלה על 7 ימים.
יש לציין כי ביום 13/9/16 ניתנה על ידי החלטה המעכבת את ביצוע ההחלטות נשוא העתירה עד להחלטה בבקשה לצו הביניים.
לאחר שעיינתי בבקשות ובתגובות החלטתי לקבל את הבקשה וליתן צו ביניים המעכב את ביצוע ההחלטות עד להכרעה בעתירה, כאשר מצופה כי העתירה תישמע בהקדם.
אין מחלוקת שמדובר לכאורה בהתנהגות בעייתית (ואולי אף בלשון המעטה) של המבקשים שחזור ונשנה מתגלים אצלם ליקויים שונים (מינהליים ברובם) ובגינם ננקטו כנגדם כבר הליכים לא מעטים קודמים כולל 5 הליכי שימוע וננקטו כנגדם אמצעי התלייה למספר ימים (12 ימים ב- 2014) ולכאורה הם לא יישמו את לקחי העבר, כשקיים גם אינטרס ציבורי לפעולה ולסנקציה (ואף תקיפה) כנגד מכוני רישוי המתגלים אצלם ליקויים שכאלו.
כך גם לא ניתן להתעלם מהתנהגות המבקשים, מהשיהוי ומהגשת ההליכים המשפטיים ב"דקה ה-90", בסמוך לתחילת תקופת ההתלייה.
כך גם נראה לכאורה ומבלי לקבוע מסמרות כי סיכויי העתירה (לפחות לגבי עצם ההתלייה) אינם מן המשופרים.
יחד עם זאת, מאזן הנוחות מטה את הכף לקבלת הבקשה, שכן אם לא יינתן צו הביניים ומכון הרישוי ייסגר, ככל הנראה, עד שיינתן פסק דין בעתירה, תחלוף תקופת ההתלייה (או רובה) והעתירה תתייתר וכך לא יישמע קולם של העותרים, ולא תתאפשר גישתם לערכאות.
מדובר בתקופת התלייה נכבדה של כ- 6 חודשים, הסוטה באופן משמעותי מתקופת ההתלייה הנוהגת כיום גם כלפי מכוני רישוי אחרים (של מספר ימים) וגם אם מדובר בצעד מבורך של החמרה בסנקציות והעלאת הרף וגם אם לשיטת המשיבה היה אף מקום לסגור את מכון הרישוי לצמיתות, הרי עקב החריגה המהותית מהסנקציות הקיימות והמשמעות שיש לכך על העותרים ומשפחותיהם, מן הראוי שיינתן לעותרים יומם בבית המשפט בטרם תחל סנקציה זו ואף תסתיים (אם לא יינתן צו הביניים) ככל הנראה בטרם יסתיים הדיון בעתירה.
לא ניתן להתעלם גם מכך שהחלטת ההתלייה ניתנה בחלוף כשנתיים ממועד התלונה הראשונה וכ- 9 חודשים לאחר השימוע ומדובר במכון המעסיק כ-15 עובדים ומפרנס עשרות משפחות במשך שנים, כשמדובר בשלב זה בעיכוב ביצוע של ההחלטה בלבד ולא בביטולה, כשהכל ייקבע בהתאם לתוצאות העתירה.
לפיכך, ניתן צו ביניים המעכב את ביצוע ההחלטות עד להכרעה בעתירה.
המזכירות תודיע לצדדים ותקבע לדיון בעתירה בהקדם.
ניתנה היום, י"ט אלול תשע"ו, 22 ספטמבר 2016, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: מכון רישוי "עד הלום"
נתבע: משרד התחבורה
שופט :
עורכי דין: