ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין יחזקאל בוהדנה נגד מדינת ישראל :

בפני: כבוד השופט י' אנגלרד

העורר: יחזקאל בוהדנה

נגד

המשיבה: מדינת ישראל

ערר על החלטת בית המשפט המחוזי בחיפה
מיום 31.7.2000 בתיק ב"ש 3001/00
בת.פ. 287/00 שניתנה על ידי כבוד השופט
גינת

תאריך הישיבה: ט"ו באב תש"ס (16.8.2000)

בשם העורר: עו"ד זיו גלעד, עו"ד מיכאל כרמל

בשם המשיבה: עו"ד רבקה לוי-גולדברג

בבית המשפט העליון

החלטה

לפניי ערר על החלטת בית המשפט המחוזי בחיפה המורה על מעצרו של העורר עד לתום ההליכים המשפטיים המתנהלים נגדו בת.פ. 287/00 בבית המשפט המחוזי בחיפה.

1. ביום 20.7.00 הוגש נגד העורר כתב אישום המייחס לו נסיון לרצח, היזק בחומר נפיץ וקשר לביצוע פשע. על פי כתב האישום, בסביבות חודש יוני 2000, קשר העורר קשר עם שני אחרים לפגוע בשוטרים של תחנת המשטרה בנהריה. ביום 26.6.00 בשעות הערב, מסר העורר את רכבו לידי שני הנאשמים האחרים, לצורך ביצוע התוכנית, כפי שקשרו השלושה. השניים נסעו לתחנת המשטרה וירו לעברה רימון באמצעות מטול רימונים. הרימון פגע במבנה תחנת המשטרה. כתוצאה מן הפיצוץ לקה בהלם אחד השוטרים ששהו בתחנה ונגרמו נזקים למבנה התחנה.

2. בצמוד לכתב האישום הוגשה לבית המשפט המחוזי בחיפה בקשה להארכת מעצרו של העורר עד לתום ההליכים. ביום 31.7.00 הורה בית המשפט המחוזי, מפי השופט ג' גינת, על מעצרו של העורר עד לתום ההליכים. בית המשפט ציין כי אין מחלוקת של ממש כי ביד התביעה ראיות לכאורה להוכחת האישומים המצוינים בכתב התביעה. בית המשפט הזכיר את ההקלטות של דברי העורר למדובב מהן עולה כי ידע היטב על כוונתם של שותפיו עת מסר להם את רכבו. עוד ציין בית המשפט כי מסוכנותו של העורר נלמדת מעצם המעשה. המעשה הוא פרי תכנון מוקדם שלא נעשה מתוך איבוד עשתונות רגעי. על אף העובדה שלעורר אין עבר פלילי, קבע בית המשפט כי יש לעצרו עד לתום ההליכים.

3. על כך הערר שבפניי. בעררו בכתב ובדיון בפניי טען ב"כ העורר כי אין תשתית ראייתית לכאורה לביסוס האשמה שהעורר ביצע בצוותא חדא עם שני הנאשמים הנוספים את העבירות המיוחסות להם. לטענתו, חלקו של העורר הוא לכל היותר כשל מסייע בלבד. כן טען כי בית המשפט קמא לא שקל את האפשרות של חלופת מעצר, אשר עשויה להשיג את מטרת המעצר תוך כדי פגיעה פחותה בחירותו של העורר. הוא הזכיר את נסיבותיו האישיות של העורר, את גילו הצעיר ואת העובדה כי הוא אינו בעל עבר פלילי. כמו כן, אביו של העורר הוא שוטר ואמו אחות בבית חולים וכי קיימים תנאים משביעי רצון לשחרורו לחלופת מעצר. על בסיס זה מבקש ב"כ העורר מבית משפט זה כי יורה על שחרורו של העורר לחלופת מעצר.

4. לאחר שמיעת טיעוני בעלי הדין ועיון בחומר הראיות המצוי בתיק, הגעתי למסקנה כי יש מקום לבחון את שחרורו של העורר לחלופת מעצר. אין ספק כי לפי חומר הראיות לכאורה, חלקו של העורר במעשי העבירה היה קטן בהרבה מזה של שני הנאשמים האחרים. כמו כן, גילו הצעיר יחסית והעובדה כי אין לו עבר פלילי, כל אלה מצדיקים את שחרורו לחלופת מעצר בתנאים שיבטיחו את השגת מטרת המעצר. ואמנם, בעלי הדין הביעו בפניי את הסכמתם כי התיק יוחזר לבית המשפט המחוזי אשר יבחן את חלופת המעצר לאחר קבלת תסקיר מעצר מידי שירות המבחן.

אי-לכך הערר מתקבל והתיק מוחזר לבית המשפט המחוזי. בית המשפט המחוזי יחליט, לאחר קבלת תסקיר מעצר, על חלופת מעצר בתנאים אשר יבטיחו את מטרת המעצר. שירות המבחן למבוגרים מתבקש להגיש תוך 10 ימים מיום מתן פסק דין זה את תסקיר המעצר לבית המשפט המחוזי בחיפה.

ניתנה היום, ט"ז באב תש"ס (17.8.2000).


העתק מתאים למקור
שמריהו כהן - מזכיר ראשי
00056550.Q02 /שב


מעורבים
תובע: יחזקאל בוהדנה
נתבע: מדינת ישראל
שופט :
עורכי דין: