ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין ניזאר קוואס נגד בדרי דבראשוילי :

בפני כבוד השופט משה אלטר (שופט עמית)

התובע

ניזאר קוואס

נגד

הנתבעים

1. בדרי דבראשוילי

2. שירביט חברה לביטוח בע"מ

פסק דין

1. אופנועו של התובע, תוצרת סאן יאנג, מס' רישוי 37-824-64 (להלן: "האופנוע"), נפגע וניזוק בתאונת דרכים שאירעה ביום 1/12/13, בצומת טל-אל שבכביש 70 (להלן: "הצומת").

בתאונה היה מעורב מיניבוס תוצרת סיטרואן, מס' רישוי 12-765-75 (להלן: "המיניבוס"), בו נהג נתבע 1 (להלן: "הנתבע") .

במועד אירוע התאונה היה המיניבוס מבוטח אצל הנתבעת 2 בפוליסת ביטוח אחריות כלפי צד ג' בגין נזקי רכוש.

2. לטענת התובע, התאונה אירעה באשמת הנתבע. לכן הגיש את תביעתו שבפניי, בה הוא עותר לחייב את הנתבעים לפצותו בגין הנזקים שנגרמו לו, לטענתו, כתוצאה מהתאונה.

לטענת הנתבעים, התאונה אירעה באשמת התובע. לכן הם מבקשים לדחות את התביעה ולחייב את התובע בהוצאות.

הנתבעים גם חלקו על גובה הנזק לו טוען התובע.

3. התאונה נשוא תיק זה נחקרה על ידי לשכת תנועה גליל. חומר החקירה מצוי בתיק ת.ד 530045/13 של לשכת תנועה גליל (להלן: "תיק החקירה").

הצדדים נתנו את הסכמתם כי כל החומר המצוי בתיק החקירה (להלן: "חומר החקירה")יהיה חלק מהראיות בתיק שבפניי.

4. המחלוקת בין הצדדים הינה הן בשאלת האחריות לאירוע התאונה והן בשאלת גובה הנזק שנגרם לתובע כתוצאה מהתאונה.

אדון, להלן, בכל אחת מהשאלות שבמחלוקת בנפרד.

א) שאלת האחריות לאירוע התאונה
כדי להכריע בשאלה זו שומה עליי לקבוע תחילה כיצד אירעה התאונה.

לאחר שעיינתי בכתבי הטענות ובחומר החקירה, שהוצג לעיוני, ושמעתי את עדויותיהם של שני הנהגים המעורבים בתאונה, אני קובע כי התאונה אירעה באופן כדלקמן:
עובר לאירוע התאונה נהג התובע את האופנוע בכביש 70, מדרום לצפון. בשל עומס תנועה, נסעו כלי הרכב במהירות איטית יחסית. התובע , כדרכם של רוכבי אופנועים, עקף רכבים שנסעו לפניו כשהוא נוסע במהירות של כ 70 קמ"ש. בהגיעו סמוך לפני הצומת עקף התובע, משמאל , רכב שהיה נהוג בידי מר חמידי חוסיין (להלן: "חוסיין") , שהינו מורה נהיגה במקצועו, סיים את העקיפה וחזר לנתיב הימני, עוד בטרם נכנס לצומת. אותה עת הגיע הנתבע לצומת מכיוון הישוב טל-אל, מתוך כוונה לפנות בצומת שמאלה, לכיוון דרום. בכניסה לצומת, ב כיוון נסיעתו, מוצב תמרור "עצור". הנתבע עצר את המיניבוס, הבחין ברכב בו נהג חוסיין, אשר הגיע לצומת משמאלו (מכיוון דרום) ונסע במהירות של כ 10 קמ"ש, העריך כי יוכל להספיק להיכנס לצומת ולפנות שמאל ה לפני שחוסיין יגיע לצומת ולכן נכנס לצומת מבלי להבחין באופנוע וחסם את נתיב הנסיעה של האופנוע. התובע ניסה לברוח שמאלה, אולם לא הצליח למנוע את ההתנגשות בין שני כלי הרכב.

לא נעלמה ממני טענת הנתבע כי נכנס לצומת אחרי שרכבים שהגיעו לצומת משמאלו עצרו ואפשרו לו לעבור את הצומת, אולם אני דוחה טענתו זו, לאור הגרסה שמסר במשטרה חוסיין, לפיה רכבו היה הראשון לפני הכניסה לצומת מכיוון דרום. חוסיין הכחיש בהודעתו במשטרה כי עצר על מנת לאפשר לנתבע להיכנס לצומת (ראה עמ' 2 להודעתו מיום 13/1/14, שורות 10-6).

מאופן אירוע התאונה, כמתואר לעיל, עולה כי התאונה אירעה באשמתם המשותפת של שני הנהגים המעורבים בה. רשלנותו של הנתבע התבטאה בכך שנכנס לצומת מבלי לתת זכות קדימה לרכבים שהגיעו לצומת משמאלו, כמתחייב מהוראות תמרור העצור ומבלי להבחין באופנוע.
רשלנותו של התובע התבטאה בכך שנסע במהירות בלתי סבירה בהתחשב בתנאי הדרך (עומס תנועה בכיוון נסיעתו) ובכך שלא הבחין מבעוד מועד במיניבוס מתחיל לנסוע ונכנס לצומת מימינו.

אין ספק שרשלנותו של הנתבע היתה גבוהה בהרבה מזו של התובע. בנסיבות המקרה אני קובע כי הנתבע נושא ב 80% מהאחריות לאירוע התאונה והתובע נושא ב 20% מהאחריות.

ב) שאלת גובה הנזק שנגרם לתובע כתוצאה מהתאונה:
על סמך הראיות שהובאו בפניי אני קובע כי נזקו של התובע, כתוצאה מהתאונה, מסתכם בסכום של 10,604 ₪,כמפורט להלן:
1. כתוצאה מהתאונה ניזוק האופנוע קשות והוכרז כ"אובדן גמור".
השמאי העריך את שוויו בניכוי השרידים בסכום של 9,000 ₪
2. שכ"ט השמאי 1,298 ₪
3. הוצאות גרירת האופנוע ממקום התאונה 306 ₪

לא נעלם ממני כי התובע טען לנזקים נוספים, אולם נזקים כאלה לא הוכחו, מעבר לאמירה הכללית של התובע כי כתוצאה מהתאונה ניזוק גם ציוד מגן לרבות קסדה, כפפות, ברכיות, מעיל וביגוד שלבש וכן דיסק שרשרת ומנעול לנעילה שהיו באופנוע. גם אם אלה ניזוקו או נגנבו, לא הובאה כל ראיה באשר לשווי שלהם בעת אירוע התאונה.

5. לאור קביעתי, בסעיף 4(א) דלעיל, באשר לחלוקת האחריות בין הצדדים, על הנתבעים לפצות את התובע בשיעור של 80% מהנזק שנגרם לו כתוצאה מהתאונה.

אשר על כן, אני מחייב את הנתבעים, הדדית, לשלם לתובע את הסך של 8,483 ₪, (שזה 80% מ 10,604), בצירוף הפרשי הצמדה וריבית כחוק מיום 8/5/14 (תאריך חוו"ד השמאי) ועד התשלום המלא בפועל.

בנוסף, אני מחייב את הנתבעים, הדדית, לשלם לתובע הוצאות משפט בסך 750 ₪. סכום זה יישא הפרשי הצמדה וריבית כחוק מהיום ועד התשלום המלא בפועל.

לצדדים זכות להגיש בקשת רשות ערעור לביהמ"ש המחוזי בחיפה תוך 15 יום מקבלת פסק הדין.

ניתן היום, כ' אב תשע"ו, 24 אוגוסט 2016, בהעדר הצדדים.

למזכירות: נא לשלוח את פסק הדין לצדדים.


מעורבים
תובע: ניזאר קוואס
נתבע: בדרי דבראשוילי
שופט :
עורכי דין: