ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אבשלום אילוז נגד מדינת ישראל :

בבית-המשפט העליון בשבתו כבית-משפט לערעורים פליליים

בפני: כבוד השופטת ד' דורנר
כבוד השופט י' טירקל
כבוד השופט א' א' לוי

המערער: אבשלום אילוז

נגד

המשיבה: מדינת ישראל

ערעור על פסק-דין בית-המשפט המחוזי בתל-אביב-יפו מיום 15.4.99 בת"פ 10167/98 שניתן על-ידי כבוד השופט ד"ר ע' מודריק

תאריך הישיבה: כ"ד בתשרי תשס"א (23.10.00)

בשם המערער: עו"ד ירון דוד

בשם המשיבה: עו"ד יהושע למברגר

פסק-דין

השופטת ד' דורנר:

1. בחיפוש שנערך בנמל התעופה בן-גוריון בכלי המערער, שהוא חרש-אילם, כאשר חזר לישראל לאחר שהות של מספר ימים בפנמה, נתפסו שישה בקבוקי תמרוקים בני ליטר כל אחד, שבתוכם טמונים 2.95 ק"ג קוקאין. נוסעת נוספת שנעצרה מאותה טיסה (להלן: הנוסעת), סיפרה תחילה בחקירה כי נשלחה להיצמד אל המערער בנמל-התעופה "ולסמן" אותו. בהמשך חזרה בה הנוסעת מדבריה אלה וסיפרה שנשלחה לעבוד במכון ליווי. המשטרה קיבלה את גירסתה האחרונה של הנוסעת והיא גורשה מהארץ.

2. המערער הואשם בבית-המשפט המחוזי בתל-אביב-יפו בייבוא סם מסוכן ללא היתר כדין.

במשפטו התגונן המערער בטענה כי בשל מצבו הכלכלי הדחוק חיפש פרנסה בפנמה, שם ביקש למכור 300 בובות המשמשות מחזיקי מפתחות. לדבריו, נטל עימו שלושה בקבוקי תמרוקים בני ליטר כל אחד, ובפנמה רכש עוד שלושה בקבוקים דומים, ובחור ישראלי בשם שמעון או סימון שעימו התיידד בפנמה, ככל הנראה החדיר ללא ידיעתו את הסם לתוך בקבוקי התמרוקים.

3. בית-המשפט המחוזי (השופט ד"ר עודד מודריק) דחה את הסברו של המערער כבלתי-מהימן. גם טענת המערער, כי גירוש הנוסעת גרם לו לנזק ראייתי המצדיק את זיכויו, נדחתה. לעניין זה קבע בית-המשפט המחוזי שאין בסיס לזיכוי גם על-פי גירסת הנוסעת הנוחה ביותר למערער, לאמור שהנוסעת באה "לסמן" את המערער, וזאת מכיוון שאף גירסה זו אינה שוללת את מודעותו של המערער להימצאות הסם בכליו.

המערער נידון לשבע שנות מאסר, מתוכן חמש שנים לריצוי בפועל והיתרה על-תנאי.

4. הערעור הופנה כנגד ההרשעה ולחלופין כנגד חומרת העונש.

בערעורו כנגד ההרשעה ביקש המערער לקבל את הסברו בבית-המשפט המחוזי, וזאת בטענה כי הסבר זה לא הופרך במידה העולה על כל ספק סביר, וכן חזר על טענתו בדבר הנזק הראייתי שנגרם לו עקב גירושה של הנוסעת.

5. לא מצאנו ממש בטענות אלה. הסברו של המערער הוא דמיוני, ובדין נדחה על-ידי בית-המשפט המחוזי. לנוכח הראיות החד-משמעיות המוכיחות כי המערער ייבא את הסם, שכאמור, נתפס בכליו, הרי שחוסר האפשרות להביא לעדות את הנוסעת, לא גרם לו לנזק ראייתי כלשהו.

6. ייבוא כמות כה גדולה של סם מסוכן מחייב ענישה הולמת המרתיעה את הרבים. עם זאת, העונש שהוטל על המערער אינו נראה חמור מדי, ובית-המשפט המחוזי אף התחשב במומו של המערער ובעברו הנקי, אשר דווקא בגללם נבחר המערער ככל הנראה לשמש כבלדר.

אנו דוחים איפוא את הערעור הן על ההרשעה והן על חומרת העונש.

ניתן היום, כ"ד בתשרי תשס"א (23.10.00).

ט

העתק מתאים למקור
שמריהו כהן - מזכיר ראשי
99035640.L03


מעורבים
תובע: אבשלום אילוז
נתבע: מדינת ישראל
שופט :
עורכי דין: