ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אמל יונס נגד פאתנה כעביה :

בפני כבוד השופט משה אלטר (שופט עמית)

התובע
אמל יונס

נגד

הנתבעות

  1. פאתנה כעביה
  2. שירביט חברה לביטוח בע"מ

פסק דין

1. רכבו של התובע, מאזדה מסחרי מס' רישוי 17-556-64 (להלן: "המאזדה"), נפגע וניזוק בתאונת דרכים שאירעה ביום 22/6/15 בכביש הראשי של הישוב זרזיר (להלן: "התאונה").

בתאונה היה מעורב רכב טויוטה קורולה מס' רישוי 29-744-74 (להלן: "הטויוטה"), בו נהגת הנתבעת 1 (להלן: "הנתבעת").

במועד אירוע התאונה היה הטויוטה מבוטח אצל נתבעת 2 בפוליסת ביטוח אחריות כלפי צד ג' בגין נזקי רכוש.

2. לטענת התובע, התאונה אירעה באשמת הנתבעת. לכן הגיש את תביעתו שבפניי, בה הוא עותר לחייב את הנתבעת לפצותו בגין הנזקים שנגרמו לו, לטענתו, כתוצאה מהתאונה.

לטענת הנתבעות, התאונה אירעה באשמתו של התובע. לכן הן מבקשות לדחות את התביעה ולחייב את התובע בהוצאות.

3. כדי להכריע בשאלת האחריות לאירוע התאונה יש לקבוע, תחילה, את אופן אירוע התאונה.

על סמך עדויותיהם של התובע, הנתבעת ומר נאטור מוראד, שבעת אירוע התאונה ישב במאזדה כנוסע, ושאר הראיות שהובאו בפניי אנו קובע כי התאונה אירעה באופן כדלקמן:

עובר לאירוע התאונה נהגה הנתבעת את הטויוטה בכביש הראשי של זרזיר. בהגיעה מול חנות הירקות (נראית בתמונה ת/1), הנמצאת בצד השני של הכביש, היא עצרה את הטויוטה באמצע הכביש, בצמוד לקו ההפרדה המקווקו, מתוך כוונה לפנות שמאלה, לחנות הירקות. בעודה במצב של עצירה, כאשר היא מאותת ת על כוונה לפנות שמאלה, החל רכב שחנה בניצב לחנות הירקות לנסוע רוורס. מתוך חשש שרכב זה יפגע ב טויוטה, היא החלה בנסיעה, תוך סטייה ימינה ותוך כדי כך פגע החלק הקדמי ימני של הטויוטה בדופן שמאל של המאזדה, שהיה בשלב של עקיפת הטויוטה מימין.

4. מאופן אירוע התאונה, כמתואר בסעיף 3 דלעיל, עולה כי התאונה אירעה באשמתם המשותפת של שני הנהגים המעורבים בתאונה.

רשלנותה של הנתבעת התבטאה בכך שהחלה בנסיעה, ממקום עצירתה, תוך סטייה ימינה לנתיב הנסיעה של המאזדה, מבלי לוודא שהדרך פנויה ושאין רכב העוקף אותה מימין. רשלנותו של התובע הת בטאה בכך שלא צפר כדי להזהיר את הנתבעת על כך שהוא עוקף אותה מימין.

אין ספק בעיניי כי רשלנותה של הנתבעת עולה בהרבה על זו של התובע. בנסיבות המקרה אני קובע כי הנתבעת נושאת ב 80% מהאחריות לאירוע התאונה והתובע נושא ב 20% מהאחריות.

5. לאור קביעתי, בסעיף 4 דלעיל, כי הנתבעת נושאת ב 80% מהאחריות לאירוע התאונה, על הנתבעות לפצות את התובע בשיעור של 80% מהנזק שנגרם לו כתוצאה מהתאונה, המסתכם, על פי הראיות שהובאו בפניי, בסכום של 15,069 ₪, כמפורט להלן:

א) עלות תיקון המאזדה, כעולה מחוו"ד השמאי וחשבונית המוסך (ללא מע"מ, כי מדובר ברכב מסחרי) 13,069 ₪

ב) שכ"ט השמאי (ללא מע"מ) 1,000 ₪

ג) ירידת ערך, בהתחשב בכך שמדובר בנזק עתידי שיתממש רק אם וכאשר ימכור התובע את המאזדה 1,000 ₪

6. סיכומו של דבר, אני מחייב את הנתבעות, הדדית, לשלם לתובע את הסך של 12,055 ₪ (שזה 80% מ 15,069), בצירוף הפרשי הצמדה וריבית כחוק מיום הגשת התביעה, 8/11/2015 ועד התשלום המלא בפועל.

בנוסף, אני מחייב את הנתבעות, הדדית, לשלם לתובע הוצאות משפט בסך 1,000 ₪. סכום זה יישא הפרשי הצמדה וריבית כחוק מהיום ועד התשלום המלא בפועל.

לצדדים זכות להגיש בקשת רשות ערעור לבית המשפט המחוזי בחיפה תוך 15 יום מקבלת פסק הדין.

ניתן היום, כ' אב תשע"ו, 24 אוגוסט 2016, בהעדר הצדדים.

למזכירות: נא לשלוח את פסק הדין לצדדים.


מעורבים
תובע: אמל יונס
נתבע: פאתנה כעביה
שופט :
עורכי דין: