ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין יוסף ידיד נגד הכונס הרשמי :

בפני: כבוד הרשם אמיר זולטי

המערער: יוסף ידיד

נגד

המשיבים: 1. הכונס הרשמי
2. בנק הפועלים בע''מ

בקשה לפטור מאגרה וערבון

בשם המערער: בעצמו

בבית המשפט העליון

החלטה

בפני בקשה לפטור מאגרה ומערבון. הואיל ובמסגרת ההליך נשוא הבקשה הוגשה גם בקשה לעיכוב ביצוע, מצאתי לנכון לדון מיידית בבקשה לפטור מאגרה.

1. המבקש טוען, כי אינו עובד משנת 1991, מצבו הכלכלי בכי רע, הוא בן 74, אינו מקבל פנסיה חודשית, הוא ואשתו מתפרנסים מקצבת הביטוח הלאומי בסך 1,750 ש"ח. אין ביכולתו לשלם אגרה. עוד הוא טוען, כי בית משפט זה הכיר בעבר (ב - 11.6.98) במצבו הכלכלי הקשה ופטר אותו מתשלום אגרה במסגרת ע"א 3124/98 - על סמך טענותיו ועל סמך תעודת לשכת הסיוע המשפטי. את הערבון המופחת שהיה עליו להפקיד בתיק זה (בסך 3,000 ש"ח) הפקיד לאחר שקיבל כספי צדקה מקרובי משפחתו.

2. דין הבקשה להידחות. כלל הוא, כי על מי שמבקש פטור מתשלום אגרה או מהפקדת ערבון מוטלת החובה להיכבד ולפרט את הכנסותיו ואת נכסיו ולהמציא תיעוד הולם התומך בטענותיו (וראו, לדוגמא: רע"א 2661/99 אלינוער מזוז נ' יעל מזוז, לא פורסם; ע"א 3252/99 מנחם סורפין נ' רם און, לא פורסם). המבקש לא עשה כל זאת. איני רואה אפשרות להסתמך על העובדה שלפני כשנתיים ניתן לו פטור מאגרה, על בסיס תיעוד שאינו בפני. עם חלוף הזמן נדרש המבקש לשוב ולהוכיח את מצבו הכלכלי - וזאת לא עשה. אי לכך, אין לי אלא לדחות את בקשתו.

המבקש ישלם איפוא את האגרה הנדרשת תוך שלושים יום ממועד המצאתה של החלטה זו. בשולי החלטתי יצויין, כי מעיון בהחלטת כבוד הרשמת א' אפעל גבאי מיום 11.6.98, עולה, כי המבקש לא נדרש להפקיד במזומן את סכום הערבות שנקבע, אלא הותר לו להפקיד ערבות צד ג', בתנאים שננקבו בהחלטה. אי לכך, וככל שבידי המבקש להמציא ערבות כאמור, ייתכן ויהיה מקום להשיב לו את הערבון שהופקד במזומן, ואפשר שסכום זה יוכל לשמשו לשם תשלום האגרה בהליך זה.

בחלוף שלושים הימים, ובמידת הצורך, אדרש לבקשה לפטור מערבון.

ניתנה היום, י"ג באייר תש"ס (18.5.2000).

אמיר זולטי, רשם

העתק מתאים למקור
שמריהו כהן - מזכיר ראשי
00034750.O01


מעורבים
תובע: יוסף ידיד
נתבע: הכונס הרשמי
שופט :
עורכי דין: